Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska izvještava kako je jučer, 13. siječnja, odgovorna osoba tvrtke iz Garešnice prijavila prijevaru na štetu tvrtke.
U prosincu 2024. godine tvrtka iz Garešnice je elektroničkom poštom primila obavijest o promjeni banke i broja računa tvrtke sa sjedištem u Italiji s kojom posluju 30-ak godina u kojoj su upućeni da uplate za isporučenu robu vrše na novi račun što su i učinili u dva navrata uplativši više od 16 tisuća eura za isporučenu robu. Naknadno u telefonskom kontaktu s predstavnikom tvrtke sa sjedištem u Italiji shvatili su da nije bilo promjene računa i da je riječ o prijevari.
Slijedi provođenje kriminalističkog istraživanja kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja.
PRIJEVARA S RAČUNIMA
KAKO VAS MOGU PREVARITI?
– Kontaktiraju vas pretvarajući se da predstavljaju dobavljača, davatelja usluga ili vjerovnika.
– Zaposlenika ovlaštenog za izvršavanje plaćanja navodi se na plaćanje budućih faktura na različit bankovni račun.
KAKO SE TO RADI?
– Tvrtki pristupa netko tko se pretvara da predstavlja dobavljača / davatelja usluga / vjerovnika.
– Može se koristiti kombinacija pristupa: telefon, pismo, e-pošta itd.
– Prevaranti traže da se bankovni podaci o plaćanju (odnosno pojedinosti o bankovnom računu primatelja) budućih računa promijene. Novi navedeni račun kontrolira prevarant.
ŠTO MOŽETE UČINITI TVRTKA?
– Pobrinite se da su zaposlenici obaviješteni i svjesni ove vrste prijevare i upućeni u to kako ih izbjeći.
– Uvesti postupak za provjeru legitimiteta zahtjeva za plaćanjem.
– Provjerite sve zahtjeve koji se čine da dolaze od vaših vjerovnika, posebno ako zatraže promjenu bankovnih podataka za buduća plaćanja.
– Uputiti osoblje odgovorno za plaćanje računa da ih uvijek provjeravaju zbog mogućih nepravilnosti. Pregledajte informacije objavljene na stranici tvrtke, posebno ugovore i dobavljače.
– Pobrinite se da vaši zaposlenici paze na ono što dijele o tvrtki na svojim društvenim mrežama.
ŠTO MOŽETE UČINITI KAO ZAPOSLENIK?
– Provjerite sve zahtjeve koji se čine da dolaze od vaših vjerovnika, posebno ako zatraže promjenu bankovnih podataka za buduća plaćanja.
– Nemojte koristiti detalje kontakta dobivene pismom/faksom/e-poštom koji traže izmjenu. Sigurnije je koristiti one iz prethodne korespondencije.
– Za isplate iznad određenog praga uspostavite postupak potvrde ispravnosti bankovnog računa i primatelja (npr. sastanak s tvrtkom).
– Odredite osobe koje će biti jedinstvene kontaktne točke za rad s tvrtkama kojima redovito plaćate.
– Kada je račun plaćen, pošaljite e-poruku kako biste obavijestili primatelja. Navedite naziv banke i posljednje četiri znamenke računa na koji ste uplatili kao mjeru sigurnosti
Foto: Freepik