Udruga za zdravo i sretno djetinjstvo s Udrugom Roda provodi projekt kojem je cilj senzibilizacija javnosti i pozivanje majki na sudjelovanje u projektu Banka humanog mlijeka. Dr. Marija Čatipović otkrila je koliko banka mlijeka može pomoći prerano rođenoj djeci.
– Banka jako puno može pomoći jer to mlijeko je baš za nedonošenu djecu koja nažalost ne mogu od svojih majki uzimati mlijeko, ovisno o dobi u kojoj su rođeni i koliko su veliki i teški. Ovo mlijeko koje će biti u banci mlijeka bit će dostupno i raspodijeljeno po klinikama, odnosno po zavodima za nedonošenu djecu, a njima je to i hrana i lijek jer majčino mlijeko ništa ne može zamijeniti – naglašava. Zbog toga je važno senzibilizirati javnost.

– Ovo je senzibilizacija javnosti na banku mlijeka kako bi se to organiziralo jer se ne isplati zbog jedne ili dvije litre mlijeka dolaziti iz Zagreba, to su sterilni uvjeti, posebni propisi, ali ako javnost postane zainteresirana, nešto ćemo organizirati u suradnji s našom bolnicom i odjelom za porodništvo i ginekologiju, već ćemo naći način kako bismo to mlijeko prikupljali i kako bismo ga slali u banku mlijeka – izjavila je dr. Čatipović te dodala kako je prije samog darivanja potrebno obaviti brojne pretrage.
Ivana Zanze iz Udruge Roda, voditeljica projekta Promocija doniranja humanog mlijeka s ciljem prevencije bolesti nedonošćadi i novorođenčadi u Udruzi Roda koji se financira sredstvima Europskog socijalnog fonda pojasnila je što je zapravo banka mlijeka.

– Banka darovanog humanog mlijeka je zdravstvena ustanova koja to mlijeko prikuplja od majki koje su prije toga zdravstveno provjerene. Nakon toga se mlijeko zdravstveno provjerava, pasterizira i zamrzava. Nakon toga se to mlijeko izdaje zdravstvenim ustanovama koje skrbe o bolesnoj novorođenčadi i nedonoščadi i toj djeci je ta hrana doslovno lijek – istaknula je. Doznali smo i kad je banka mlijeka zaživjela kod nas te gdje smo s obzirom na Europsku uniju.
– U Hrvatskoj je banka humanog mlijeka osnovana prije nepune četiri godine i možemo reći da smo tada bili negdje na dnu, ali naša ustanova, banka humanog mlijeka pri KBC-u Zagreb je osnovana po pravilnicima koji su prema najvišim standardima Europske unije tako da će se druge banke u Europi na taj način poboljšavati svoju kvalitetu i sigurnost – navela je. Otkrila je i kako sve to funkcionira.
– U ove četiri godine mislim da je ispunila sva svoja očekivanja, mi u Rodi podržavamo rad banke, promoviramo taj plemeniti čin darivanja prema majkama koje doje i koje imaju mlijeka, promoviramo humano mlijeko zbog svojih ljekovitih svojstava i prema majkama čija su djeca u potrebi da to mlijeko primaju. U ove nepune četiri godine, banka je skupila mlijeka za više od tisuću bolesne novorođenčadi i nedonoščadi tako da je sasvim sigurno ispunila svoje ciljeve. U Hrvatskoj se godišnje rodi oko dvije tisuće novorođenčadi i nedonoščadi kojima ova banka može pomoći – rekla je. Za darivanje mlijeka potrebne su jasne upute.
– Uskoro ćemo otvoriti internetsku stranicu u suradnji s KBC-om Zagreb koja će se zvati bankamlijeka.hr gdje će biti obrasci i vrlo jednostavne upute za majke. Sada takve informacije mogu naći na stranicama KBC-a Zagreb, ako ukucaju banka mlijeka otvorit će im se sve informacije. Majke se prijave, prođu jedan opsežan razgovor sa zdravstvenim radnicama unutar banke gdje se razgovara o njihovim navikama jer nisu sve navike spojive sa činom darivanja kao i kod darivanja krvi ili bilo kojeg tkiva ili stanica. Zatim se njihovo mlijeko testira, one moraju moći izdojiti mjesečno najmanje dvije litre mlijeka kako bi njihovo darivanje bilo financijski isplativo za banku zbog skupoće procesa. Nakon toga se to mlijeko dodatno provjerava na bakterije kad stigne u banku mlijeka, pasterizira i onda izdaje zdravstvenim ustanovama i tamo se treba potrošiti u roku od tri mjeseca. Isključivo zdravstvene ustanove primaju mlijeko iz banke mlijeka, a majke to mlijeko izdajaju u opremu koju su dobile, spremaju u svoj zamrzivač, čuvaju do mjesec dana uz praćenje temperature u zamrzivaču, opremu koju su također dobile od banke i prikuplja se i obrađuje u banci. To je postupak koji je siguran poput postupka primanja krvi ili bilo koje druge stanice ili tkiva – pojašnjava Zanze. Navela je i broj majki koje su darivale svoje mlijeko.
– Dosad se uključilo više od 200 majki u ove četiri godine s tim da su to najčešće majke s područja Zagreba i Zagrebačke županije zbog organiziranosti transporta, ali bilo je i majki iz Bjelovara, jedna majka je baš veliku količinu mlijeka darivala iz Bjelovara za banku. To nekad znaju biti majke čija u djeca bila primatelji mlijeka i onda kad one uspostave dojenje, osjećaju zahvalnost i potrebu da na isti način pomognu drugom djetetu koje je bilo u potrebi kao njihovo. Banka mlijeka tako ima i drugi pozitivan učinak, a to je da pomaže u uspostavi dojenja. Ne samo da mlijeko druge žene, darovano humano mlijeko novorođenče dobije i štiti njegov nezreli probavni sustav i tijelo od bolesti, nego i majku ohrabri da u takvim stresnim situacijama da uspostave dojenje i kasnije budu i darivateljice – kaže Zanze.
Akciji se odazvala i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Marija Jungić.

– Bjelovarsko-bilogorska županija cijeni rad dr. Čatipović i uvijek podržava akcije potpore majčinstvu. Ovih dana slavimo Nacionalni tjedan dojenja i Udruga Roda s bankom humanog mlijeka pridonosi zdravlju nedonoščadi i sprečavanju, odnosno prevenciji bolesti djece koja su rođena prerano – poručila je Jungić.