
Jedna od tema održane sjednice Gradskog vijeća bilo je i Poslovno i financijsko izvješće Uprave društva Komunalac d.o.o. Bjelovar za 2017. godinu. Izvješće od ukupno 60 stranica je nazočnim vijećnicima predstavio predsjednik Uprave Ivan Ivančić.
Ivančić je podsjetio kako postoji dio negativnog utjecaja od starije odluke Gradskog vijeća o tome da se usluge ne smiju širiti s postojećeg prostora grada Bjelovara i osam okolnih općina. Uz negativne demografske trendove, to je opseg financijskih rizika s kojima se društvo nosi. Poslovni rizici nisu pak izraženiji u odnosu na ostala trgovačka društva. Poslovna strategija višestrano je analizirana i pokazala je kako je dobro donešena, posebno vezano uz društvenu korist. Poslovanje je stabilno uspostavljeno nakon odvajanja Vodnih usluga. Ostvarene su i investicije.
– Trgovačko društvo djeluje po principu neprofitnosti, već pokrivamo troškove funkcioniranja sustava uz niske cijene naplate usluga. Cijene u primjeni su od 2006. godine, uz sve negativne okolnosti. Nažalost, zbog negativnih trendova financijskih rizika smanjen je broj usluga. S druge pak strane država nam je nametnula standard skupljanja i zbrinjavanja otpada za koji nije osigurala infrastrukturu. Međutim, ovdje nismo jedini takav slučaj, objasnio je okolnosti Ivančić.
– U 2017. ostvareno je 21.664.000 kuna prihoda, dok je ukupan rashod 21.628.000 kuna. Dobit je 35.511 kuna. Prosječna bruto plaća isplaćena po zaposleniku prošle godine iznosila je 5.752 kn, što iznosi prosječno 4.386 kuna neto plaće u odnosu na sve zaposlenike. Nažalost one nisu rasle od 2010. godine, što u odnosu na stabilnost poslovanja i dobit smatramo autogolom, zaključio je Ivančić.
Za raspravu se prva javila vijećnica Horvatić koju je zanimalo objašnjenje podatka o visokim sudskim i odvjetničkim troškovima te troškovima nagodbe i o čemu se točno radi.
Vijećnik Nenad Nekvapil iz SDP-a napomenuo je kako je njegovo pitanje išlo u istom smjeru kao i vijećnice Horvatić. Uz to je dodao da je zadovoljan radom Komunalca međutim podsjetio je kako se ne može u potpunosti složiti s poslovanjem društva zbog činjenice kako Trojstveni Markovac zajedno s još nekim područjima grada još uvijek nema ni kanalizaciju dok drugi kvartovi imaju potpuno razvijen komunalni sustav.
Vijećnik HSLS-a Bruno Zadro napomenuo je kako temu diskutira kao građanin, i kao takav ima pozitivno mišljenje o radu društva. Isto tako, zna da se većina građana slaže s njegovim mišljenjem, te da je to jedno od rijetkih društava koji imaju pozitivno javno mnijenje.
Postavljena su i pitanja, je li se Komunalac javio na natječaj za kupnju kamiona, čija subvencija iznosi 80%, te što će se dogoditi sa odlagalištem Doline i sanacijom otpada nakon što krene odvoz otpada u CGO Piškornicu prema odluci Vlade RH. Također, ponovno je postavljeno pitanje hoće li doći do korekcije cijena za odvoz komunalnog otpada, a vijećnika Željka Pavlekovića iz stranke Damir Bajs Nezavisna lista zanimalo je i prema nadležnosti Komunalca postoji li pravilnik o rasporedu namirnica i zašto popuštaju standardi razmještaja namirnica po tržnici pa se mliječni proizvodi i svježe meso pojavljuju na dijelovima tržnice gdje je predviđena prodaja povrća, a prostora na mliječnom dijelu tržnice ima.
Vijećnik Davorin Posavac prema komentarima građana prenio je molbu da se izuzme skupljanje otpada iz užeg centra grada u jutarnje vrijeme kad se ide na posao i tijekom školske godine kad je dodatna gustoća prometa oko škola zbog prijevoza djece u školu.
Zadnja u raspravi bila je vijećnica HNS-a Jasna Višnjević koja je pohvalila izviješće i njegovu pripremu od strane predsjednika Uprave. Iznesla je nadu kako će se napraviti još jedno reciklažno dvorište, sortirnica, kompostana, ali kako prihvaća ovo izvješće s obzirom na to da su iza Komunalca teške godine krize i odvajanja društva pa je dobit koja je ostvarena dobra iako bi jasno svi voljeli vidjeti veće iznose.
Predsjednik gradskog vijeća Ante Topalović rekao je kako je potrebno osigurati rast plaća i briga o kvalitetnim zaposlenicima da ih se i zadrži. Dodao je kako je možda vrijeme da se počne razmišljati o povećanju kapaciteta i proširenju usluga Komunalca prema drugim firmama. Također je napomenuo kako je potrebno razmišljati i dalje od toga te u okolnim državama pronaći primjere kako iskoristiti otpad koji u današnje vrijeme donosi sve više novaca, pritom misleći na primjere bio-plinskog postrojenja i brojne druge.
– Jedini moj prigovor je što je dobit veća pa je na nju plaćen i veći porez. Naime, svrha Komunalca nije da ostvaruje dobit već da djeluje uslužno, pa je tako dobit mogla biti utrošena primjerice na donaciju nekom sportskom klubu. Međutim, plaćeni porez ipak nije toliko velik, a ipak smo u plusu tako da sam zadovoljan, zaključio je Topalović, te dodao kako se slaže s prijedlogom vijećnika Posavca i da bi se trebalo naći mjesta za korekciju vremena odvoza otpada iz užeg centra, kao i pranja i čišćenja korza primjerice za vrijeme služenja svete Mise.
Za riječ se javio i gradonačelnik Dario Hrebak koji je napomenuo kako mu je drago vidjeti da Komunalac i dalje dobiva pohvale za rad i od oporbenih i od vladajućih vijećnika. Pobliže je objasnio investicije Komunalca rekavši kako će u narednih godinu dana otprilike 50 milijuna kuna biti uloženo neovisno i aglomeraciji.
Vezano uz odluku Vlade napomenuo je kako će se gasiti sva odlagališta otpada u županiji, osim Dolina koje će kratkoročno ostati odlagalište. Tamo će se prijaviti projekt reciklažnog centra, u iznosu od otprilike 30 milijuna kuna. Otvorit će se novih 25 do 30 radnih mjesta. 6 milijuna kuna odobreno je za ulaganje u kante za otpad, a odobren je i neovisan projekt edukacije građana „Odvoji po boji“.
– Očekuje nas jako puno projekata i investicija, međutim na natječajima za kamione neće biti odobreno 80% već 30% što je dosta problematično međutim idemo u to, i idemo u priču podizanja standarda gospodarenja otpadom. Želimo posložiti sortirnicu, kompostanu ili bio-plinsko postrojenje jer ćemo tako zbrinjavati 90% otpada a preostalih 10% bi išlo u Piškornicu, i do tad se nadamo da ćemo to i uspjeti i da nas tada taj odvoz neće snaći nespremne. Međutim do korekcije cijene će doći i cijena će porasti jer smo trenutno 20% jeftiniji od prve slijedeće najjeftinije općine u Hrvatskoj. Predloženo poskupljenje će biti nešto ispod 50% međutim s obzirom da je većina gradova u Hrvatskoj cijene povećala za 100%, nadam se da ova odluka kad dođe na glasanje u Gradsko vijeće neće biti predmet demagogije i populizma već da će biti prihvaćena jer znamo što se sve radi i da je poskupljenje opravdano, zaključio je gradonačelnik Hrebak.
Nastavno na pitanje vijećnice Horvatić predsjednik Uprave Komunalca Ivančić je rekao kako se radi o ovršnim prijedlozima koji se rješavaju na godišnjoj bazi, i kojim se štiti javna imovina, a cijene su određene prema odvjetničkoj tarifi. Međutim već nakon godinu dana dolazi do zastare tako da se brzo ulazi u akciju. Troškovi nagodbe s Gradom datiraju iz davnih 2000-ih godina, međutim radi se o knjigovodstvenom zatvaranju koje je preostalo za učiniti.
Što se tiče odgovora vijećniku Nekvapilu Ivančić je tražio preispitivanje stava s obzirom na to da kanalizacija ipak spada pod djelokrug Vodnih usluga d.o.o. Međutim Ivančić je napomenuo kako su projekti kandidirani za sufinanciranje i planovi su napravljeni, a traži se financiranje kako ne bi ovisilo u potpunosti samo o Komunalcu.
Poziv za kandidiranje nabavke i zamjene vozila je ispunjen i kandidirana su četiri vozila, ali tražen je preduvjet da se zna točno o kojoj stopi sufinanciranja se radi kako bi se adekvatno pripremili za tu investiciju. Po pitanju otkupa otpada Ivančić je zaključio kako se opet radi o dosta lošoj politici s državne razine jer burza otpada funkcionira jedino za papir, dok sav ostali odvojeni otpad koji se prikupi čak se plaća da ga otkupe. Zato je prihod od prodaje jedino od papira.
NOVI CJENIK ODVOZA OTPADA: fiksni i varijabilni dio koji će ovisiti o tome koliko često će se kante iznositi na odvoz
Ivančić je dodao kako je napravljen novi cjenik odvoza otpada. Postojat će fiksni i varijabilni dio koji će ovisiti o tome koliko često će se kante iznositi na odvoz. Fiksni dio će biti oko 34 kune a kalkulacija je kako će svako iznošenje kante za odvoz papira koštati oko 5 kuna. Ovisno o tome će raditi izračun računa, i zbog toga se trenutno čipiraju kante.
Što se tiče Gradske tržnice Ivančić je napomenuo kako je ta tema konstantna borba. Naime, navedeni problem je evidentiran i radi se o nelegalnom plasmanu proizvoda, međutim naplata kazne nije moguća jer kontrolom inspekcije Komunalac dobiva kaznu za taj čin jer je legalizirao prostor kao mjesto na kojem se nešto prodaje. Time je Komunalac u pat-poziciji što navedeni prodavači znaju i zlorabe sistem.
Nažalost, ljetno doba odvoza otpada kreće ranije zbog vremenskih okolnosti, pa stoga dolazi do tog „sudara“ s prometom koji se odvija u centru grada, međutim po tom pitanju ne može se ništa napraviti jer odvoz mora krenuti ranije, a ostatak godine u normalno vrijeme odvoza većina je ljudi u to doba već na svom radnom mjestu pa nema toliko problema.
Poslovno i financijsko izvješće Uprave društva Komunalca d.o.o. doneseno je s 4 suzdržana glasa vijećnika SDP-a i Nezavisne liste Damira Bajsa.