
Ovogodišnji Europski tjedan mobilnosti obilježava se od 16. do 22. rujna 2020. godine i to pod motom „Mobilnost s nultim emisijama za sve“. Tim povodom u srijedu, 23. rujna u prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar održana je tiskovna konferencija na kojoj je više riječi bilo o promoviranju inkluzivnih i održivih gradova i općina za osobe s invaliditetom, ostvarivanja ambicioznog plana ugljično – neutralnog kontinenta do 2050. godine, poduzimanju raspoloživih aktivnosti kako bi gradovi i općine postali inkluzivni i održivi za osobe s invaliditetom, kao i uključenosti osoba s invaliditetom u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti i ostalim vezanim temama.
Više o svemu govorio je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
– Naša udruga, odnosno članovi već petu godinu zaredom obilježavaju Europski tjedan mobilnosti i to sa raznih aspekata, pri čemu pokušavamo pronaći mjesto za sve osobe, bez obzira o kojem obliku invaliditeta je riječ. Nama je prvenstveni cilj poboljšati mobilnost. Mi smo prošle godine ukazivali na tri problema koje je trebalo krenuti rješavati. To je bio pristup stomatološkim ordinacijama u sklopu Doma zdravlja Bjelovar, Prekršajnom sudu i Domu kulture. Sud još uvijek nije odrađen, no dobivam informacije kako su poduzete sve mjere u smislu pisanja projekta, a potom i osiguravanju pristupa za osobe s invaliditetom. Kao što većina građana zna, Dom kulture je u fazi obnove i pristup će biti napravljen u skladu sa Pravilnikom o pristupačnosti. Što se tiče ovogodišnje teme, tu se referiramo na poruku UN-a, a to je da kroz provedbu aktivnost gradove i općine trebamo učiniti inkluzivnim i održivim za osobe s invaliditetom. U određenim europskim zemljama 30 posto osoba s invaliditetom smatra kako im javni prostori i javni prijevoz nisu prilagođeni i mi se s tim razmišljanjem slažemo u potpunosti. Kod nas u Bjelovaru ne postoje niti vlakovi, a niti autobusi koji su prilagođeni invalidima, dok primjerice Pula i Rijeka imaju niskopodne autobuse. Ukoliko Grad Bjelovar krene razmišljati o javnom prijevozu, neka o tome obavezno vodi brigu. U nekim zemljama više od 15 posto osoba s invaliditetom svoj životni prostor smatra neprimjernim. Mi imamo barem 15 obitelji koji imaju takav problem. Neki članovi obitelji se ne mogu penjati uz stepenice, zgrade nemaju liftove, širina stepeništa ne odgovara, kao ni primjerice širina kupaonice i slično. Dakle, kada pogledam širu sliku, problema je puno, pojasnio je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Također, predsjednik udruge ističe kako je potrebno uspostaviti provedbu nacionalne politike, odnosno Zakona o pristupačnom stanovanju za osobe s invaliditetom, javnoj infrastrukturi, prometu i uslugama. Grad Bjelovar je prilagođen za invalide, no za to nema postavljenu vidljivu oznaku. Dakle, osoba s invaliditetom koja ulazi u tu instituciju se prvo mora raspitivati da li je prostor prilagođen za kretanje invalida. Zgrada Bjelovarsko – bilogorske županije je prilagođena te je postavljena vidljiva oznaka koja osobi s invaliditetom itekako puno znači.
– Za postavljanje te oznake sam se osobno zalagao još prije dvadesetak godina. Bitan segment je stvaranje poticajnog okruženja u kojem su osobe s invaliditetom uključene bez diskriminacije i mogu ravnopravno sudjelovati u svojim zajednicama. To se radi na način da institucije koje odlučuju o proračunima, formiraju odbore ili povjerenstva koja zastupaju interese osoba s invaliditetom. Na razini Hrvatskog sabora takvo povjerenstvo postoji, dok je na razini Bjelovarsko – bilogorske županije takvo osnivanje u skorijem planu. U Gradu Bjelovaru smo takvu inicijativu pokrenuli prije sedam godine i tek sada vidimo prve korake. Na nama je i podjela znanja, prakse i sposobnosti za provedbu mjera koje promiču pristupačnost i inkluziju. Dakle, potrebno je vidjeti kako se radi u razvijenijim zemljama ili nekim našim gradovima, pa zatim te modele provesti na našem području. Primjerice, Grad Rijeka ima jedan odličan pristup prema osobama s invaliditetom, rekao je predsjednik udruge Tomislav Novosel.