
Povodom svečanog obilježavanja 180 godina Matice hrvatske, u Gradskom muzeju Bjelovar sinoć je otvorena izložba autora Stjepana Sučića o životu i radu kompozitora Vatroslava Lisinskog.
U trenutku kada obilježavamo 180 godina djelovanja Matice hrvatske, Vatroslava Lisinskog se prisjećamo kao umjetnika koji je dao veliki doprinos hrvatskom narodnom preporodu. Njegove solo pjesme i dijelovi opera prihvaćeni su i često izvođeni sa zanosom.
Danas ime Vatroslava Lisinskog srećemo često, jer u gotovo svim hrvatskim gradovima postoji ulica koja nosi njegovo ime. Najveća koncertna dvorana u Hrvatskoj također je posvećena njemu, a i neke glazbene škole, poput Glazbene škole Vatroslava Lisinskog u Bjelovaru.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji nekoliko bjelovarskih ustanova koje su objeručke prihvatile sudjelovanje u stvaranju i realiziranju bogatog programa obilježavanja 180 godina Matice hrvatske, večeras svjedočimo otvaranju jedne predivne, inspirirajuće i vrlo vrijedne izložbe. Naši sugrađani će sve do 19. ožujka moći vidjeti što je tijekom dužeg niza godina pripremao autor Stjepan Sučić. Izložba “Vatroslav Lisinski” do sada je obišla mnoge gradove u Hrvatskoj, a osmišljena je povodom 200. obljetnice skladateljeva rođenja. Autor je godinama vrijedno prikupljao građu kako bi posjetiteljima što detaljnije prezentirao lik i djelo našeg velikog skladatelja, poručio je Vedran Milić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske Bjelovar.
Stjepan Sučić dugogodišnji je dopredsjednik Matice hrvatske i vrsni poznavatelj hrvatske povijesti.

– Matica hrvatska je hrvatskom knjigom obranila hrvatski narod i omogućila da hrvatski jezik postane diplomatički, da se izgrade naše kulture i prosvjetne ustanove, od sveučilišta, škola, glazbenih zavoda, do muzeja, dakle svega onoga što nam je potrebno da bismo živjeli kao narod. Matica hrvatska nastala je vrlo mudrim promišljanjem svojih osnivača i prvaka Hrvatskog narodnog preporoda u kojem su pjesma i glazba bile od velikog značaja. Jedno od najvećih umjetničkih glazbenih imena iz 19. stoljeća je upravo Vatroslav Lisinski. Bio je čovjek iznimnog glazbenog dara koji je marljivo i temeljito učio i studirao. Nije težio da što prije dođe na scenu, već su ga na to morali nagovoriti njegovi prijatelji i bliski ljudi. Osobno sam se trudio pripremiti što zanimljiviju putujuću izložbu knjiga, časopisa, notnih zapisa, fotografija i nosača zvuka. Nastojao sam objediniti knjige, ali i note koje su pjevali naši pjevački zborovi. Kao društvo moramo učiniti sve, ne samo da budu sačuvane note, već da glazba živi i da dalje pjevamo Vatroslava Lisinskog. Moramo čuvati našu vrijednu umjetničku i kulturnu baštinu, a nikako se sramiti svojega, poručio je autor Stjepan Sučić.
Hrvatski skladatelj Vatroslav Lisinski smatra se utemeljiteljem moderne hrvatske opere, solo pjesme, zborske i orkestralne glazbe. Autor je prve hrvatske opere “Ljubav i zloba” i njegovo glazbeno stvaralaštvo dalo je najljepše ruho hrvatskom pjesništvu, oduševljavalo glazbenu publiku, a osobito poticalo nove njegovatelje i skladatelje hrvatske glazbe.