
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije prihvatilo je 13. kolovoza prijedlog Grada Bjelovar o obuhvatu Većeg urbanog područja Bjelovar i dalo pozitivno mišljenje, čime je i zvanično uspostavljeno Veće urbano područje Bjelovar. Grad Bjelovar sada je jedan od 14 gradova u Republici Hrvatskoj koji je ušao u taj mehanizam.
Sukladno tome, Grad Bjelovar potpisao je u srijedu 1. rujna Sporazum o suradnji na izradi i provedbi Strategije razvoja Većeg urbanog područja Bjelovar s četiri općine, Rovišće, Kapela, Štefanje i Veliko Trojstvo.
Više o ovoj temi saznali smo na konferenciji za medije, održanoj u ponedjeljak 1. rujna.

– Ovime se veće gradove u Hrvatskoj želi usmjeriti kao nositelje aktivnosti u cilju decentralizacije gospodarstva i većih ovlasti manjih sredina. Grad Bjelovar je 2019. godine, još za vrijeme bivše ministrice Žalac primio odluku kojom se Grad Bjelovar proglašava urbanim područjem i to u sklopu ITU mehanizma, odnosno integriranog teritorijalnog ulaganja. Neki gradovi su koristili upravo taj mehanizam, međutim postojalo je ograničenje samo na sedam hrvatskih gradova. Mi smo sada ušli u mehanizam financijskog razdoblja do 2027. godine. Dakle, uz redovne izvore financiranja, kao što su primjerice strukturni kohezijski EU fondovi, Nacionalni plan oporavka i otpora te ostali, 14 gradova, među kojima je i Bjelovar moći će koristiti dodatna novčana sredstva. U prošlom proračunskom razdoblju, na raspolaganju je bilo oko 350 milijuna eura. Moram napomenuti da se ovo nije dogodilo preko noći, jer na tome radimo posljednje tri i pol godine. Do kraja 2021. moramo imati pripremljene sve projekte koje namjeravamo aplicirati, kako bismo početkom 2022. mogli bez problema krenuti s prijavama na raspisane natječaje. S obzirom da cilj mehanizma nije samo jačanje Grada Bjelovara, već i udruživanje s okolnim sredinama, okupili smo općine s kojima ćemo zajedno raditi na unapređivanju, razvoju i boljoj kvaliteti života. Grad Bjelovar će se po ovom pitanju najviše fokusirati na projekt Zelene tržnice s podzemnom garažom i malom mini hladnjačom za naše OPG-ove, funkcioniranje i razvoj poduzetničke zone, digitalno inovacijski HUB, razvoj Veleučilišta u Bjelovaru, kao i IT sektora te poljoprivredu koja je kao strateška grana u našoj županiji izuzetno bitna, pojasnio je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Prvo razdoblje integriranog teritorijalnog ulaganja odvijalo se od 2014. – 2020. godine. Na koji način su se u ovu priču uklopile okolne općine, pojasnila je Sonja Novak.

– Od 14 gradova, 10 je većih urbanih područja, a četiri su manja. Mi spadamo u veće područje, iz razloga što imamo više od 35 tisuća stanovnika. Naši partneri, odnosno općine utemeljene su na dnevnoj migraciji zaposlenih, što znači da mora postojati više od 30 posto zaposlenih koji svakodnevno dolaze raditi u Bjelovar, dodala je Sonja Novak, prokuristica Tehnološkog parka Bjelovar.
Da će ovo biti odlična prilika za daljnji razvoj navedenih općina koje su sudjelovale u potpisivanju Sporazuma o suradnji na izradi i provedbi Strategije razvoja Većeg urbanog područja Bjelovar, svjesni su i sami načelnici.

– Moramo iskoristiti svaku dodatnu priliku za povlačenje financijskih sredstava. Ovaj sporazum će nam svakako omogućiti apliciranje projekta na natječaje. Naša općina ima 26 naselja i jako smo vezani za područje grada Bjelovara. S projektima smo spremni, sada samo čekamo otvaranje natječaja, istaknuo je Danijel Kovačec, načelnik Općine Kapela.

– Gradu Bjelovaru i gradonačelniku Hrebaku se zahvaljujem na angažmanu i pokretanju cijele ove priče. Vjerujem da će općine na ovaj način uspjeti iskoristiti natječaje, potom i dobivene novce, jer za to do sada na ovaj način nisu imale priliku. Nadam se da će planirani projekti potaknuti ljude na život u našoj općini, ali i povratak nekih koji su iz nje odselili, rekao je Silvestar Štefović, načelnik Općine Štefanje.

– Suradnja između Grada Bjelovara i Općine Veliko Trojstvo oduvijek je na vrlo visokoj razini. Zajedno smo sudjelovali na brojnim projektima. Oko 90 posto stanovnika Općine Veliko Trojstvo gravitira prema Bjelovaru. Mislim da će ovo biti odlična prilika za sve nas, zadovoljan je Marko Kutanjac, načelnik Općine Veliko Trojstvo.

– Do sada smo jako dobro surađivali s Gradom Bjelovarom. Mislim da sve ono što može koristiti stanovnicima naše općine, mi moramo iskoristiti. Planovi i ideje postoje, a sada je pred nama mogućnost da ih i realiziramo, kratko je rekao Luka Markešić, predsjednik Općinskog vijeća Općine Rovišće.