
Ogranak Hrvatskog pedagoško – književnog zbora Bjelovar organizirao je u srijedu 2. ožujka predstavljanje knjige “Zdrav duh u zdravom tijelu: Najvažniji predmet u školi”, autorice Marije Zegnal – Koretić koja se kao doktorica znanosti kineziologije i sportska stručnjakinja, fokusira na važnost i primjenu tjelesne aktivnosti, kako u sportu i sportskoj rekreaciji, tako i u općoj zdravstvenoj kulturi. Zanimljivo je vidjeti kako autorica tjelesno vježbanje dovodi do značajne veze s obrazovnim sustavom, na što nas upućuje i sam podnaslov knjige – Najvažniji predmet u školi.
Uz Mariju Zengal – Koretić, u promociji su sudjelovali kineziologinja i recenzentica knjige Marjana Fržović, bjelovarski profesor kineziologije Luka Miklić i moderatorica Ornela Malogorski.
– Knjiga je napisana vrlo jednostavnim i pristupačnim jezikom te je namijenjena svima, neovisno o dobi i spolu, roditeljima, učiteljima, odgajateljima, članovima obitelji, učenicima, dakle onima kojima je zdravlje na prvom mjestu. Kolegicu Zengal – Koretić odlično opisuje krilatica koja glasi: “Nikada nije prekasno krenuti učiti, pisati, kretati se, otići na putovanje, planinariti, hodati, vježbati i brinuti o sebi”. Uz pisanje, autorica se također bavi i znanstvenim radom u području sporta, edukacije, turizma i rekreacije. Objavila je 12 znanstvenih radova, 27 stručnih u domaćim i međunarodnim časopisima i zbornicima, a održala je i brojna predavanja i radionice. Zahvaljujući dugogodišnjem, stručnom i predanom radu, Zengal – Koretić dobitnica je velikog broja nagrada i priznanja, rekla je u uvodnom dijelu Ornela Malogorski.
Da se redovita tjelesna aktivnost i vježbanje njeguju od malih nogu, dokazali su veseli i razigrani mališani iz Dječjeg vrtića Ciciban koji su uz svoje odgojiteljica prikazali dio sadržaja projekta “Pjevaj, sviraj i pleši” u kojeg je uključen velik broj osnovnih i srednjih škola te vrtića. S obzirom da je tjelesna i zdravstvena kultura dio naše svakodnevice, vrtićanci su izveli točku pod nazivom “Pokreni se” i po tko zna koji puta do sada pokazali kako se ples, pokret i glazba savršeno slažu.
Odličan uvid u stanje najvažnijeg predmeta u osnovnim i srednjim školama svakako ima i mladi bjelovarski kineziolog koji duži niz godina aktivno i predano radi s učenicima.

– Ova knjiga će uveliko pomoći učiteljima tjelesne i zdravstvene kulture u svakodnevnom izvođenju nastave i tjelesnih aktivnosti. Već u samom naslovu knjige naglašena je važnost kretanja, ne samo u ranijoj dobi, već tijekom cijeloga života. Knjiga je podijeljena u nekoliko cjelina kroz koje saznajemo i dobivamo sve potrebne stručne i značajne informacije. Također, upoznajemo se s razvojem odgojno obrazovnih ustanova, ciljevima i zadacima tjelesne i zdravstvene kulture, odgojnim, obrazovnim i zdravstvenim zadacima koji se ostvaruju prilikom vježbanja tijekom nastavnog procesa, ali bavljenja sportom. Nažalost, u današnje vrijeme struku sve više zabrinjava dječja pretilost do koje dolazi uslijed nedovoljnog kretanja i loše prehrane, osvrnuo se Luka Miklić.

Tema zdravlja i brige o pravilnoj prehrani u fokusu je od davnina, što potvrđuje Dječja čitanka o zdravlju koju je prije stotinjak godina napisala Ivana Brlić – Mažuranić. Čitanka je imala edukativnu ulogu u zdravstvenom prosvjećivanju i odgoju djece te je djecu podučavala o zdravlju, vjerujući kako će pomoću pjesama naučiti sve što je potrebno za zdrav život. Neke od pjesama čitale su Klara i Monika, učenice petog razreda IV. OŠ Bjelovar.
– Gledajući u cjelini pisani materijal pod nazivom “Zdrav duh u zdravom tijelu: Najvažniji predmet u školi”, može se zaključiti da je riječ o edukativnom, kvalitetnom i akademski pisanom materijalu. Lako je čitljiv i svi ga mogu razumjeti. Pisani materijal svoju primjenu može naći u široj populaciji zbog tema koje autorica opisuje u svim poglavljima. Čitajući ovu knjigu, mišljenja sam da je sadržaj u skladu sa stručnim i znanstvenim, odnosno teorijskim objašnjenjima. Stečeno znanje primjenjivo je na slične ili nove izazove na temu zdrav duh u zdravom tijelu. Stoga kao kineziolog svakako preporučujem ovu knjigu kao dio osobnog i stručnog usavršavanja, poručila je kineziologinja i recenzentica knjige Marjana Fržović.
Knjiga je prvo predstavljanje doživjela 16. veljače ove godine u Križevcima, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske Križevci i Pučkog otvorenog učilišta Križevci.

– Knjigu zapravo nisam pisala za kineziologe, već za roditelje koji su svojoj djeci glavni odgojitelji. Roditelji su ti koji djeci usađuju želju, volju i naviku za bavljenjem bilo kakvom kvalitetnom aktivnošću. Tjelesna i zdravstvena kultura planira se za oba spola, dok se ostali školski predmeti za svu djecu planiraju na isti način. Tu već dolazimo do više razine programiranja rada s djecom. Svi koji se osjećaju dobro, zdravo i u dobroj su formi, puno će lakše izvršavati sve svoje obveze, poslove i zadatke. Tako će zadovoljno dijete koje redovno vježba i pravilno se hrani radosnije odlaziti u vrtić i školu jer zna da ga tamo očkuju razne aktivnosti i obveze. Isto tako, koncentracija i fokusiranje na učenje i stjecanje novih vještina će biti bolje. Knjigu sam oblikovala jednim laičkim rječnikom, kako bi svi koji nisu po struci kineziolozi mogli svome djetetu pružiti sve ono što je za njega najbolje, pojasnila je Marija Zengal – Koretić.

Na samom kraju ove hvalevrijedne promocije, nastupio je Mihael Topljak, učenik trećeg razreda III. OŠ Bjelovar koji je izveo monolog “Uzor” autora Mladena Kopljara.