
U srijedu 3. travnja u Bjelovaru, na Obiteljsko poljoprivrednom gospodarstvu Horvat održani su Dani cvatnje šljive i aronije. Događaj je zamišljen kao edukativni obilazak voćnjaka na OPG-u za djecu osnovnih škola nižih razreda. Tom prigodom je voćnjak obišlo 200-tinjak djece iz svih osnovnih škola s područja Grada Bjelovara.
Nenad Horvat, vlasnik OPG-a Horvat i predsjednik Udruge voćara „Dar Bilogore“ pojasnio otkud ideja za jedan ovakav događaj.
– Kolega Mladen i ja ponukani smo situacijom u državi i iseljavanjem, naročito mladih. Stoga smo, da se to ne dogodi i generaciji koja je još u vrtiću i školi, odlučili napraviti jedan mali doprinos. Na ovaj način smo željeli prikazati da se može solidno živjeti od rada, odnosno od uzgoja voća i povrća i, što je i najvažnije od svega; ako se time ne mogu baviti, da konzumiraju te domaće proizvode.
Moj voćnjak je star 2,5 godine, u dobrom je stanju zahvaljujući dobrom sadnom materijalu i dobroj brizi oko njega. Bitno je pratiti struku i raditi kako je potrebno, a ne na svoju ruku. Ukupno imam 1100 stabala različitih sorti, a rana berba, s ranim sortama počinje oko 20. lipnja i završava oko 15. listopada.
Sada smo završili rezidbu i zamazivanje većih rezova, zimsko tretiranje uljem, radili smo dezinfekciju stabla vapnom u rjeđem obliku, stavili smo umjetno gnojivo, a prije same cvatnje smo tretirali borom kako bi oplodnja bila bolja.
Problem je u nedostatku vode, ali to ćemo riješiti – ako ne s neba, onda navodnjavanjem i cisternama. Po sadašnjoj situaciji bi trebala bi rekordna godina, rekao je Horvat i dodao:
– Robu plasiram na Gradskoj tržnici, a sve veću potražnju imam iz drugih država, tako da nemam ni približno robe kolika je potražnja. Uglavnom prodajemo 90 posto gotovih proizvoda, a od preostalih 10 posto se radi pekmez, džem, nešto se suši, a od dijela napravimo rakiju za osobne potrebe.
Horvat je također rekao da je posjetio Obiteljska poljoprivredna gospodarstva u Austriji, gdje postoji manifestacija Dani cvatnje jabuke, koju posjeti 200-tinjak tisuća ljudi.

– Riječ je o njihovoj dugogodišnjoj manifestaciji koja mi je dala ideju za ovu našu manifestaciju. To je prva manifestacija u Hrvatskoj koja se održava u periodu cvatnje bilo koje voćne vrste, a cilj je zajednički, poručio je Horvat koji je kazao i što misli o nedavno najavljenom projektu hladnjače na Bjelovarskom sajmu.
– Nama proizvođačima politika ne znači ništa i ne bih volio da bude trzavica na relaciji Grad – Županija, te da navedena hladnjača, i drugi popratni sadržaji, odu u drugu županiju. Uzdam se u župana i u gradonačelnika da će oni dati svoj doprinos da pomognu u tom projektu.
Mladen Čukman, vlasnik OPG-a Čukman koje se bavi uzgojem aronije rekao je da imaju 2 hektra pod aronijom, ukupno 3,5 tisuće sadnica.

– Uzgojem aronije bavimo se od 2013. godine, kada smo i zasadili prvi hektar, dok je drugi hektar posađen prošle godine. Moja aronija još nije u punom rodu, treba joj još dvije godine, ali je ove godine lijepo procvjetala i nadam se dobiti od desetak tona. Plasiramo je preko gotovog proizvoda; nije baš neki plasman i moramo se boriti na sve moguće načine kako bismo opstali. Sve poslove, osim berbe, odrađujem sam, a brati se može strojno ili ručno, kazao je Mladen Čukman i dodao da je za djecu važna rana edukacija, jer djeca ne poznaju pekmez ni džem ni marmeladu, a ni prave prirodne sokove.
Prvu edukativnu manifestaciju Dani cvatnje šljive i aronije, koja će zasigurno postati tradicionalna manifestacija na našem području podržao je Grad Bjelovar.