
Ministrica Blaženka Divjak jutros je u sklopu turneje „Razgovori o promjenama“ posjetila Bjelovarsko-bilogorsku županiju, gdje je održala sastanak s djelatnicima Medicinske škole, Ekonomske i birotehničke škole, Komercijalne i trgovačke škole i Turističko-ugostiteljske škole Bjelovar.
Cilj turneje ministrice znanosti i obrazovanja je razgovarati o provedbi reforme, dobiti povratne informacije s terena o promjenama koje je reforma donijela i kako su te promjene utjecale na učenike i učitelje.
Također, tijekom posjeta našoj županiji, župan Damir Bajs upoznao je ministricu s ulaganjima Bjelovarsko-bilogorske županije u školstvo koja je upravo po tim ulaganjima druga u Hrvatskoj.
– Naglasak je bio na tome da u direktnom kontaktu čujemo čime su zadovoljni, kako osjećaju reformu i pitanja koja još imaju. Oni su također izrazili zadovoljstvo da mogu ovako u neposrednom kontaktu izraziti svoje mišljenje. Ono što ja mogu reći jest da su stvarno motivirani, da se vidi da rade dobar posao, poručila je ministrica Divjak nakon sastanka s bjelovarskim nastavnicima, nastavivši:
– Istaknuli smo da je djelomično po novom državna matura 2022. godine, a da će već iduće godine, oni koji su u trećim razredima, imati probnu državnu maturu koja će im omogućiti da se pripreme za promjene koje dolaze 2022. godine. Što se nadoknada tiče, sve ide svojim tijekom, nemamo nikakvih problema, kazala je Divjak koja je potom komentirala izjavu Davora Bernardića koji je jučer za Hrvatski radio izjavio da OŠ Nikole Andrića u Vukovaru još uvijek nema udžbenike.
– Svi udžbenici su stigli odmah na početku školske godine za sve škole. Ono što radimo tijekom ove godine su udžbenici za nacionalne manjine, s obzirom na to da su to udžbenici pristigli u listopadu prošle godine, to je u tijeku i bit će u skladu s onim rokovima koje smo zadali. Ali svi drugi udžbenici su stigli odmah početkom godine, pojasnila je ministrica.
Jedno od pitanja upućenih ministrici bilo je i ono koje se tiče Ivane Katavić, ravnateljice Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje (NCVVO), koja je prošle godine na privatna putovanja potrošila 23 tisuće kuna javnog novca.
Divjak je tako za tu temu rekla da se radi o vrlo osjetljivoj situaciji.
– Ravnateljica NCVVO-a mora biti nekompromitirana osoba vezana uz ovakva pitanja, pogotovo jer NCVOO brine o maturi i ako mi jasno kažemo da je nulta tolerancija za bilo kojeg učenika za varanje, onda mislim da to isto vrijedi i za ravnatelja Nacionalnog centra, odlučno je poručila Divjak koja je potom kazala da će danas biti održan sastanak Upravnog vijeća, na kojem će se oko toga zauzeti stav.
Na pitanje boji li se za vlastitu poziciju kazala je kako smatra da radi dobar posao.
– Ja sam došla ovdje isključivo zbog toga da provedem reforme koje su u Hrvatskoj neophodne. U tom smislu mislim da radim dobar posao, to pokazuju i svi nalazi europskih komisija i vanjskih stručnjaka, a ovim sitnim politikantstvom se ja baš ne bavim, rekla je Divjak te je potom nastavila:
– Lako bi bilo uvesti reforme u Finsku, u Hrvatskoj je to teško i da je bilo lako, već bi to netko učinio, ali mislim da smo na dobrom putu, da radimo dobar posao i mene ovi posjeti školama osnažuju u uvjerenju da je ovaj posao bio neophodan, da je dobar, ali da to nije utrka na 100 metara već maraton.
Tom prilikom Divjak je odgovorila i kakvi su, po njoj, uvjeti u školstvu na našem području.
– Ono što sam vidjela za županiju je dobro jer se stvarno vidi briga osnivača za ulaganje u škole i sama činjenica da su po ulaganju u samom vrhu u Hrvatskoj meni ulijeva povjerenje da se o školama, profesorima i djeci ovdje brine, rekla je ministrica Blaženka Divjak u današnjem posjetu Bjelovaru.
Domaćin ministrici bio je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, koji je tom prilikom kazao kako mu je drago da je ministrica posjetila našu županiju, srednje i osnovne škole.
– Iskoristili smo priliku i porazgovarali o situaciji u županiji, koja je ovog trenutka druga po ulaganjima u školstvo u RH. Imamo preko 44 objekta samo energetske obnove, 12 već gotovo, 5 u izradi, a ostali u tijeku natječaja. Na to se nadovezuje i niz drugih projekata, primjerice tek treća glazbena škola u Hrvatskoj otkad je Hrvatske i Centar kompetencije, koji je jedan od kapitalnih objekata koji treba dati novu kvalitetu kad govorimo o ovom dijelu Hrvatske. Međutim, mene osobno vesele i centri izvrsnosti i sve ono što zajedno radimo. Upravo taj partnerski odnos između osnivača, ministarstva i onih koji rade u školama može doprinijeti kvaliteti koju svi očekujemo, napomenuo je župan i istaknuo kako će uskoro skoro svaki učenik s područja županije pohađati obnovljenu školu.
– Kada govorimo o županiji, trenutno svaki pet učenik radi u obnovljenoj školi i mislim da ćemo do kraja 2021. godine imati situaciju da će više od 90 posto učenika biti u takvim školama. Naša politika je jasna: mi ulažemo matične i područne škole – svi moraju imati jednak standard, rekao je Bajs.