
Foto: screenshot HRT prof.dr.sc. Alemka Markotić
Posljednjih dana najudaranija vijest u medijima je pojava novog soja koronavirusa u Velikoj Britaniji s kojom su neke zemlje na određeno vrijeme prekinule prometne veze. Iako znanstvenici rade punom parom kako bi što prije saznali je li novi soj virusa opasniji i smrtonosniji, sigurnih podataka još uvijek nema. Novonastalu situaciju komentirala je i Alemka Markotić na jučerašnjoj konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite RH.
– Imamo virusne tipove, podtipove i mutacije. Od listopada je zabilježeno da je nekoliko sojeva imalo dodatne mutacije koje su se počele prikupljati Walesu i Londonu. Dodatnom analizom vidjelo se da se odvaja jedan klaster te je utvrđeno da ima određene mutacije. Do sad se uspjelo vidjeti da je jedan dio odgovoran za brže vezivanje virusa. To brže vezivanje moglo je dovesti do toga da se virus brže širi, što je i primijećeno. Drugi dio koji je značajan, koji smo vidjeli u drugom valu i koji se pokazao kao mutacija, je to da bi mogao djelovati na imunosni sustav. Virusi mogu djelovati na različite načine, mogu izbjegavati imunosni sustav, mogu ga varati, mogu ga moderirati da im ide u korist. Tako da se čini da bi jedna mutacija mogla biti odgovorna za tako nešto, to se viđa i kod nas, ali i u drugim zemljama. Puno su teži bolesnici s težim upalama, pojasnila je Alemka Markotić dodajući da nakon teških upala često dolazi i do teških imunoloških oštećenja.
Pretpostavlja se kako su se mutacije dogodile u osobama koje su imunosuprimirane, točnije koje se ne mogu boriti s virusom. U takvim osobama virus ima mogućnost dugotrajnog repliciranja. To ostavlja mogućnost da virus razvija promjene i mutacije. Pitanje je koliko bi te mutacije i širenje tih podtipova moglo utjecati na nove infekcije i učinkovitost cjepiva. Istraživanja su trenutno u tijeku.
– Za sada nema čvrstih dokaza da ovaj virus ne bi mogao biti neutraliziran antitijelima koja su stvorena za druge tipove. Poznato je da ta cjepiva mogu vrlo dobro pokriti većinu sojeva koji trenutno cirkuliraju. Koliko će neki novi soj utjecati, kako se budu događale promjene u virusima, tako će se modificirati cjepiva. Nema zasad indikacija da to cjepivo ne bi bilo učinkovito, poručila je Markotić.