
Sjednica gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Bjelovar na kojoj se ponajviše raspravljalo o strateškim smjernicama razvoja HGK od 2022. do 2026., mjerama Vlade RH za poduzetnike vezane za ublažavanje rasta cijena zbog poskupljenja energenata te Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, odnosno detaljnijoj analizi gospodarstva održana je u utorak 26. travnja u prostorijama HGK-ŽK Bjelovar.

– Situacija na energetskim tržištima je skroz neizvjesna. Vlada Republike Hrvatske je u veljači donijela paket mjera u vrijednosti 4,8 milijardi kuna. Taj novac će sasvim sigurno smanjiti pritisak jer će cijena električne energije i plina za građanstvo biti pod kontrolom. Međutim, ono što je nepredvidljivo je buduće kretanje cijena, prije svega električne energije, jer mjere nisu napravljene za sektor poduzetništva i tu tome leži najveći problem. U tom pogledu apeliramo i razgovaramo s političkim vrhom, kako bismo pronašli adekvatno rješenje. Važno je neutralizirati visoki rast cijena električne energije, rekao je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.
Kako se s krizom nose u građevinskom sektoru, pojasnio je predsjednik Strukovne grupacije za graditeljstvo pri Bjelovarsko – bilogorskoj županiji.

– Situacija na tržištu je teška, najviše po pitanju poremećaja tržišta koji se dogodio još krajem 2020. godine, od kada se konstantno povećava. Projekti koji se uglavnom ugovaraju putem javnih nabava, traju po godinu i više dana. U tom periodu događaju se vrlo negativne stvari i promjene, posebno u pogledu rasta cijena materijala i energenata, što sasvim jasno prati i rast cijena rada. Ono što građevinare trenutno štiti je Zakon o obveznim odnosima koji kaže da u slučaju jedinične cijene više preko 10 posto imamo pravo na povećanje cijene. No, tko danas u građevini u Republici Hrvatskoj ima ostatak dohotka veći od 10 posto da može izdržati cijelu situaciju? Ili će projekti morati stati, jer naručitelji neće moći izdržati plaćanja, ili teške okolnosti neće moći podnijeti izvođači. Iskreno, bojim se sloma građevinskog tržišta, kazao je Dragutin Kostanjšek.
Osim s povećanjem cijena energenata, prehrambena industrija suočava se i sa drugim velikim problemima.

– Mi smo u procjepu trgovačkih lanaca i sirovina koje moramo dobavljati od ratara koji se nalaze u situaciji iznad svih očekivanja i planiranja. Zbog rata u Ukrajini, problemi će biti još gori, jer će na svjetskom tržištu jednostavno nedostajati dovoljnih količina robe. Problemi se događaju i zbog rasta cijena dizela, ambalaže, prijevoznih troškova, energije i plina. Vlada RH je nešto u tom kontekstu pokušala učiniti, no mi smo iz većine okvira ispali. Ukupno stanje je zaista teško, ističe Jakov Ćorić, predsjednik Gospodarskog vijeća ŽK Bjelovar i direktor tvrtke Gala d.o.o.
