
Ravnateljstvo policije na nacionalnoj razini i PU bjelovarsko-bilogorska u Turističko-ugostiteljskoj i prehrambenoj školi Bjelovar započeli su provedbu preventivnog projekta „Zajedno protiv govora mržnje“. Cilj projekta je promicanje kulture tolerancije i nenasilja te prevencije svih oblika govora mržnje kao društveno neprihvatljivog oblika ponašanja i u konačnici prevencija kriminaliteta kojeg motiviraju različiti oblici mržnje. Poseban naglasak u projektu je na prevenciji govora mržnje na sportskim terenima.
– Točnu zakonsku definiciju govora mržnje nemamo i bolje ga opisuje nekoliko zakona, Zakon o suzbijanju diskriminacije koji prepoznaje 17 diskriminacijskih osnova na temelju kojih se može ispoljiti govor mržnje. Tu je i Zakon o prekršajima javnog reda i mira, Zakon o sprečavanju mira na športskim natjecanjima, te Kazneni zakon. Na području države bilježimo, možemo reći jedan manji broj govora mržnje, no taj broj nije zanemariv, jer je svaki taj događaj temeljno kršenje ljudskih prava. Na području PU bjelovarsko bilogorske možemo reći da je stanje dobro. Mi smo sredina u kojoj se govor mržnje ili ne upotrebljava ili ga se još ne prepoznaje ,rekla je Barbara Vukalović, policijska službenica za prevenciju.

Govor mržnje krši ljudska prava, utječe na pojedinca kojem je upućen i širu društvenu zajednicu, na atmosferu u toj zajednici, utječe na odgoj novih naraštaja. Kod ljudi je nužno osvijestiti da on postoji i da ga cijela zajednica mora nastojati spriječiti. Stoga o tom problemu građane treba educirati, informirati i senzibilizirati.
– Policija taj problem ne može riješiti sama. Tu moraju djelovati i društvena zajednica, obrazovne institucije, sportski klubovi, udruge mladih i slično. Zato je ovaj projekt usmjeren u tom pravcu. Projekt će trajati godinu dana. Na radionici smo detaljnije razgovarali o Zakonu o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima, učenici su osmišljavali poruke koje bi uputili svojim vršnjacima. Među njima je bilo i sportaša koji su poruke pisali kao osobe sa terena pa te poruke upućuju gledateljima, rekla je Vukalović.
Aktivnosti su se provele u subotu, 27. svibnja 2017. godine prema slijedećem rasporedu, interaktivna radionica za učenike „Prevenirajmo zajedno govor mržnje“ u prostoru Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar, multimedijalni kutak „Stani pred kameru i pošalji poruku“ za učenike i uzvanike u prostoru iste škole, te preventivna akcija „Ja sam za fair play“ za učenike, uzvanike i građane koja se provela u suradnji s Ženskim rukometnim klubom Bjelovar na utakmici 1. hrvatske rukometne lige za žene između ŽRK Bjelovar i ŽRK Zrinski.
– Na višim razinama, govor mržnje na tribinama je češća pojava. No, djeca i mladi moraju na rješavanje tog problema krenuti sa svoje, odnosno lokalne razine. Takve se stvari ne smiju događati i nisu društveno prihvatljive. Svi smo vidjeli što se desilo na Europskom nogometnom prvenstvu prilikom utakmice Hrvatska – Češka, kada smo vodili 2:0 i igrali odlično. Tijekom prekida zbog nereda, hrvatska reprezentacija pada u igri i postojala je mogućnost da nas izbace s prvenstva. Znamo što bi to značilo za igrače, reprezentaciju, ali i cijelu Hrvatsku, rekao je Marko Ćurić, voditelj nogometne škole u NK Bjelovar.