
Od idućeg tjedna počet će se raspravljati o predloženim mjerama za takozvano otključavanje hrvatskog gospodarstva. Nakon što je na tiskovnoj konferenciji Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu u petak 17. travnja, ministar Davor Božinović najavio kako se razmatra ukidanje i popuštanje pojedinim restriktivnih mjera donesenih u svrhu sprječavanja širenja zaraze koronavirusom, premijer Andrej Plenković najavio je kako Vlada od ponedjeljka počinje raspravljati o promjenama koje će potom biti dane epidemiolozima na razmatranje kako ih organizirati da se poštuju.
Zbog nadolazeće turističke sezone prvenstveno se razmatra o organizaciji iste. Tako bi se zbog domaćih gostiju trebao omogućiti međugradski prijevoz i otvoriti granice zbog turista iz okolnih zemalja, ali na način da se jednostavnije ulazi u državu s manje birokracije jer ni preduga čekanja zbog papirologije neće bit zdravstveno a ni turistički prihvatljiva. Što se tiče smještajnih kapaciteta razmatra se otvaranje kampova s vlastitim sanitarnim čvorovima, kuće za odmor i privatni iznajmljivači. Najlakše je epidemiološke uvjete postići u segmentu chartera pa se najviše nade polaže upravo u taj dio. Restorani i kafići moći će se otvoriti, ali samo oni koji imaju terase na kojima će stoga moći biti osigurana dovoljna distanca između stolova i gostiju. Razmišlja se i o smanjenju iznosa cestarina za hrvatske građane za 10 do 20 posto, a najavljena je i mogućnost otvaranja zračnih linija unutar Hrvatske te popuštanja mjera putovanje na otoke.
Što se tiče ostalih grana gospodarstva svaka bi trebala svoju vrstu pomoći i olakšanje mjera. U građevini se razmatra ubrzana digitalizacija sustava dobivanja svih dozvola, brži protok dobave građevinskog materijala, otvaranje trgovina s građevinskim materijalom, te rješavanje problema sa stranom radnom snagom. Ministarstvo poljoprivrede predlaže uplaćivanje 350 milijuna kuna poticaja šumarskoj industriji za izvoz. Isto toliko predlažu i kao poticaj prehrambenoj industriji s više od 250 zaposlenih, te isplatu prve i druge rate poticaja za proljetnu sjetvu.
Razmatra se i otvaranje neprehrambenih trgovina, iako se traži idealni model po kojem bi to bilo učinjeno. Obrti poput frizerskih salona, te kozmetičarskih, pedikerskih i salona za masažu, mogli bi se otvoriti tek uz stroge mjere distanciranja koje moraju omogućiti mušterijama, ograničavanje broja mušterija i uz nošenje maski. Također bi se mogli otvoriti i servisi poput trgovina s tehnikom, urari, postolari, dakle radnje gdje nije prisutan fizički kontakt i gdje je mali protok ljudi. O otvaranju teretana i fitness centara još se ne razmišlja.
Moguće je i otvaranje knjižara, otvaranje znanstvenih instituta i istraživačkih laboratorija čak već do kraja travnja, ali još nema najave o povratku u školske klupe. Pravosuđe za popuštanje restriktivnih mjera ima uvjet popuštanja u ostalim sektorima, pa tako ponajviše ovisi o omogućavanju javnog prijevoza. Ograničavanje broja ljudi u mnogim sudnicama je problematično jer su jako malene, tako da se sada to rješava na način dodjeljivanja prostora sudovima, i razvija se sustav rasprava na daljinu.