
U utorak 15. rujna održana je 27. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara. Poučeni iskustvom sa prijašnje sjednice na kojoj je jedan od gradskih vijećnika nažalost bio zaražen koronavirusom, ovaj je put donesena odluka o održavanju sjednice putem telekonferencije. Dnevni red 27. sjednice sastojao se od Aktualnog sata, donošenja Odluka o dodjeli javnih priznanja Grada Bjelovara u 2020. godini i razmatranja Izvješća o radu gradonačelnika Grada Bjelovara za razdoblje siječanj – lipanj 2020. godine.
Na samom početku Aktualnog sata, gradski vijećnik Nenad Nekvapil (SDP) postavio je dva pitanja te dao jedan prijedlog.
– Zbog trenutne izgradnje spoja ceste prema Farkaševcu, građani naselja Rajić žale se da im voda ulazi u dvorišta i da nogostup nije u redu. Zanima me kada će biti sanacija, odnosno otklanjanje tog problema? Drugo pitanje je na temu Radničkog naselja. Stanovnici se žale na buku, piljevinu i prašinu koja leti sve do Novoseljana, siguran sam i šire, a dolazi iz bjelovarske industrijske zone. Zanima me što Grad Bjelovar namjerava napraviti kako bi se i taj problem sanirao. S obzirom da na Trgu Eugena Kvaternika tijekom skoro svakog većeg nevremena leti i pada granje, predlažem da se ispita zdravstveno stanje naših stabala i uklone sva opasna i trula, a posade nova stabla, rekao je vijećnik Nenad Nekvapil.
Odgovor je dao Zoran Preskočil, voditelj Odsjeka za graditeljstvo i prostorno uređenje u Gradu Bjelovaru.
– Što se tiče situacije u naselju Rajić, treba napomenuti da su državnu cestu obnavljale Hrvatske ceste, a Grad Bjelovar je izgradio pješačke staze sa dijelom oborinske odvodnje. Dio radova vezanih za oborinsku odvodnju i sanacije vraćanja mostova u prvobitno stanje nisu dovršeni do kraja. Mi smo kontaktirali izvođača radova, dok je predstavnik Grada Bjelovara izvršio očevid stanja, zajedno s predstavnicima Hrvatskih cesta kako bi se pronašlo što funkcionalnije i bolje rješenje saniranja, naravno uzimajući u obzir i financijski aspekt projekta. Nadamo se da ćemo taj dio uspjeti u skorije vrijeme dogovoriti, a potom brzo i odraditi. Problem u Radničkom naselju postoji već godinama. Prema saznanjima Grada Bjelovara, Sanitarna inspekcija za buku i Inspekcija zaštite okoliša za prašinu u skladu sa svojim zakonskim ovlastima provode određene postupke, na koje Grad Bjelovar ne može utjecati jer za to nema zakonske ovlasti. Tvrtke koje se nalaze u toj zoni uložile su zaista velika sredstva, ishodile građevinske dozvole za modernizaciju postrojenja koje je u tijeku te su projekti izrađeni u skladu sa svim pravilima i zakonima koji se tiču i zaštite okoliša i zaštite od buke. Da bi se dobila uporabna dozvola, prilikom izdavanja građevinske dozvole i tehničkog pregleda morat će biti dokazano da je sve rađeno u skladu sa propisima. Svima je u interesu da tvrtke rade, a građani da budu zaštićeni i zadovoljni. Nadamo se da će se sve uspjeti riješiti. Kontrola stabala na Trgu Eugena Kvaternika u Bjelovaru radi se redovito putem ovlaštene tvrtke koja te radnje stručno provodi. Bolesne grane se konstantno obrezuju, nova stabla se sade, no to taj se posao na može napraviti odjednom, već postepeno, pojasnio je Zoran Preskočil.
Drugo pitanje na Aktualnom satu postavila je Zdenka Henc (ABB).
– Mene zanima da li raspolažemo sa povratnim informacijama iz bjelovarskih škola, odnosno kako se u novonastaloj situaciji vezanoj za COVID 19 održava nastava i postoje li kakve poteškoće pri organiziranju nastave? Drugo pitanje odnosi se na nastavak programa „Zaželi“ i koliko će žena biti zaposleno u slijedećoj fazi tog projekta, upitala je Zdenka Henc.
Na prvo pitanje vezano za škole, odgovorila je Valna Bastijančić Erjavec, zamjenica gradonačelnika Grada Bjelovara.
– Uslijed mjera i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo redovito dobivam informacije da nema većih poteškoća pri održavanju nastave. Naravno da se ova školska godina u dosta toga razlikuje od prijašnjih. Sve naše škole trenutno rade u dvije smjene, a sva potrebna zaštitna oprema nabavljena je i isporučena na vrijeme. U prvom dijelu nabavljeno je 1 720 komada zaštitnih maski, a nakon toga putem Javnog poziva još četiri tisuće komada. U I., III. i IV. OŠ svi učenici predmetne nastave imaju po četiri maske, dok u II. OŠ učenici predmetne nastave imaju po dvije maske iz razloga što tim učenicima tijekom nastave nisu potrebne maske jer u svojim učionicama, sukladno broju učenika i kvadraturama mogu osigurati dovoljan razmak. Za učitelje predmetne nastave je nabavljeno 50 komada zaštitnih vizira i to u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture. Povećan je i broj autobusnih linija, upravo zbog rada škole kroz dvije smjene. U zgradi V. OŠ se trenutno zbog radova na energetskoj obnovi nastava ne održava, pa učenici te škole koriste učionice matične i područne II. OŠ. Grad Bjelovar je u stalnoj komunikaciji sa ravnateljima, pratimo što se događa i kako se nastava odvija. Ukoliko dođe do određenih poteškoća, vjerujem da ćemo ih uspješno rješavati. U našim matičnim i centralnim školama zasada nema niti jednog zaraženog učenika, niti učitelja, odgovorila je zamjenica Valna Bastijančić Erjavec.
– Danas smo zaprimili obavijest od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, točnije Ureda za financiranje projekata EU da ulazimo u treću fazu financiranja, što znači da ulazimo u fazu donošenja odluke o financiranju. Nakon toga slijedi potpisivanje ugovora i prelazak na provođenje programa kroz koji je predviđeno zapošljavanje 50 žena, pojasnila je Jasna Grgić Škaurin, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, zdravstvo, socijalnu skrb i opće poslove.
Pitanje vezano za financijsko stanje Grada Bjelovara postavio je gradski vijećnik Goran Romek (HSLS).
– S obzirom da je prošlo skoro šest mjeseci od početka COVID krize i nešto malo manje otkako je Grad Bjelovar ukinuo prirez, zanima me kakvo je trenutno financijsko stanje u Gradu Bjelovaru.
Odgovor je dala pročelnica Upravnog odjela za financije i javne prihode u Gradu Bjelovaru, Mirela Bašić.
– Stanje na računu Grada Bjelovara na današnji dan iznosilo je dva milijuna i 483 tisuće kuna i to nakon što su danas podmirene obaveze prema dobavljačima i ostalim korisnicima u iznosu malo višem od milijun kuna. Imamo potraživanja za EU projekte u iznosu oko dva milijuna kuna, a koje smo do sada već podmirili iz svojih vlastitih sredstava. Dakle, očekujemo njihov povrat. Bez obzira na puno nepoznanica koje nas očekuju do kraja ove godine, ovu proračunsku godinu planiramo završiti u pozitivnom rezultatu, rekla je Mirela Bašić.
Pitanje je postavila i Višnja Biljan (HDZ).
– S obzirom da učenici tijekom odmora ne smiju izlaziti van, zanima me da li im je unutar škole osiguran obrok? Također, zanima me kakva je situacija po tom pitanju s djecom čiji su roditelji slabijeg imovinskog stanja, točnije ostvaruju li pravo na besplatan topli obrok?
Odgovorila je zamjenica gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec.
– Nažalost, EU projekt „Djetinjstvo bez gladi“ trenutno nije u provedbi niti je moguće izvršiti prijavu. Iz tog razloga Grad Bjelovar ima osigurana sredstva s kojima smo sufinancirali cijenu do potpunog obroka jer projekt nije pokrivao cjelokupni iznos. U gradskom proračunu imamo osiguran novac za 70-ero djece po jednoj školi. Sukladno kriterijima i pravilima, korisnike će odabrati svaka škola. Školske kuhinje uskoro kreću sa radom, naravno uz strogo pridržavanja svih epidemioloških mjera i preporuka. Neka djeca će zbog sigurnosti jesti u blagovaonicama, a neka u svojim učionicama, rekla je Valna Bastijančić Erjavec.
Odgovor je nadopunio gradonačelnik Bjelovara, Dario Hrebak.
– Kontaktirali smo resorno ministarstvo i u idućim danima očekujemo definiranje kriterija za raspisivanje natječaja gdje nastupa naš EU tim koji ima pripremljen prijavu za projekt za koji vjerujem da ćemo ga kao i prijašnjih godina uspješno. Do tada raspolažemo sa sredstvima iz gradskog proračuna pomoću kojih ćemo financirati tople obroke za najpotrebitije učenike, rekao je gradonačelnik.
Posljednja pitanja postavio je Željko Pavleković (DB Nezavisna lista).
– Zanima me što je sa uređenjem Ulice don Frane Bulića, kao i ulica okolo nje? Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća obećano je da će kroz tjedan do dva krenuti radovi na tri lokacije te da će prva na redi biti upravo Ulica don Frane Bulića. Godišnji odmori su završili, svi smo se vratili poslu, a po tom pitanju se ne radi apsolutno ništa. Moje slijedeće pitanje je da li je napravljen godišnji ugovor sa nekom od deratizacijskih tvrtki za deratizaciju mjesnih odbora? Prijašnjih godina su nas redovito obilazili djelatnici firme Škarda, postavljali zamke, odrađivali deratizaciju i slično. Interesira me zašto se to više ne radi redovito kao prije?, upitao je Željko Pavleković.
Odgovorio je Zoran Bišćan iz tvrtke Komunalac.
– Rekonstrukcija Ulice don Frane Bulića vezana je za rekonstrukciju vodovoda koja je aplicirana u Aglomeraciji Grada Bjelovara koja je prijavljena sa 11. rujnom, tako da su teoretski radovi započeli, no prvo nas čeka odrađivanje svih potrebnih predradnji tipa izrada izvedbenih projekata, prijedloge materijala za izgradnju i slično. Nakon svega bi trebali krenuti radovi u praksi, rekao je Bišćan.
– Grad Bjelovar je nakon provedbe Javne nabave sklopio ugovor sa ovlaštenom tvrtkom za deratizaciju koja se provodi dvaput godišnje u proljetnom i jesenskom periodu, a sve skupa nadzire Zavod za javno zdravstvo. Proljetni krug deratizacije je proveden na način da su djelatnici tvrtke obilazili kuće te postavljali mamce. Ukoliko tijekom te radnje nisu nikoga zatekli kod kuće, vlasnicima su ostavili obavijest o provedbi postupka deratizacije u roku slijedećih pet dana. Provjerom u evidencijama, tvrtka je ustanovila da su svi mjesni odbori pismeno obavješteni o provedbi deratizacije, nakon čega se javilo osam mjesnih odbora, dok ostali nisu. Među njima je očito i vaš mjesni odbor. Slijedeći krug deratizacije predviđen je za mjesec listopad. Tada svakako obratite pažnju na dospijeće obavijesti, nadodao je Zoran Preskočil, voditelj Odsjeka za graditeljstvo i prostorno uređenje u Gradu Bjelovaru.