
Za četrnaest projekata energetske obnove za koje je dobiveno sufinanciranje iz fondova Europske unije, Grad Bjelovar tražio je dodatno sufinanciranje prijavivši se na Javni poziv za sufinanciranje EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za 2019. godinu Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ministarstvo je tako Gradu za te projekte odobrilo ukupno 10.169.041,78 kn.
Uz Bjelovar, još pet okolnih općina dobilo je sufinanciranje za svoje projekte. Riječ je o općinama Rovišće, Veliko Trojstvo, Kapela, Šandrovac i Štefanje.
Tako je Državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja Velimir Žunac, jutros prilikom potpisivanja ugovora s čelnicima jedinica lokalne samouprave, naglasio da upravo našoj županiji pripada svaka sedma kuna iz natječaja RH.
– Ovaj dio koji danas potpisujemo je umanjenje njihove vlastite komponente, odnosno vlastitih sredstava koje bi inače morali izdvojiti iz svojih lokalnih, općinskih i gradskih proračuna, i to im je velika pomoć jer njihovo finalno učešće u samim projektima se značajno smanjuje, kazao je Žunac napomenuvši da je u ovogodišnjem javnom pozivu osigurano ukupno 300 milijuna kuna za sve prijavitelje u RH.
– Drago mi je da je najviše ugovora u ovogodišnjem natječaju iz cijele RH potpisano upravo iz Bjelovarsko-bilogorske županije, ukupno njih 55. Radi se o više od 44 milijuna kuna, što znači da je svaka 7. kuna iz natječaja RH završila u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, poručio je državni tajnik.
Gradonačelnik Grada Bjelovara Dario Hrebak istaknuo je da je ova prilika odličan vjetar u leđa novim gradskim projektima.
– Ukupno je to 10 milijuna kuna za projekte koji vrlo vjerojatno premašuju 100 milijuna kuna. Dakle, mi smo sad dobili ova sredstva i onu našu kunu kojom povlačimo 5 kuna, sad još pomaže Ministarstvo regionalnog razvoja da izvučemo. Dakle, na tih 10 milijuna kuna ide preko 100 milijuna kuna vrijednih projekata, rekao je Hrebak pojasnivši:
– S tih 10 milijuna kuna mi sad zatvaramo kredite koje smo podigli da bismo tu svoju kunu dodatno osnažili. Tad se otvara prostor za neke nove projekte, kazao je bjelovarski gradonačelnik.
Gradu su tako odobrena sredstva za ovih 14 projekata:
- Energetska obnova zgrade 1. OŠ, 2,7 milijuna kuna;
- Energetska obnova zgrade 5. OŠ, 1, 1 milijun kuna;
- Energetska obnova Doma kulture, 2,8 milijuna kuna;
- Energetska obnova Društvenog doma Zvijerci, 277 tisuća kuna;
- Energetska obnova dječjeg vrtića Radničko naselje, 224 tisuće kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Nove Plavnice, 352 tisuće kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Ciglena, 212 tisuća kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Gornje Plavnice, 262 tisuće kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Gudovac, 245 tisuća kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Kokinac, 157 tisuća kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Obrovnica, 116 tisuća kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Ždralovi 456 tisuća kuna;
- Izgradnja reciklažnog dvorišta u Bjelovaru, 1 milijun i 141 tisuća kuna;
- Energetska obnova zgrade PŠ Veliko Korenovo, 194 tisuće kuna.
– Sami ovi objekti znače da smo mi u ove 2 i pol godine obnovili sve vrtiće na području grada i da smo obnovili, ili ćemo obnoviti, preko 70 posto škola, a do kraja mandata ćemo obnoviti apsolutno sve škole na području Grada Bjelovara jer do kraja godine očekujemo novi natječaj Fonda za zaštitu okoliša, gdje ćemo prijaviti novih 14 projekata vrijednih preko 50 milijuna kuna, naglasio je Hrebak.
Što se pak općina tiče, Veliko Trojstvo je na ovom Javnom pozivu ostvarilo sredstva za projekt izgradnje vrtića i rekonstrukciju osnovne škole, vrijednog 14 milijuna kuna, te za projekt sanacije smetlišta u Grgincu.
– S ovim danas mi smo financijsku konstrukciju zatvorili do kraja i to će sve skupa općinu Veliko Trojstvo u ovom trenutku koštati samo 500 tisuća kuna na ovaj iznos od 14 milijuna kuna, rekao je načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić, koji je potom zahvalio Gradu Bjelovaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji te svima koji su sudjelovali na projektu.
Uoči potpisivanja ugovora okupljenima se je obratio i načelnik Općine Rovišće, Slavko Prišćan.
– Naglasio bih da je za općinu Rovišće iznimno važnih ovih milijun kuna koje smo dobili kao, kako mi to zovemo, „sufinanciranje financiranja“. U pitanju je Centar kulture Rovišće koji uljepšava samo mjesto, koji daje priliku mladima da žive kao i u nekim većim gradovima, koji nam daje priliku nekoga ugostiti, imati kulturno umjetničke susrete, kina i slično – tako da je to iznimno važno, rekao je Prišćan koji je priliku iskoristio i kako bi ukazao na podršku Vlade prema ruralnim područjima.
– Želim spomenuti koliko je ova Vlada u zadnje vrijeme pomogla ruralnom području. Na cijelom području Hrvatske, bez obzira na stranačku pripadnost, novci se slijevaju u lokalnu samoupravu, istaknuo je načelnik Rovišća.