
Bjelovarsko-bilogorska županija je vodeća županija u Hrvatskoj po mnogočemu što je rezultat rada Županije i njezinih ustanova koje provode brojne aktivnosti, a jedna od njih održana je u ponedjeljak 3. lipnja u sklopu 9. Tjedna zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije u organizaciji bjelovarske podružnice Hrvatskog liječničkog zbora. Riječ je o javnoj tribini pod nazivom “Zdravlje-najveća vrijednost” na kojoj je predstavljena loša zdravstvena slika županije, točnije, naša županija zajedno s Virovitičko-podravskom na državnoj razini, prva je što se tiče cerebrovaskularnih bolesti, kao što je moždani udar, kao glavnog uzroka umiranja. Pri vrhu smo također i u slučaju nasilne smrti, a dobra vijest je da smo, što se novotvorina tiče, negdje u sredini.
Tako je među karcinomima kod žena, najčešći karcinom dojke, a slijede ga karcinom debelog crijeva te tijela i vrata maternice. Kod muškaraca u našoj županiji najrasprostranjeniji je karcinom bronhija, a zatim karcinomi pluća i prostate, u jednakom broju. To su samo neke od brojnih tema kojih su se dotakli brojni stručnjaci iz različitih zdravstvenih područja u pokušaju da se izlože zdravstveni pokazatelji i najzastupljeniji zdravstveni problemi u svakodnevnom radu, te mogućnosti preventivnog djelovanja.
Upravo je tim povodom, dr. sc. Želimir Bertić, djelatnik Zavoda za javno zdravstvo BBŽ-a i predsjednik Lige protiv raka BBŽ, javnost upoznao s poražavajućom analizom za Bjelovarsko-bilogorsku županiju.
Bertić je također istaknuo kako je glavni uzrok ove statistike upravo depopulacija. Naime, u čitavoj županiji prevladava pad broja mladog te porast starijeg stanovništva, za koju dob su ove bolesti karakteristične. Isto tako, Bertić smatra kako je nužno u skorije vrijeme osnovati preventivni program za otkrivanje raka prostate.
– Ovim putem želim apelirati da nam treba Nacionalni preventivni program za otkrivanje raka prostate. Imamo dva nacionalna programa; program za otkrivanje raka dojke i raka debelog crijeva, ali program za otkrivanje raka prostate nam još uvijek nedostaje, poručio je dr. sc. Želimir Bertić.
Tihana Gržinčić, dr. med., spec. neurolog istaknula je kako je primarni problem što se moždanog udara tiče još uvijek neprepoznavanje simptoma i nepravovremeno reagiranje na iste.
– Godišnje hospitaliziramo oko tisuću ljudi, od kojih je negdje 50 do 60 posto s moždanim udarom, a trećina oboljelih je u dobi od 18 do 64 godine. Dok samo 39 posto pacijenata stiže u terapijskom vremenskom prozoru kada možemo primijeniti specifičnu terapiju.
– Naime, više-manje ljudi misle da će to proći i kako stanovništvo stari tako je situacija teža i trebamo misliti na faktore rizika s kojima bismo to mogli prevenirati, kazala je Gržinčić koja je napomenula kako tu bolest možemo spriječiti tako da utječemo na krvni tlak, regulaciju glikemije, prestanak pušenja, na konzumaciju alkohola, pretilost i druge čimbenike. Dodala je i kako ukupna smrtnost od moždanog udara iznosi oko 10 posto, ali usprkos tome, kao posljedicu, veliki problem predstavlja invaliditet.
U sklopu javne tribine “Zdravlje-najveća vrijednost” istaknute su teme koje obuhvaćaju promociju zdravlja, te prevenciju i ranu detekciju bolesti.
– Stoga ova tribina ima za cilj da se liječnici angažiraju i da javnosti govore o tome na koji način sačuvati zdravlje, kako raditi na dugotrajnoj prevenciji i kako u pravo vrijeme detektirati bolest i prihvatiti se odgovornog liječenja, pojasnila je predsjednica Hrvatskog liječničkog zbora – Podružnice Bjelovar, dr. med. Gordana Kesić Valpotić.