
Ministar državne imovine Goran Marić je u srijedu, 13. veljače 2019., posjetio Grad Bjelovar, gdje je pratnji gradonačelnika Daria Hrebaka obišao geotermalnu elektranu u Velikoj Cigleni te potpisao Ugovor o osnivanju prava građenja geotermalne elektrane s voditeljem projekta Dragutinom Domitrovićem (Geoen d.o.o.).
Prigodom potpisivanja ugovora, voditelj projekta Dragutin Domitrović zahvalio je ministru na suradnji i rješavanju imovinsko-pravnih odnosa:
– U Velikoj Cigleni je prije 25 godina pronađen dragocjeni geotermalni izvor, a danas je na tom zemljištu izgrađena jedina geotermalna elektrana u Hrvatskoj, ujedno i jedna od najvećih u Europi.
Nakon toga, ministar Goran Marić posjetio je i Grad Bjelovar, gdje je s gradonačelnikom Dariom Hrebakom potpisao Ugovor o davanju na uporabu zgradu i dvorište na Trgu S. Radića, veličine 849 m2 u Bjelovaru za potrebe Digitalnog inovacijskog centra (HUB) namijenjenoga radu Veleučilišta u Bjelovaru. Također, potpisao je i Tabularnu ispravu radi uknjižbe prava vlasništva na dom i dvorište u Trojstvenom Markovcu.
Gradonačelnik Dario Hrebak napomenuo je kako su Grad Bjelovar, Ministarstvo državne imovine i Vodotehna postigli dogovor, prema kojem će Ministarstvo Gradu u dugoročno korištenje prepustiti zgradu Vodotehne.
– Obavili smo dio razgovora u Ministarstvu kulture, obavit ćemo sastanak i u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te bi Grad uz dozvolu države, prijavio tu zgradu na energetsku obnovu – kako bismo je stavili u funkciju za potrebe Veleučilišta i Tehnološkog parka. To bi ujedno značilo i pokretanje investicije koja je zasigurno veća od 10 milijuna kuna, od čega bi većina bila pokrivena iz europskih fondova, ukoliko nam taj projekt prođe. Veliki broj projekata nam prolazi i ja vjerujem da tu zgradu možemo u razdoblju od godinu- godinu i pol dana, staviti u određenu funkciju, istaknuo je gradonačelnik te dodao kako ni projekt Studentskog doma nije zaboravljen.
To je velika stvar za Veleučilište, a ujedno dobivamo još prostora u ovoj četvrti, gdje su Veleučilište, Tehnološki park i Gradska uprava. Razgovaramo i oko Studentskog doma. Naime, zgrada u vlasništvu Đačkog doma, koju planiramo pretvoriti u Studentski dom je zgrada koja još uvijek nema svog vlasnika, odnosno ne može se dogovoriti je li vlasnik Grad, Županija ili država. Studentski dom u Bjelovaru bi nam puno značio, Grad je spreman investirati značajna sredstva da u pravom smislu riječi postanemo studentski grad, ali to je projekt za kojeg vjerujem da će biti rješavan tijekom 2019. godine.
Gradonačelnik je također rekao:
– Danas ćemo uz ovu zgradu imati i mogućnost rješavanja imovinsko – pravnih odnosa vezanih za zgradu mjesnog odbora u Trojstvenom Markovcu. U planu je u zgradu na Trgu S. Radića preseliti i Tehnološki park. Naime, jedino što se u skorije vrijeme neće preseliti je Arhivska građa, koja do 2023. ima ugovor s Biskupijom.
Cijeli Tehnološki park plus Veleučilište, sve će se preseliti u ovu zgradu za koju smo potpisali sad, kad ju obnovimo. Prostor Tehnološkog parka ostaje prazan gdje su konzervatori u jednom dijelu zgrade, a drugi dio prirodno je da bude i arhiv, poručio je Hrebak.
Ministar državne imovine Goran Marić je istaknuo:
– Provodimo ideju i misiju Ministarstva državne imovine i Vlade, aktivirati svu imovinu koja je 3 desetljeća gotovo zapuštena, a ponekad i bespravno korištena. Da Bjelovar korespondira najbolje dokazuje i svrha ove zgrade u samom središtu grada, koja ne može služiti ničemu osim svojim izvornom izdanjem na ponos, a koja danas ugrožava i sigurnost građana, da je renovirate i upotrijebite za digitalni inovacijski centar. Podržavam takve projekte jer služe životu, potrebama grada i mladima. Također, uručit ćemo vam i Tabularnu ispravu da postanete vlasnicima Doma u Trojstvenom Markovcu.
Postoji još mnogo odnosa između RH i Bjelovara koje imamo za riješiti, a tome je tako jer je Bjelovar mjesto gdje je bilo sjedište vojske, te je ostalo puno imovine koja je upisana u RH, kazao je ministar državne imovine Goran Marić.
Zrinka Puharić, dekanica bjelovarskog Veleučilišta zahvalila je ministru i gradonačelniku na ovoj prilici.
– Pozivam ministra da idući put posjeti i naše Veleučilište, koje više nije tako malo – brojimo skoro 750 studenata i ova zgrada koju ste ovim putem prepisali, jako puno znači za razvoj Veleučilišta, koje je jedino visoko školstvo u ovom gradu i županiji. Pokušavamo razviti specijalističke studije i doći do brojke od tisuću studenata, od kojih 70% nije iz grada ili županije, što se opet veže uz studentski dom.
Ivana Jurković Piščević, direktorica Tehnološkog parka u Bjelovaru napomenula je kako Bjelovar radi na tome da postane što razvijeniji.
– Digitalni inovacijski centar je nešto o čemu pričamo zadnju godinu i pol, iako se čini da se ne radi ništa, zbilja se provode aktivnosti vezane na to. Digitalni inovacijski centar je cjelokupna podrška razvoju gospodarstva. Glavni inicijator je bilo Veleučilište u Bjelovaru, zajedno s Gradom Bjelovarom jer su željeli napraviti nešto novo i drukčije. Manjak tehnologije i primjene inovativnih tehnologija i informacijskih i komunikacijskih tehnologija vidljiv je po tome što je Hrvatska na 22. mjestu od svih zemalja članica. Bjelovarsko- bilogorsku županiju karakteriziraju kao jednu od najnerazvijenijih, a ovi ljudi su učinili sve da bi se to poboljšalo – da bi se iskoristili kapaciteti koji postoje. Ova zgrada o kojoj se danas radi, zapravo je misao toga da se ne ide u izgradnju novih zgrada i trošenja sredstava na nešto novo kad već postoje krasne nekretnine koje je potrebno staviti u funkciju, rekla je Jurković Piščević.