
Jezici su esencijalni za identitet pojedinca ili skupine, stoga je 2019. godina proglašena upravo “Godinom autohtonih i starosjedilačkih jezika”, kako bi se sačuvali ti jezici nositelji tradicije i načina života, ali i njihovi posljednji govornici.
Potaknuta time, I. osnovna škola Bjelovar je također dala svoj doprinos u očuvanju svojeg narječja te je jednu radnu srijedu odlučila pretvoriti u Projektni dan pod temom “Naš zavičajni govor”. U sklopu Projektnog dana učenici su baratali starim izrazima i nazivima, tipičnima za naš zavičaj, a koji se odnose na teme s kojima se djeca susreću u svakodnevnom životu.
Neke od tema s kojima su se djeca susrela su nazivi za razne biljke, poslove, blagdane te odjeću i obuću.
Tako je 3. c razred u centru svojeg Projektnog dana imao upravo „fertun“, kojeg je svaki učenik ukrasio po želji i u čijim se džepićima skrivale druge, možda već zaboravljene riječi, sa suvremenim prijevodom.
Projekt je to u kojem su aktivno sudjelovali učenici svih razreda i razrednih odjela, zajedno sa svojim nastavnicima, a u istraživanju i skupljanju starih izraza učenicima su pomogli i djedovi i bake.
Ravnateljica I. osnovne škole Tatjana Landsman kazala je kako su teme s kojima su se učenici susreli odabrane ovisno o informacijama koje su učenici skupili, ali i međusobnim dogovorom između nastavnika o tome koje su to najučestalije riječi i fraze karakteristične upravo za naše područje.
Ne treba ni posebno naglašavati kako su učenici uistinu uživali u ovom Projektnom danu, na kojem su na zabavan način naučili nešto jedinstveno za njihovo područje.
Doduše, ovo nije jedini takav projekt I. osnovne škole Bjelovar. Naime, učenici ove škole u sklopu Projektnog dana uvijek se bave esencijalnim temama. Tako su se dosad susreli s Projektnim danom Kulturna baština Republike Hrvatske u kojem su učenici proširili znanja o kulturnoj baštini svoje zemlje, Projektnim danom Eko svijet gdje su se posvetili eko oznakama na proizvodima, ali i s brojnim drugim temama.