
Nakon sniženja cijene smještaja djece u svim bjelovarskim vrtićima, na red su došli i obrti za usluge dadilja. Naime, Odlukom gradonačelnika Grada Bjelovara, povećava se sufinanciranje smještaja djece u obrte za usluge dadilja za 100,00 kuna, kako bi se za taj iznos smanjila cijena i roditeljima koji su dali svoju djecu na čuvanje i brigu u obrte za dadilje.
Tim povodom je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak, u petak 25. siječnja potpisao nove Ugovore o sufinanciranju obrta za usluge dadilja Rafael, Palčica i Zvjezdice, u kojima je smješteno 30 djece.
Gradonačelnik Dario Hrebak naglasio kako će se fokusirati na povećanje broja djece, koja pohađaju neki oblik predškolskog odgoja.
– Kao što znate, mi smo se s našim koalicijskim partnerima dogovorili da ćemo posebnu pozornost posvetiti vrtićima; u ovih zadnjih godinu i pol dana je cijena vrtića pala sa 750 na 500 kuna. Mislimo da je to značajna demografska mjera, međutim u svemu tome bi na kraju ostale zakinute dadilje. Ovo je jedna dobra poruka da su nam jednako vrijedni i obrti dadilja. Odlučili smo da se sufinanciranje smještaja djece u obrtima iz usluga dadilja povećava za 100 kuna po djetetu – to će značiti da je Grad s dosadašnjih 400 kuna, s koliko smo sufinancirali dadiljstvo, taj iznos povećao na 500 kuna po djetetu.
Podsjetimo, Grad Bjelovar sufinancira obrt za dadilje redovito, još od 2014. godine.
Uskoro – ja se nadam od ožujka, kreće i popodnevna smjena u vrtićima; to je projekt težak 13, 8 milijuna kuna. Konačni cilj nam je imati zadovoljne tete u vrtićima i dadilje, zadovoljna vodstva vrtića, zadovoljne roditelje i ono najbitnije, da počnemo povećavati i opseg djece koja pohađaju dadiljstvo ili naše bjelovarske vrtiće.
U Europi je prosječno 90% pohađanje djece u vrtićima, u Hrvatskoj je to ispod 40%, a u gradu Bjelovaru je to negdje oko 50-ak posto, što je još uvijek sramotno u odnosu na onih 90%, koliko je danas neki standard u europskim zemljama. Znanstveno je dokazana činjenica da djeca koja pohađaju jedan oblik predškolskog odgoja imaju veće šanse da uspiju u životu od onih koji su doma. Stoga ćemo se mi posebno fokusirati na ovu sferu predškolskog odgoja, rekao je Hrebak te dodao kako je u bjelovarske vrtiće uloženo više od 33 milijuna kuna.
U godinu i pol dana izračunali smo da smo 33,5 milijuna kuna uložili u sustav vrtića; na način da smo ili uložili, ili realizirali, ili imamo potpisane ugovore kroz koje ćemo u sljedećih godinu ili dvije uložiti – a svake godine ulažemo još onih redovitih 14, 15 milijuna kuna kako bi vrtići mogli funkcionirati.
Gradonačelnik je spomenuo i budući vrtić u Gudovcu, vrijedan 8 milijuna kuna, ali i planiranu izgradnju vrtića u Zvijercima; naime, ta 2 vrtića trebala bi dugoročno pomoći u rješavanju situacije vezane uz predškolski odgoj u gradu Bjelovaru, kroz 7 do 8 godina.
– Imamo problema s jasličkom dobnom skupinom gdje razmišljamo da za tu dobnu skupinu još nešto napravimo; dobili smo od nadležnog ministarstva sredstva kroz nacionalni program za projektiranje vrtića i jaslica u Zvijercima. Imamo i vrtić u Gudovcu, gdje će također biti jedna mala vrtićka skupina i jedna miješana skupina – ukupno 60 djece, a projekt je vrijedan 8 milijuna kuna. Moja želja je da budemo jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji će dići opseg participacije djece u vrtićima; popodnevna smjena u vrtićima nam je sjajna prilika da barem na taj način motiviramo roditelje koji nisu skloni vrtićima, da njihova djeca dolaze na barem 2, 3 sata – vrtić je besplatan, a za sada 30, 40 djece čeka na upis u gradske vrtiće, zaključio je gradonačelnik.
Predsjednik Gradskog vijeća Grada Bjelovara Ante Topalović smatra da bi umjesto jednokratnog financiranja djece, Grad roditeljima trebao pomagati dugoročnije.
– Kad u Gradu razmišljamo o tome na koji način možemo poboljšati demografiju te olakšati našim sugrađanima život, to je zasigurno da im smanjimo troškove u ovom segmentu brige o djeci. Neke stvari možda u nekim trenucima djeluju male, ali kad se pribroji da je ove godine PDV smanjen na većinu potrepština vezanih uz djecu, kad se pribroji da su snižene cijene vrtića i da se snižavaju cijene dadiljstva, također udžbenici – koji će zasigurno biti besplatni, to je onda ipak popriličan iznos sredstava koje jedna obitelj zadržava za neke druge troškove.
Nisam pobornik velikih financijskih iznosa koji se jednokratno daju djeci, već mislim da je puno bolje i puno korisnije da se taj iznos sredstava razvuče kroz cijelo djetinjstvo i na taj način se roditeljima olakša funkcioniranje i suživot, istaknuo je Topalović.
– Zahvaljujemo se Gradu na suradnji koja traje već 4 godine i roditeljima puno znači i ovih 100 kuna kojih će moći iskoristiti za nešto drugo u svom kućnom budžetu. U mojem obrtu je potpuna cijena 1500 kuna po djetetu, a s ovom subvencijom će cijena za roditelje biti 1000 kuna. Ima dosta zainteresiranih za naše obrte, ali kada je počela priča o sniženju cijena u vrtićima, roditelji su i nama upućivali upite vezane uz povećanje subvencije za naše obrte. Stoga smo mi komunicirali s gradonačelnikom i njegovim suradnicima koji su povećali subvenciju s 400 na 500 kuna, rekla je Ivka Pranjić, vlasnica obrta Rafael, te je pojasnila:
– Obrti mogu čuvati djecu od 6 mjeseci do 14 godina, no saživjelo je to da obrti čuvaju djeci do predškolskog uzrasta, a najkvalitetnije čuvanje se vidi u obrtima za jasličku dob djece zato jer su grupe malene; obrt može čuvati do 12 djece na kojih rade dvije tete. Što se tiče jasličke dobne skupine, oni su u malim grupama i pristup prema njima je više obiteljski te djeca k nama dolaze s puno manje stresa.
Pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje i sport u Gradu Bjelovaru Milan Mateković je rekao kako bjelovarske obrte dadiljstva trenutno pohađa 30-ero djece, a napomenuo je i kako Grad Bjelovar sufinancira samo djecu predškolskog uzrasta i u obrtu dadilja. Doduše, u praksi ni nema starijih uzrasta koji bi koristili usluge dadilja.