U petak 15. listopada u Domu kulture održana je 3. sjednica Županijske skupštine Bjelovarsko – bilogorske županije na kojoj je od ukupno 37 vijećnika bilo nazočno njih 33. Na samom početku jednoglasno je usvojen zapisnik sa 2. sjednice Županijske skupštine BBŽ, kao i dnevni red današnje skupštine koji je započeo Aktualnim satom.
Prvo pitanje postavio je Marijan Sabolović iz HSS-a.

– U 2021. godini odobrena su sredstva za rad udruga, pa tako i Matice umirovljenika BBŽ. Uvidom u stanje računa jasno je da sredstva nisu doznačena, kao i nekim drugim udrugama. Matica umirovljenika BBŽ brine za 23 udruge u jedinicama lokalne samouprave. Zanima me koje su udruge dobile sredstva, koje nisu te kada će navedena situacija biti riješena? Neke udruge su morale smanjiti tražena sredstva i znam da su taj dogovor ispoštovale, upitao je Sabolović.
Odgovorila je zamjenica župana Marka Marušića koja je naglasila kako župan zbog sastanka s predsjednikom Vlade RH u Zaprešiću nije bio u mogućnosti prisustvovati sjednici.

– Sredstva su svima isplaćena do 24. rujna, tako da predlažem da provjerite uplate na računu udruge. Riječ je o ukupno 3 milijuna i 700 tisuća kuna namijenjenih za rad udruga u ovoj godini. Bez obzira koliko je to opterećivalo proračun, ugovori su sklopljeni i Županija i dalje podržava rad udruga u potpunosti, odgovorila je Marija Jungić (HDZ).

Maria Preskočila (Damir Bajs NL) zanimalo je što se točno događa s Vodoprivredom iz Daruvara, odnosno kakvo je stanje dokapitalizacije, ali i stanje tvrtke općenito.

– Trenutno se radi na dogovoru s vjerovnicima u vezi izmjene predstečajnog postupka, točnije namirenje 50 posto tražbina što je uspješno dogovoreno sa 70 posto vjerovnika. Kroz koji dan očekujemo očitovanje od PBZ-a, na temelju čega će se potom moći zakazati ročište i potvrđivanje predstečajnog postupka, daljnje djelovanje i dokapitalizacija za koju su pristigle četiri ponude, od čega dvije s područja BBŽ-a i dvije izvan nje. Iste će do kraja mjeseca biti pozvane da dostave ponudu za dokapitalizaciju, što otvara mogućnost izbora za upravljanje sa 51 posto udjela u Vodoprivredi Daruvar, dok će Županija ostati manjinski vlasnik u iznosu od 28 posto, pojasnila je Ivana Jurković – Piščević (NEZAVISNA), predsjednica Županijske skupštine BBŽ.
Slijedeći za riječ javio se Silvestar Štefović iz redova HDZ-a.

– Pitanje upućujem pročelnici za financije i ono se odnosi na ukupni iznos ugovora potpisan s udrugama u zadnjim tjednima kampanje. Također, zanima me koliko je izvršenje godišnjih ugovora za promidžbu i informiranje bilo u prvih šest mjeseci ove godine? Stekao sam dojam da se na taj način namjeravalo kupiti glasove, zaključio je Štefović.

– Ugovorni odnos sa medijima i promidžbom sklopljen je u siječnju za tekuću godinu u iznosu milijun i 300 tisuća kuna, a ostvaren je u iznosu od 90 posto. Što se tiče udruga, ugovori su sklopljeni 10. svibnja i izvršenje sa 24. rujnom iznosi 3 milijuna i 700 tisuća kuna. Sve je podmireno i dugovanja nema nikakvih, odgovorila je Suzana Raguž – Pehar, pročelnica za financije Bjelovarsko – bilogorske županije.
Pitanje je postavio i Ivan Beljan iz DHSS-a, a odnosilo se na realni sektor.

– Polovicom ljeta raspisan je natječaj za opskrbljivača plinom za objekte kojima je vlasnik Bjelovarsko – bilogorska županija. Nažalost, na natječaj se nije mogao prijaviti niti jedan opskrbljivač s područja županije, jer su kriteriji nabave bili nepristupačni. Ukoliko ćemo funkcionirati na taj način, naša privreda će u svakom pogledu išla silaznom putanjom, rekao je Beljan.
Odgovorila je zamjenica župana.

– Najveći problem u ovom predmetu je bila referenca, odnosno tražilo se da ponuditelj u opskrbi plinom ima poslove u iznosu 12 milijuna. Održano je javno savjetovanje i za to ste kolega Beljan znali, jer ste u to vrijeme komunicirali s našom nadležnom službom. Žao mi je što ta referenca nije bila niža i nismo znali da na taj način nekoga blokiramo. Na taj segment ste mogli ukazati, jer mi to nismo znali. U budućnosti ćemo svim subjektima omogućiti prijavu, rekla je Jungić.

Slijedeći za govornicom bio je Zlatko Barila iz HSU-a. Vijećnika su zanimali detalji vezani za dovršetak izgradnje nove Opće bolnice Bjelovar, njezino opremanje te da li je zatražen datum za tehnički pregled. Također, Barila je zatražio i detalje izgradnje novog cestovnog prilaza prema bolnici.

– Tehnički pregled dogovoren je za 29. listopada, nakon čega očekujemo određene korekcije. Da li će uporabna dozvola biti ishođena ove godine, mi to sada ne možemo znati, no na tome se radi. Bolnica još nije završena, ali jasno je da će biti opremljena, jer nema smisla takav objekt ostaviti praznim, zar ne? Slažemo se da novu bolnicu trebamo staviti u funkciju. Naš prijedlog je opremanje bude uvršteno u Razvojni sporazum. Sporazum zasada nije potpisan, no učinit ćemo sve da do toga dođe čim prije. Vezano za prometnicu, poslati ćemo vam pisani odgovor, pojasnila je zamjenica župana, Marija Jungić.
Damir Bajs (DB NL) postavio je pitanje vezano za projekt Sjever i potpisivanje Razvojnog sporazuma pet županija.

– Koliko vidim u projekt su uvršteni projekti koje smo mi predložili, poput izgradnje bolnice, brze ceste i slično. Jedan je izostao, a riječ je o Turističkom kongresnom centru u Novoj Rači pri svetištu naše biskupije. Zanima me zašto je taj dio priče izbačen? Ukoliko smo uvršteni u projekt Istočne regije, zanima me koliko sastanaka na tu temu odrađeno i koji su zaključci doneseni, upitao je Bajs.

– Temeljem regije kojoj smo pripali, moguće je ostvarivati puno veće potpore. Jasno je da ćemo se priključiti onoj inicijativi koja nam može osigurati dodatna sredstva. Po pitanju industrijske tranzicije spadamo pod istok, jer na taj način Županija može osigurati dodatna sredstva za razvoj industrijske tranzicije, samim time i gospodarstva. Tema razvojnih sporazuma još uvijek se obrađuje u koordinaciji s nadležnim ministarstvima koji imaju stručne prijedloge i primjedbe. Projekti brze ceste i Termi Bjelovar su rezervni. Na temelju Razvojnog sporazuma pet županija, mi od Vlade Republike Hrvatske nećemo dobiti nikakve dodatne novce. Zadnja informacija koju imamo je ta da brzu cestu nećemo moći kandidirati na Nacionalni plan oporavka i otpornosti, niti VFO. Prema Vladi RH idem sa zamolbom da se za izgradnju ceste prema Virovitici osiguraju sredstva iz kredita, kazala je Marija Jungić, zamjenica župana.

Boro Bašljan iz DHSS-a osvrnuo se na najstarije gradilište u našoj županiji, a riječ je o školsko – sportskoj dvorani u Hercegovcu čija je prva faza izgradnje izvedena prije deset godina. S obzirom da od tada pomaka na gradilištu nema, a u međuvremenu je škola izgubila oko 40 posto učenika, dok sportske udruge trpe veliko smanjenje članova te sportaši odlaze trenirati u bolje sredine, vijećnika zanima kakvi su planovi za završetak dvorane, jer je vidljivo da su financijska sredstva planirana.

– Ukazivali smo da nema smisla odraditi dio posla, a zatim neki objekt ili projekt ostaviti nedovršenim. Od ukupno četiri dvorane, imamo dvije koje su koštale 55 milijuna kuna, a još uvijek nije otplaćeno 25 milijuna kuna. Nema smisla da dvorana u Hercegovcu ostane u ovakvom stanju i da služi kao skladište krumpira, dok djeca nemaju osigurane uvjete za tjelesno zdravstveni odgoj. Vašu inicijativu podržavamo i svakako ćemo ići u izmjene troškovnika, poručila je Jungić.
Sljedeće pitanje postavila je Aida Sučić iz stranke NSH.

– Konkretno, zanima me da li je povećan broj zaposlenih u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, ima li zaposlenih na ugovor o djelu i da li je župan učinio nešto po pitanju smanjivanja plaće, kako je najavio u svojoj izbornoj kampanji, upitala je vijećnica.

– U Županiji je zaposleno 130 ljudi, izvana su došla dva pročelnika te imamo dvije osobe na ugovor o djelu. Pokušavamo “zakrpati” rupe koje smo zatekli, zbog čega nismo stvarali nekakve prevelike obveze, odgovorila je zamjenica župana.
Za riječ se javio i Slavko Došen iz HSLS-a.
– Mislim da bismo polako trebali razmišljati na način kako to čini Grad Bjelovar i postati prva Županija koja će u svoj rad i poslovanje uvesti transparentnost, kao i transparentni proračun kojim ćemo ukloniti sve nepoznanice. Zanima me koliki je godišnji trošak Županije za naknade i kamate prema poslovnim bankama, upitao je Došen.
Odgovorila je pročelnica Odjela za financije Bjelovarsko – bilogorske županije.

– U rebalansu proračuna uvrštena je pozicija transparentnosti u iznosu oko 80 tisuća kuna. Dobili smo najmanju ponudu, ugovoreno nije, već su u tijeku daljnji dogovori i obrada. Što se tiče kamata, odgovor ću vam poslati pismenim putem, rekla je Suzana Raguž – Pehar.
Vijećnicu Sandro Frčo (NEZAVISNA) zanimalo je na koji način su raspoređeni djelatnici nakon preustroja županijskih odjela.

– U Upravnom odjelu za poslove državne uprave radi nekoliko desetaka osoba, dok Upravni odjel za gospodarstvo ima jedino v.d. pročelnika i djelatnicu koja je nažalost na bolovanju. Upravni odjel za poljoprivredu djeluje samo sa v.d. pročelnikom. S obzirom da su to dva izuzetno važna odjela u našoj Županiji, ne znam kako je to moguće. Zamjenicu molim za pojašnjenje cijele situacije, istaknula je Frčo.

– Upravni odjel za poslove državne uprave ima više od 50 djelatnika, dok je prije spajanja odjela na tim poslovima radilo oko 80 ljudi. Po broju predmeta i opsega poslova, smatramo da je broj od 50 osoba potreban. Ni sami nismo zadovoljni brojem službenika u odjelima za gospodarstvo, poljoprivredu, zdravstvo i školstvo, no još uvijek nismo zaokružili priču konačnog rasporeda službenika. Upravo prije nekoliko dana samo razgovarali sa službenicima koje želimo staviti na ta radna mjesta, kako bi osigurali osmišljavanje i provedbu naših regionalnih politika. Nažalost, u proračunu nemamo sredstva za neke planirane mjere, tako da u ovoj godini moraju otpasti. Ukoliko će financije dopuštati, kroz 2022. godinu ćemo taj segment staviti u funkciju. Još uvijek se krpamo i nastojimo napraviti dobar zadovoljavajući raspored službenika, sukladno njihovim stručnim sposobnostima i obrazovanju, odgovorila je zamjenica Jungić.
Posljednja vijećnica koja je postavila pitanje na Aktualnom satu bila je Ines Šarić (NEZAVISNA).

– Da li je direktor Vodoprivrede Daruvar dostavio traženo izvješće i ako nije, zašto to nije učinio? Ukoliko je izvješće dostavljeno, zanima me zašto ga niste poslali na uvid članovima Županijske skupštine BBŽ? Isto tako, interesira me kako znate da će ostati 28 posto dionica pod Županijom, ako se o tome još nije raspravljalo, upitala je Šarić.

– Naravno da sam tražila izvješće poslovanja Vodoprivrede Daruvar i to u nekoliko navrata, no nisam ga dobila. Moj sljedeći korak je zakazivanje službenog sastanka i očitovanje zašto izvješća nisu poslana. Informaciju od 28 posto sam dobila od strane nadzornih odbora. U konačnici, o tome će se odlučivati kroz daljnje procese, rekla je Ivana Jurković – Piščević (NEZAVISNA), predsjednica Županijske skupštine BBŽ.