
Bjelovarsko – bilogorski župan Marko Marušić i načelnik Općine Veliko Trojstvo Marko Kutanjac održali su u utorak konferenciju za medije na temu ulaska općine Veliko Trojstvo u projekt “Najbolja turistička sela – Best Tourism Villages” zajedno sa Motovunom i Kaštelir – Labincima. Riječ je globalnoj inicijativi kojom Svjetska turistička organizacija promovira sela koja čuvaju kulturnu baštinu i tradiciju te imaju uvjete za održivi razvoj turizma uvažavajući različitosti i lokalne posebnosti. Inicijativom se želi pokazati da turizam može pomoći pozitivnoj transformaciji sela, smanjenju regionalnih nejednakosti i depopulacije.

– Velika je stvar što smo jedina destinacija odabrana iz unutrašnjosti Hrvatske. Na ovaj način ponovno vraćamo fokus na naše turističke potencijale koji su nažalost posljednjih pet godina nekako bili manje vidljivi. Siguran sam da se sjećate kako u tom periodu Turistička zajednica BBŽ nije imala direktora. Vrijeme je da nastavimo provoditi i razvijati aktivnosti u pozitivnom smjeru, kako bismo u potpunosti potvrdili da je naše mjesto na europskoj karti održivog turizma. Ovim putem pohvaljujem sve ljude s područja Velikog Trojstva koji godinama vrijedno rade, usavršavaju se, razvijaju i napreduju. Ova priča dokazuje da je njihov rad prepoznat i na nacionalnoj razini, poručio je župan Marko Marušić.
Projekt se provodi u organizaciji Svjetske turističke organizacije, dok je Ministarstvo turizma i sporta završilo postupak ocjenjivanja te Veliko Trojstvo predložilo zbog niza potencijala. Kandidatura Velikog Trojstva bila je jedna od prvih poteza u lipnju ove godine kada je župan Marko Marušić preuzeo dužnost župana i postao predsjednik županijske Turističke zajednice. Veliko Trojstvo jedino je iz unutrašnjosti Hrvatske uvršteno u projekt i sada je među tri sela koja će predstavljati Hrvatsku.

– Općina Veliko Trojstvo ima mnoštvo toga za ponuditi i pokazati. Tu su etno – kuća, bogata kulturna baština, razne kulturne i zabavne manifestacije, konjičke turističke staze, planinarske staze, Romska kuća, domaći OPG-ovi, ali i još puno toga, ističe Marko Kutanjac, načelnik Općine Veliko Trojstvo.
Bjelovarsko – bilogorska županija na ovaj je način potvrdila svoje mjesto na europskoj karti održivog turizma i to nakon što je 2016. godine, zahvaljujući iznimnom trudu tadašnje direktorice Turističke zajednice Bjelovarsko – bilogorske županije Jasne Vaniček – Fila, postala članicom EDEN Networka, europske mreže destinacija izvrsnosti koja okuplja 65 članica iz čak 21 zemlje.
Već duže vrijeme je poznato kako je Romska kuća u Maglenči stasala u jednu od važnijih turističkih prepoznatljivosti Velikog Trojstva. Riječ je o jedinstvenom objektu, kako u Hrvatskoj, tako i izvan njenih granica.

– Naša Bilogora je neprocjenjivo blago cijele Republike Hrvatske. Potencijal za turizam počiva upravo na multikulturalnosti po kojoj je naša županija nadaleko poznata. Romi su sastavni dio nacionalnih manjina na ovom području, a specifičan i jedinstven sadržaj koji izdvajamo u smislu edukacije i informiranja javnosti o postojanju tradicijske kulture Roma. Bilogora pokazuje koliko je topla, lijepa, posebna te koliko su ljudi srdačni, multikulturalni i susretljivi. Smatramo da je to temelj daljnjeg razvoja našeg bilogorskog turizma, poručila je Slađana Đurđević iz Udruge Roma Lovara.
Finalni izbor održat će se krajem jeseni u Marakešu, a inicijativa uključuje tri stupa i dodjelu dvije nagrade. Selima koja su izvanredan primjer destinacije ruralnog turizma te koja su predana održivosti u svim oblicima, ekonomskoj, društvenoj i okolišnoj dodijelit će se oznaka Najbolja turistička sela UNWTO-a. Isto tako, selima koja u potpunosti ne ispunjavaju kriterije za dobivanje oznake bit će omogućen program nadogradnje Najbolja turistička sela UNWTO-a kojim će dobiti potporu UNWTO-a i njihovih partnera u radu na problematičnim područjima.

Na samom kraju biti će izrađena mreža Najbolja turistička sela UNWTO-a, koja će pružiti prostor za razmjenu iskustava i dobrih praksi, edukaciju, informiranje i stvaranje novih prilika za daljnji razvoj. Uključivat će predstavnike sela kojima je UNWTO dodijelio oznaku Najbolje turističko selo, sela koja sudjeluju u Programu nadogradnje, a svoju veliku ulogu imati će i brojni stručnjaci, odnosno partneri iz javnog i privatnog sektora angažirani za promicanje turizma za ruralni razvoj.