
Povodom provedbe Sanacije odlagališta otpada „Grginac“, u četvrtak 15. listopada u prostorijama Općine Veliko Trojstvo održana je početna konferencija projekta koji je sufinanciran sredstvima EU iz Kohezijskog fonda. Cilj projekta je pravilna sanacija i trajno zatvaranje odlagališta neopasnog otpada, čime će se spriječiti daljnji negativni utjecaji na okoliš i ljudsko zdravlje. Tako će se putem projekta odlagalište otpada sanirati in-situ metodom i regenerirati zemljište površine 2,2 hektara.
– S današnjim danom započinju radovi na zatvaranju odlagališta. S obzirom da se radi o vrlo velikoj investiciji, Općina Veliko Trojstvo nije bila u mogućnosti odraditi sanaciju. Jako nam je drago da smo do toga uspjeli doći pomoću europskih sredstava i to u visini od 85 posto. U projektu također financijski sudjeluju i Grad Bjelovar te Općina Veliko Trojstvo. Sa zatvaranjem odlagališta krenulo se još 2015. godina, no redovito se nailazilo na probleme. Na svu sreću, načelnik Općine Veliko Trojstvo dobro se i spretno nosio sa svim preprekama, uključujući i vrijeme utrošeno na postupke javne nabave. S 15. rujnom je potpisan ugovor i napokon se ušlo u realizaciju projekta, odnosno radova. Rokovi su vrlo kratki i vežu se na završetak kalendarske godine. Vremenski uvjeti su trenutno takvi kakvi jesu, no građevinari jako dobro znaju da ponekad moraju odraditi i „nemoguće“ radnje. Radovi jednostavno moraju ići, bez obzira da li je vani sunce ili kiša. Nadam se da će investicija od 12 i pol milijuna kuna biti odrađena na vrijeme i na zadovoljstvo svih građana, rekla je Alenka Košiša Čičin – Šain, zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Tijekom 20 godina na odlagalištu je odloženo približno 178,000,00 tona otpada. Na zapadnom dijelu, duž ruba tijela otpada bit će izvedeno temeljni brtveni sustav s obodnim nasipom, dok će se po površini izvesti prekrivni brtveni sloj koji će onemogućiti ulazak oborinskih voda u tijelo odlagališta. Pravilnom izvedbom pokrovnog brtvenog sustava onemogućit će se ulazak površinskih i oborinskih voda u otpad te će se na taj način nastajanje onečišćenih procjednih voda svesti na minimum. Pomoću temeljnog brtvenog sustava s obodnim nasipom prikupljat će se zaostale procjedne vode i na kontrolirani način odvesti do bazena procjednih voda. Također, u sklopu projekta biti će izveden sustav odvodnje procjednih voda, završno prekrivanje, sustav odvodnje oborinskih voda i otplinjavanje odlagališnog prostora.
– U postupku javne nabave bilo je nekoliko žalbi, što nas je prilično udaljilo od radova. Pravila su takva da se ljudi mogu žaliti, no uvijek ću reći da razumijem samo one opravdane žalbe. To sad više nije tako važno, najbitnije je da se krenulo u realizaciju. Uskoro ćemo imati krasan komad zemlje unutar šume, vrlo blizu Bjelovara. Jasno, sanacija će najviše značiti za žitelje Grginca, ali i Trojstvenog Markovca, Letičana, Velikog Trojstva, dodao je načelnik Općine Veliko Trojstvo, Ivan Kovačić.
– S odlaganjem neopasnog komunalnog otpada na odlagalištu „Grginac“ krenulo se još 1970. godine, a završilo 1990. Zahvaljujući partnerstvu Općine Veliko Trojstvo i Grada Bjelovara, ova će priča uskoro biti završena do kraja, kratko je poručio Igor Brajdić, zamjenik gradonačelnika Grada Bjelovara.