
Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i predstavnici stranaka županijske koalicije, koja čini većinu u Županijskoj skupštini Bjelovarsko-bilogorske županije održali su u ponedjeljak, 12. studenoga konferenciju za medije. Tema konferencije bila je zahtjev oporbenih stranaka u Županijskoj skupštini HDZ-a, HSS-a i HSLS-a za sazivanjem izvanredne sjednice Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije.
Župan Damir Bajs je objavio da će se izvanredna sjednica Županisjke skupštine održati u četvrtak, 15. studenoga. Napominje kako im je zahtjev za izvanrednom sjednicom ŽS upućen prošlog tjedna, te da s time ne treba ni na koji način odugovlačiti. Župan je također izrazio iznenađenje zbog nagle potrebe oporbe za sazivanjem Sjednice.
– Kada smo predsjednica skupštine i ja dobili prijedlog oporbe, začudilo nas je zbog čega se saziva izvanredna sjednica Županijske skupštine. Naime, oni su mogli s bilo kojom točkom dnevnog reda ući u redovitu sjednicu za što bi im trebala jedna trećina potpisa vijećnika, kao i u ovom slučaju. Međutim, oni su izabrali da to bude izvanredna sjednica. Naglasit ću da to nije uobičajeno, da je to vrlo rijetko i da bi zahtjev za sazivanjem izvanredne Skupštine trebao biti vezan uz neke situacije koje su od velikog značaja za ljude našega kraja. Oni mogu biti političke naravi; primjerice promjenu predsjednika skupštine ili mogu biti vezani uz neka događanja koja se nikako ne mogu riješiti na redoviti način, rekao je župan.
Župana je iznenadio sadržaj prijedloga u kojem se ne nalazi ništa što bi zahtjevalo hitnu intervenciju.
– U prijedlogu su zapravo izvješća naših tvrtki za 2017. godinu i izvješća o izvršenju proračuna za 2018. godinu. Kada govorimo primjerice o šestomjesečnom izvješću, mi kao Županija smo predali to izvješće na Ministarstvo financija, na Državnu reviziju i na FINU. Dapače, to izvješće se nalazi na web stranicama Bjelovarsko- bilogorske županije. To izvješće je svakome dostupno, i naravno da bismo to stavili na iduću sjednicu Županijske skupštine, pojasnio je Bajs i dodao da su županijske tvrtke, također svoja izvješća za 2017. godinu predale nadležnim tijelima.
– Shodno tome, ne vidimo nikakvu hitnost. Naravno da ćemo vidjeti u čemu je stvar-zbog čega je bilo potrebno sazvati izvanrednu sjednicu Županijske skupštine. Koje su to izvanredne okolnosti nastupile kada govorimo o tim točkama dnevnog reda i bilo kojim drugima.
U Županijskoj skupštini, koalicija je ta koja čini većinu, i to 24:17, a što se pak nje tiče; malo je reći da je i ona začuđena ovom situacijom.
Naime, sazivanje Županijske skupštine, proračun stoji između 90 i 100 tisuća kuna. S toga je dogovoreno da stranke koalicije podrže dnevni red, ali i da dodaju jednu točku dnevnog reda, onu u kojoj bi se svi vijećnici trebali odreći svojih naknada za taj dan i za odbore koji su prethodili sazivanju tog sastanka.
– Moram reći da me to veseli i kada govorimo o tome, svi moramo postupati racionalno. Sazivanje izvanredne Županijske skupštine za tri točke koje čine ovaj dnevni red nisu ništa izvanredno. Županijska većina je stabilna, problema ne bi trebalo biti i mi očekujemo da će na izvanrednoj skupštini biti samo redovne točke, rekao je župan.
Predsjednik ŽO SDP-a, Tihomir Jaić dao je do znanja da je stav Županijskog kluba vijećnika SDP-a sličan županovom.
Naime, i oni smatraju kako ova izvanredna sjednica Županijske skupštine nije potrebna te da su se navedene točke mogle uvrstiti u dnevni red redovne skupštine.
– Nažalost, naši građani su navikli da HDZ sa svojim koalicijskim partnerima puno stvari radi na njihov trošak. Kako na državnoj politici, tako nažalost i na lokalnoj. Znači, njima nije toliko stalo do stava građana; u biti, koliko im je stalo vidjet ćemo na skupštini-hoće li se odreći svojih naknada, ili će pokazati da je skupština možda bila sazvana samo da se pokupe koju naknadu? Što se tiče stava naše koalicijske većine, ona je stabilna i neće biti iznenađenja na skupštini; kako na izvanrednoj, tako vrlo vjerojatno i na onoj redovnoj. Koalicija unutar sebe je živo tijelo koje funkcionira i koja u dogovoru radi sve stvari koje služe boljitku naše županije, kazao je Jaić.
Županijski vijećnik Tomislav Kozina (MOST) i drugi vijećnici MOST-a podržavaju pravo vijećnika za sazivanjem izvanredne skupštine, ukoliko je to potrebno – što ne smatraju slučajem u ovome primjeru.
– Župan je sve jako dobro objasnio, kolega Tihomir je također naglasio kako stavke nisu materijal za izvanrednu skupštinu, već da su se sve mogle uvrstiti u prošlu skupštinu ili u sljedeću redovnu. Osobno smatram da nije potrebno imati neku izvanrednu skupštinu, ali kao znak poštovanja prema vijećnicima ćemo se odazvati, istaknuo je predstavnik MOST-a.
Zlatko Barila je u ime stranke HSU, stao na stranu koalicijskih partnera te se izjasnio:
– Normalno da Klub županijskih vijećnika Hrvatske stranke umirovljenika potpuno podržava ovakav stav. Sjednica se zbog tema koje će biti na raspravi ne treba održati. Međutim, pružit ćemo zadovoljstvo našim članovima Županijske skupštine: HDZ-u, HSLS-u i HSS-u, da otvore svoju priču. Možda je to njima dodatni argument prema javnosti da nešto rade, ili su možda kivni na uspjehe koje Županija postiže u svim sferama.
Barila je dodao da se i vjećnici HSU-a odriču naknade.
– Vodimo računa o troškovima, o kojima nažalost ovi tražioci izvanredne skupštine ne vode. Na ovaj način želimo dati do znanja građanima – svima, da ništa ne želimo skrivati; ništa ne izbjegavamo, nego dapače, pružiti ćemo im taj užitak da se malo ispričaju o temama koje su prošlogodišnje i koje više nemaju nikakvog efekta, istaknuo je Zlatko Barila.
Marijan Dautanac, u ime HNS-a izjasnio se da smatra kako je sazivanje izvanredne skupštine s temama za koje je uobičajeno da se odrađuju na redovnim skupštinama, zapravo jedan politički potez, gdje se nakon možda godišnjih odmora, želi pokazati da i te stranke koje su u oporbi, teže popularnosti. Smatra da je tome tako zbog oporbenog nedostatka pravih ideja i poslova, ali i zbog ne podržavanja svih županijskih projekata koji su u tijeku, a kojih je mnogo.
– U ovom trenutku radimo i u školstvu i u graditeljstvu, i u svim drugim projektima potrebnim za Županiju. Ta inicijativa će samo potrošiti dan. Htjelo se možda i doći do određenih naknada. Evo, mi smo prihvatili inicijativu da za tu sjednicu nećemo uzeti naknade. Očekujemo poslije toga redovnu sjednicu na kojoj ćemo odlučivati o bitnim stvarima za Županiju, a to je sigurno proračun, i to su sve one investicije koje HNS i njeni dužnosnici i na državnoj razini podržavaju i u buduće će podržavati, napomenuo je Dautanac.
U ime stranke GLAS, Ines Šarić je isto izrazila nezadovoljstvo prema zahtjevu oporbe, odnosno prema nerazumijevanju HDZ-a prema obavezama drugih vijećnika koji su zaposleni i u privatnom sektoru.
– Sve navedene točke mogle su biti i na našoj sljedećoj skupšini. Smatram da stvarno nije u redu, da zbog svoje vlastite promocije jeftinog populizma, svi mi zapravo trošimo jedan dan i moramo doći zbog tih točki dnevnog reda. Što se tiče naknade, naravno da se odričemo, naglasila je Šarić.
Nezavisna vijećnica Sandra Frčo također se nadovezala na temu u istom tonu. Naime, ona također smatra da je Županijska skupština nepotrebna.
– Točke koje imamo sada, mogli smo uključiti u sljedeću sjednicu, uštediti novce koje i inače budemo, obzirom da prihvaćamo ovaj prijedlog da za sjednicu ne uzmemo naknadu. Ako netko od opozicije treba medijski prostor s ovom sjednicom, eto zaslužio je i to. Podržavamo župana, podržavamo Županijsku skupštinu i mislim da će se pokazati da župan ima većinu koju je imao i na početku, tako da doista ne razumijem što se htjelo postići s ovom izvanrednom sjednicom, poručila je Frčo.
Na samom kraju presice, župan Damir Bajs se ponovno osvrnuo na moguće povode iznenadnog sastanka:
– Meni je jasno da oporba ima problema, naime ovog trenutka Bjelovarsko-bilogorska županija nalazi se, kada govorimo o gospodarstvu, među prvih pet županija Hrvatske po porastu investicija, po izvozu, bilanci, možda ponajviše po smanjenju nezaposlenosti. Naravno da te brojke, koje su dobre za nas ponekad oporbu malo nerviraju, jer kad gledamo na iduće izbore, vjerojatno se pitaju kako će ih dobiti. Prije pet godina bili smo zadnja županija po plaćama u Europskoj uniji, a sada imamo preko 400 milijuna potpisanih ugovora. Svakim danom se otvaraju gradilišta. Cijela županija je postala jedno gradilište samo županijskih projekata. Imamo više potpisanih ugovora nego sve općine i gradovi zajedno, i to dva puta. To pokazuje kako mi radimo, zaključio je Bajs.