
U utorak 6. travnja bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs održao je sa suradnicima konferenciju za medije i tom prilikom rezimirao mandat koji se privodi kraju. Župan je tijekom konferencije dao poseban osvrt na projekte Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Potrebno je da građani naše županije znaju gdje smo bili kao županija, što smo u međuvremenu radili i napravili te gdje se sada nalazimo. Županiju sam preuzeo prije osam godina od sadašnje oporbe koja je tada obnašala vlast. To je činjenica i to se ne smije zaboraviti. Tada je Županija bila bez projekata i posljednje na ljestvici po povlačenju novčanih sredstava iz EU fondova. Isto tako, Županija je bila zadnja po ulaganju u školstvo i zdravstvo. Od Županije koja nije imala niti jedan jedini projekt, postali smo Županija sa više od 120 projekata. Županijski proračun je prije osam godina iznosio 123 milijuna kuna, dok je danas iznosi 1,1 milijardu kuna. Bjelovarsko – bilogorska županija bitno je povećala potpore za manjine, umirovljeničku populaciju, vatrogastvo, sport i kulturu, rekao je župan Bajs.
Ulaganja u zdravstvo – više od 300 milijuna kuna
Iz Županijskog proračuna proizlaze brojni projekti koji su usmjereni prema zdravstvu. U tom smislu, posebno se izdvaja izgradnja najveće zgrade u povijesti Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, ali i ovog dijela RH. Radovi na izgradnji nove zgrade Opće bolnice Bjelovar u punom su jeku. Uz ovaj kapitalni zdravstveni projekt, Bjelovarsko – bilogorska županija je koristeći europska sredstva uspješno energetski obnovila zgradu bolnice i stomatologije, ali i Domove zdravlja u Čazmi, Garešnici, Grubišnom Polju i Daruvaru gdje je realizirana obnova i opremanje.
– Mi želimo biti centar zdravstva u ovom dijelu Hrvatske. Kako bismo zadržali postojeći kadar, ali i privukli nove liječnike u županijskim zdravstvenim ustanovama, BBŽ je prva u Hrvatskoj pokrenula set mjera vezanih uz subvencije našim liječnicima i zdravstvenom osoblju. U tom smislu, do sada smo potpisali 135 ugovora. Za pacijente želimo osigurati najbolju moguću zdravstvenu uslugu, a za liječnike, medicinsko osoblje i sve druge djelatnike, najbolje uvjete za rad. Ulaganje u zdravstvo ne može i ne smije biti pogrešno. Naši građani se neće više liječiti u montažnim barakama koje su postavljene prije 70 godina. Završetak izgradnje nove zgrade Opće bolnice Bjelovar se bliži i on će se dogoditi nakon ljeta, poručuje župan.
Ulaganja u obnovu, dogradnju i gradnju novih škola – 250 milijuna kuna – Bjelovarsko – bilogorska županija druga u Hrvatskoj po ulaganjima u školstvo
Županija se trenutno nalazi u najvećem investicijskom ciklusu energetske obnove županijskih škola, ali i nadogradnji i gradnji novih škola. Radi se o više od 50 školskih objekata u koje će biti uloženo više od 250 milijuna kuna. Ukupno su 32 školska objekta završena, trenutno se 15 investicija provodi, dok su za pet škola raspisani natječaji za izvođača radova. Nakon što svaka obnova završi, Županija sudjeluju u opremanju škola i osiguranju novčanih sredstava za izvođenje dodatnih radova.
– Posebno bih istaknuo izgradnju nove Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, koja će biti tek treća nova glazbena škola koja se gradi u Hrvatskoj. Izgradnja nove ljepotice je u tijeku, ona će promijeniti vizuru Bjelovara i Bjelovarčanima, biti na ponos. Kroz izgradnju Centra kompetentnosti pri Medicinskoj školi Bjelovar, Bjelovarsko – bilogorska županija će postati regionalni centar za zdravstvo u ovom dijelu države. Ukoliko Hrvatska želi biti zemlja znanja, mi moramo ulagati u škole, ljude, opreme i tehniku. U sklopu Regionalnog centra kompetentnosti poticat će se izvrsnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju. Osim programa redovitog strukovnog obrazovanja, provodit će se stručna usavršavanja kao i cjeloživotno obrazovanje, dok će programi biti usmjereni na učenike, odrasle polaznike, studente, profesore i mentore, ali i na osobe s invaliditetom, učenike s poteškoćama. Zahvaljujući brojnim ulaganjima, za 90 posto učenika na području županije biti će omogućen rad u jednoj smjeni, pojašnjava bjelovarsko – bilogorski župan.
Rast gospodarstva – prvi u Hrvatskoj po ulaganjima u zelenu energiju
Gospodarski trendovi u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji prešli su iz crvenog u zeleno. Zahvaljujući porastu BDP-a, županija raste na ljestvici hrvatskih županija. Prema posljednjim objavljenim podacima, Bjelovarsko – bilogorska županija je zauzela deseto mjesto u Hrvatskoj po porastu BDP-a od 2013. do 2018. godine. U razdoblju od 2013. do 2019., pad nezaposlenosti je u Hrvatskoj iznosio 60, 45 posto. U istom razdoblju je pad nezaposlenosti u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji iznosio 63,06 posto. U 2019. godini, županija je imala 4 872 nezaposlenih, odnosno 8 317 manje nezaposlenih u usporedbi s 2013. kada ih je bilo 13 190.

– Rast prosječne bruto plaće u Hrvatskoj u razdoblju od 2013. do 2018. iznosi 8,85 posto. Povećao za broj poduzetnika za 612 i broj zaposlenih za 718 osoba. Prosječna neto plaća po djelatniku je povećana za 969 kuna ili 27,13 posto. Ukupni prihodni gospodarstvenika povećani za 132 milijuna kuna, i isto tako u 2018. godini smo imali najveći porast zaposlenih u gospodarstvu za više od 6,6 posto. Bilježi se rast u dijelu prerađivačke industrije. Najveći dio ulaganja u visini 83,8 posto ostvaren je u dijelu drvne industrije, točnije proizvodnje drva, namještaja i proizvoda od drva. Tijekom 2019. godine nastavljena je investicija Bjelovarsko – bilogorske županije u energane. Otvorena je bioenergana na šumsku sječku u Grubišnom Polju i toplinska energana u Cigleni. Zahvaljujući dobroj poduzetničkoj klimi otvoreno je najmanje pet bioplinskih postrojenja u Gudovcu, Rovišću, Vagovini, Hercegovcu i Velikoj Masljenjači. One koriste nusproizvode industrije, nusproizvode s farmi i zelenu masu. Iako nas je zadesila pandemija koronavirusa, u kriznoj godini je na području županije otvorena 26 obrta više i u njima radi 126 osoba više. Nažalost, pandemija se nastavila i ove godine zbog čega ne možemo predvidjeti razvoj gospodarstva i gospodarstvenika. Za njih je Županija u prvom tromjesječju raspisala Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava u iznosu pet milijuna kuna, ističe Bajs.
Deset milijuna kuna uloženo u borbu protiv korona virusa
– Od prvog dana pojave koronavirusa, Županija je stala uz svoje građane, zdravstvene ustanove i njihove djelatnike. Provođenjem brojnih aktivnosti kroz rad članova Stožera civilne zaštite Bjelovarsko – bilogorske županije, tijekom pandemije je utrošeno deset milijuna kuna. Županija je tako osigurala potrebnu zaštitnu opremu, lokaciju za karantenu, medicinsku opremu i aparaturu među kojima je potrebno naglasiti nabavku devet novih respiratora za potrebe bjelovarske Opće bolnice. U bolnici su osigurani dovoljni kapaciteti za liječenje oboljelih. Niti jedan pacijent nije ležao u šatoru te se u niti jednom trenutku nije osjetila opasnost u smislu nedostatka kreveta ili respiratora. Uz Istarsku županiju, mi smo bili posljednja županija na zelenoj listi Njemačke. Vjerujem i nadam se da ćemo se ponovno vratiti na tu poziciju, podsjeća župan te dodaje kako je jedan od najznačajnijih projekta na kojem Bjelovarsko – bilogorska županija radila, izgradnja pruge Sveti Ivan Žabno – Gradec.
Izlazak iz prometne izoliranosti
Županije je vodila projekt sve do izdavanja građevinske dozvole. Pruga je izgrađena i puštena u promet zahvaljujući EU sredstvima. Župan Damir Bajs svjestan je činjenice da Europska unija nudi velika sredstva i brojne mogućnosti. Područja prema kojima će Županija nastaviti težiti su gospodarstvo, zapošljavanje i poljoprivreda.
Očuvanje istine i digniteta na Domovinski rat
– I za kraj, Bjelovarsko – bilogorska županija je bila nositelj te je financirala izdavanje nekoliko publikacija i knjiga vezanih za Domovinski rat. Posebno izdvajam knjigu „Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991. godine“ te „Ratni put 105. bjelovarske brigade Hrvatske vojske“. Činjenica je da je naša županija bila u Domovinskom ratu i da je u 1/3 bila okupirana, kaže župan Damir Bajs.