
U svjetlu nedavnih događaja u Bjelovaru, kada su u javnosti objavljeni slučajevi prevare preko društvenih mreža, Pučko otvoreno učilište Bjelovar odlučilo je u sklopu radionice pružiti izobrazbu građanima kako se zaštititi od istih. U utorak 5. veljače je tako u gradskoj vijećnici Grada Bjelovara održana javna tribina „Sigurnost na internetu“. Naime, Pučko otvoreno učilište u sklopu svog programa ima i tečajeve informatike, a želja im je dati uvid u ovakve i moguće slične situacije, te je ova radionica nastala kao dodatak programa, u suradnji s predstavnicima Ministarstva unutarnjih poslova i informatičkim stručnjacima.
– Hrvatske obrazovne ustanove ovaj tjedan obilježavaju dan sigurnog interneta, ponajprije za djecu, ali s obzirom da smo mi obrazovna ustanova za odrasle napravili smo javno predavanje za odrasle jer svi mi svakodnevno ulazimo u virtualni svijet i ulazimo u situacije u kojima se trebamo zaštititi. Zato smo organizirali ovakvu tribinu u suradnji s Policijskom upravom Bjelovarsko-bilogorskom i pozvali naše sugrađane da čuju što im se sve može dogoditi i kako se zaštititi od toga, objasnila je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Bjelovar Zvjezdana Galkowski.
Predavač Goran Žarinec okupljenima je održao izlaganje koje je obuhvatilo informiranje o tome tko su hakeri, zašto se kradu osobni podaci, i kako se u startu zaštititi kupnjom osobnog računala sa originalnim Windows sustavom. Korak dalje je naravno bio- kako se zaštititi korisničkim imenom i dobro postavljenom lozinkom koju nikome pa ni najbližima ne treba reći. Također, ona ne smije biti nešto poput imena i datuma rođenja bližnjih.
Nešto više o samim pojavnim oblicima prijevara putem interneta rekla je voditeljica grupe za opći kriminalitet PU Bjelovarsko-bilogorske Monika Zorić.
– Nasreću ne možemo reći da ima mnogo ovakvih prijevara. Prema službenim podacima u posljednjih šest mjeseci dogodile su se dvije prijevare. Radilo se o tome da se dvjema starijim ženskim osobama putem Facebook-a javila nepoznata osoba, koja se predstavljala kao američki vojnik u mirovnoj misiji. Nakon što je izgradio povjerenje kod osoba na prijevaru je došao do njihovog novca. Radilo se o ženama starije životne dobi koje žive samačkim životom, i mislim da je upravo to bilo ono što je utjecalo na to da povjeruju laži koju im je netko ispričao. U nadi za društvom i uz obećanje braka dale su svoje povjerenje. Danas svi koriste društvene mreže. Treba pratiti savjete o zaštiti, ne treba nipošto davati svoje osobne podatke, ne treba prihvaćati zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba, ili ako to i učinite i upustite se u razgovor ne prihvaćajte isprike o tome kako osobama ne radi kamera, jer jedino putem kamere možete vidjeti da li doista razgovarate s tom osobom, a čak i tada trebate biti oprezni. Zapravo, nikad niste sigurni, poručila je Monika Zorić.
Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska radi na više polja po pitanju prevencije i sigurnosti na internetu.
– Rad smo usmjerili na najosjetljiviju skupinu u društvu a to su djeca. Provodimo projekt „Sigurni na internetu“ i učenicima osnovnih škola držimo edukaciju o rizičnom ponašanju, o samozaštitnom ponašanju, a isto radimo i s njihovim roditeljima. Uz to provodimo projekt „Sigurno u trećoj životnoj dobi“ gdje su među glavnim temama krađe i prijevare kako u stvarnom životu tako i na internetu. Ono što i kod djece i kod starijih pokušavamo osvijestiti da Internet nije jedan čudesan svijet, već da je on dostupan svima bez obzira kakve te osobe bile, i time mogu biti izloženi raznim događajima koji im mogu naštetiti, rekla je policijska službenica za prevenciju Barbara Vukalović.