Na 11. sjednici Županijske skupštine BBŽ mnogi su vijećnici postavili svoja pitanja vladajućima, a među njima je bio i vijećnik i saborski zastupnik Damir Bajs.
Njega su konkretno zanimala nova zaduženja Županije, ali i koliki je ukupan iznos zaduženosti.
Kako su najavljena nova zaduženja, prigovorio je da ni za stara vijećnici nisu dobili izvještaj koji im je obećan. Zamolio je zato resornu pročelnicu da kaže jesu li potpisani ugovori te realizirana jamstva Županije o dugoročnim kreditnim zaduženjima.

– Koji je to iznos pojedinačno, a koji iznos ukupno za vrijeme mandata ove županijske vlasti i da dobijemo podatke o nečem što je trebalo biti realizirano, a ne znamo je li. Neću napominjati da je kreditno zaduživanje dugoročno moguće samo ako Županija nije prezadužena, tako piše u Zakonu o proračunu – rekao je Bajs te zatražio da se napokon razjasni teza je li Županija prezadužena ili nije.
Pročelnica Upravnog odjela za financije BBŽ, Suzana Raguž Pehar.
– Dugoročni krediti koji su odluke bile na zadnjoj sjednici Skupštine, Osnovna škola Rovišće i Glazbena škola su potpisale dugoročni kredit s PBZ-om 29. prosinca prošle godine. OŠ Rovišće je realizirala sredstva u iznosu 2,8 milijuna kuna od ugovorenih 5,5 milijuna kuna. Glazbena škola je realizirala kredit u iznosu od 2,5 milijuna kuna od ugovorenih 18 milijuna kuna. Kod Medicinske škole je nešto drugačije, oni su u postupku nabave opreme i pregled i ocjene ponuda su kod 13 grupa. Nakon toga slijedi potpis ugovora s PBZ-om, realizacija povlačenja sredstava kod RCK Medicinske škole se očekuje u svinju-lipnju – odgovorila mu je pročelnica na prvi dio pitanja.
Osvrnula se potom na kratkoročni kredit o kojem je danas bilo riječi na sjednici te napomenula kako je on nevezan uz dugoročna zaduženja i ne ulazi u njih.

– Kratkoročni kredit dižemo radi premošćenja financijskog jaza iz razloga što je Županija prošle godine investirala pred kraj godine u troškove škola, u materijalne i kapitalne troškove, hitne intervencije i prijevoz u iznosu 4,7 milijuna kuna. Županija je uložila svoja sredstva u Masterplan prometnog sustava, EU projekt koji je financiran 85 posto EU sredstvima, 15 posto županijskih, međutim došlo je do nekih korekcija i mi smo morali završiti taj projekt s 5,2 milijuna kuna od ukupno 6,6 milijuna kuna. ZNS je poslan u SAFU i čekamo refundaciju sredstava sukladno tim korekcijama. Potkraj godine smo se susreli s potražnjom za pozajmicama. Tako smo morali pozajmicu dati OŠ Rovišće, OŠ Đulovac i OŠ Berek, Javnoj ustanovi u Čazmi, kao i predfinanciranja mnogim projektima koji su u sklopu našeg proračuna. Kad se to sve rezimira, to je iznos veći od 11 milijuna kuna. Da nismo to morali izdvojiti, za tu namjenu, mi ne bi morali u ovom slučaju dizati kratkoročni kredit – pojasnila je Raguž Pehar.
Na pitanje jesu li izdana jamstva i potpisani ugovori, odgovorila je potvrdno, ali i otkrila kolika je ukupna zaduženost Županije.
– Jamstva su izdana, prihvaćena, ugovor je potpisan kod OŠ Rovišće i Glazbene škole, ali nije još kod Medicinske škole iz razloga nabave opreme. Izrealizirani su dugoročni krediti, u zaduženost Županije je ušlo osim tih dugoročnih kredita i četiri školsko-sportske dvorane, to su dugoročni krediti naslijeđeni, dio imamo ŽUC-a, on kroz koji mjesec izlazi. Ukupna zaduženost Županije je 10,43 posto. Ako izuzmemo energetsku učinkovitost koja je temeljem Zakona o proračunu izuzeta iz izračuna zaduženosti, onda je naša zaduženost 9,41 posto bez bolnice i bez dva dugoročna kredita Opće bolnice Bjelovar – navela je pročelnica za financije.
Odgovor je razveselio Bajsa kojem je nakon brojnih pokušaja odgovoreno na pitanje o zaduženosti Županije.
Naime, u prosincu 2021. govorilo se kako je Županija zadužena više od 40 posto, prije osam mjeseci pročelnica je govorila kako novca nema, a priča o zaduženosti nastavlja se i kasnije s istim podacima o zaduženosti od 40 posto.
Današnji podatak drastično je drugačiji, što znači da je nakon samo 15 mjeseci Županija od 40 posto zaduženosti sada došla do zaduženosti od tek 9,4 posto. Izgleda da se Županija izvukla iz krize, a prijetnja Bajsu kojeg su za tu zaduženost krivili – nestala.