
Kao i sve ostale zemlje i Republika Hrvatska će nastaviti donositi odluke koje idu u smjeru protivljenja kršenja svih temelja sigurnosnog poretka u Europi koji je narušen ratom u Ukrajini. Premijer Andrej Plenković u stalnom je kontaktu s Anicom Djamić, hrvatskom veleposlanicom u Ukrajini koja kaže kako se tamo još uvijek nalazi između 35 i 50 Hrvata. Ukoliko žele napustiti ukrajinski teritorij, hrvatsko veleposlanstvo pružit će im svu potrebnu pomoć i logistiku.
U procesu smo donošenja odluke o osnivanju Međuresorne radne skupine koja će se odnositi na prihvat izbjeglica iz Ukrajine, dok će proces koordinirati Ministarstvo unutarnjih poslova RH i Nacionalni stožer civilne zaštite, uz podršku svih resora koji trebaju sudjelovati. Na razini Ministarstva zdravstva donijet ćemo odluku o osnivanju ekspertne radne skupine u cilju osiguravanja zdravstvene zaštite za ljude koji će u Hrvatsku doći u sljedećim danima. U ponedjeljak 28. veljače ažurirat ćemo odluku koja se odnosi na krizni tim, a ključna je za plan intervencije zaštite sigurnosti i opskrbe plinom RH, kako bismo i na taj način bili spremni za sve eventualne izazove. U ovom trenutnu nema pokazatelja ugroženosti plinom u našoj zemlji, poručio je premijer Plenković.
Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o zabrani letova u hrvatskom zračnom prometu za ruske avio kompanije. Istu odluku su tijekom nedjelje 27. veljače donijele i Francuska, Italija i Njemačka te se na taj način pridružile Velikoj Britaniji, Poljskoj, Irskoj, Sloveniji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Litvi, Latviji, Češkoj, Finskoj, Estoniji, Španjolskoj, Nizozemskoj, Malti, Belgiji, Islandu, Norveškoj, Danskoj, Austriji, Švedskoj i Sjevernoj Makedoniji. Kanada, druga po veličini zemlja na svijetu najavila je isto.
Također, bit će donesena i odluka o provedbi restriktivnih mjera koje će se s obzirom na dinamičnu situaciju u Ukrajini baviti ovom temom na dnevnoj razini.
– Naša potpora prema Ukrajini ići će i u smislu slanja zaštitne i ostale potrebne opreme. Kao što je već poznato, raspravljalo se o isključivanju Rusije iz sustava SWIFT. Velika je to odluka koja može imati velike posljedice. Uvjeren sam da ćemo vrlo brzo po tom pitanju postići konsenzus na razini Europske unije. S Ukrajinom smo potpisali bilateralnu deklaraciju podrške europskoj perspektivi Ukrajine. Naša politika prema Ukrajini uvijek je bila politika dobrih, kvalitetnih i prijateljskih odnosa. Moramo pomagati u tom europskom procesu koji je izuzetno važan. Smatramo da Ukrajina ima europsku perspektivu, na tome radimo, pomažemo i u pogledu pristupnog procesa Europskoj uniji, pojasnio je Plenković.
O slanju oružja u Ukrajinu, hrvatski premijer kaže kako je Ministarstvo obrane RH pripremilo prijedlog koji će najvjerojatnije biti usuglašen tijekom današnjeg dana, o čemu će odmah biti obavješten hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
Agresija od strane Rusije je neprihvatljiva i smatramo da je ničim izazvana. Zaista nije bilo nikakvih konkretnih indicija da Ukrajina ugrožava Rusiju. To nije nikakva preventivna ruska akcija, već pravi oružani sukob, rekao je premijer te dodao kako je Republika Hrvatska zauzela pravu stranu povijesti, humanosti i prava.
Plenković je naglasio kako hrvatsko – ruski odnosi u ovom trenutku nisu nimalo dobri te da nakon izgradnje LNG terminala na Krku, Hrvatska na svu sreću ne ovisi isključivo o uvozu plina iz Rusije, jer su u opticaju i druge zemlja koje izvoze plin.
Tijekom jučerašnjeg dana u našu zemlju ušlo je oko 65 ukrajinskih izbjeglica kojima je pružena kompletna potrebna skrb. S obzirom da je Ukrajina ogromna zemlja, RH je u potpunosti spremna za zbrinjavanje većeg broja izbjeglica koje će u narednim danima stići u našu zemlju pri čemu će najveću ulogu imati Međuresorna radna skupina.
Danas je održana sjednica Vlade na kojoj je premijer Andrej Plenković govorio je o situaciji u Ukrajini, hrvatskim državljanima u toj ratom zahvaćenoj zemlji, o prihvatu izbjeglica iz Ukrajine, slanju vojne pomoći Ukrajini…
Više na index.hr