
Projekt poslijepodnevne smjene i produženoga boravka koji se pod nazivom “Vrtići po želji roditelja”, u svim bjelovarskim vrtićima provodi drugu godinu zaredom, izvrsno je prihvaćen među građanima zbog čega Grad Bjelovar planira njegov nastavak. Za spomenuti projekt dobiveno je stopostotno financiranje iz Europskog socijalnog fonda.
O funkcioniranju bjelovarskih vrtića i nastavku projekta više je riječi bilo na konferenciji održanoj u ponedjeljak 18. siječnja na kojoj su sudjelovale ravnateljice pet bjelovarskih vrtića i gradonačelnik Dario Hrebak.
– Grad Bjelovar je uz Grad Zadar iz Europskog socijalnog fonda povukao najviše u Hrvatskoj, oko 14 milijuna kuna. Otprilike 50 posto tog iznosa išlo je za plaće 50-ak osoba zaposlene na projektu posljednje dvije godine. Trideset posto otišlo je za pokrivanje materijalnih troškova, a preostalih 20 za ulaganje u podizanje infrastrukture interijera samih vrtića, kao što je uređenje kuhinje i prostorija, nabavka didaktičke opreme i slično. U sklopu projekta odrađene su i edukacije za djelatnike vrtića, kako bi se dodatno podigla kvaliteta njihovog vlastitog potencijala. Tijekom posljednje tri godine, Grad Bjelovar je u vrtiće uložio ogromnih 80 miljuna kuna iz vlastitih i europskih izvora. Oko 33 milijuna kuna uloženo je u infrastrukturu, od izgradnje vrtića u Gudovcu vrijednog osam milijuna kuna, energetske obnove Dječjeg vrtića Bjelovar na Trgu A. G. Matoša i u Ulici Alojzije Stepinca, pa do izgradnje senzornog igrališta i senzorne sobe. Svake godine iz gradskog proračun smo za vrtiće izdvojili 16 milijuna kuna, što je najveći iznos do sada. Podsjećam da smo i cijenu vrtića koja je iznosila 750 kuna smanjili na 500. Roditelji koji imaju dvoje djece na taj način godišnje uštede šest tisuća kuna. Danas u državi svaki treći grad ili općina nema zgradu vrtića, a dvije trećine djece u RH uopće ne pohađa vrtić. To je vrlo zastrašujuća situacija. Kroz posljednje tri godine povećali smo participaciju u našim vrtićima za 250-ero nove djece. Glavni problem kojim se u Bjelovaru moramo pozabaviti je činjenica da 1 500 djece u raznim kategorijama, ne ide u vrtić. U DV Bubamara smo protekle godine omogućili mjesta za 24 nova mališana, u DV Osmijeh za 20, dakle naš cilj je konstantno podizanje standarda. Vjerujem da ćemo izgradnjom vrtića u Gudovcu smanjiti listu čekanja za 60-ero djece, dok na EU fondove planiramo prijaviti projekt završetka zgrade novog vrtića u Ulici Viktora Bubnja, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak.
– Sredinom veljače se prijavljujemo na natječaj „Nastavak unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog predškolskog odgoja i obrazovanja“. Maksimalan iznos prijave je šest milijuna kuna. U prvoj fazi projekta predvidjeli smo poslijepodnevni boravak za 160-ero djece, da bi krajem prošle godine zabilježili 180-ero djece koja su tijekom dvije godine pohađala popodnevni program vrtića i produženi dnevni boravak. Isto tako, putem projekta smo osigurali zapošljavanje 50 djelatnika u popodnevnoj smjeni i 46 osoba za rad u produljenom dnevnom boravku. Također, prijavit ćemo i jednu novu aktivnost, a to je produljenje radnog vremena vrtića za minimalno dva sata ili više. Nadamo se da ćemo biti uspješni te da ćemo u narednih godinu i pol nastaviti provoditi fazu II. projekta „Vrtići po želji roditelja“, pojasnila je Ivana Bekavac, viša stručna suradnica za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju.
O dosadašnjem iskustvu bjelovarskih vrtića, odgojitelja, mališana i njihovih roditelja sa projektom „Vrtići po želji roditelja“ govorile su ravnateljice vrtića.
– Projekt je u našem vrtiću obuhvatio između 20 i 30 djece i pokazao se odličnim jer smo zahvaljujući njemu dobili dodatne programe i stručne suradnike. U suprotnom ih ne bismo imali. Projekt je jako dobro prihvaćen i roditelji su jako zadovoljni. Sa Gradom Bjelovarom smo prošli petak imali sastanak na kojem smo okvirno dogovorili programe koji će biti drugačiji od ovih sada. Mislim da je Grad Bjelovar u zadnjih nekoliko godina zaista puno uložio u vrtiće. U novom vrtiću u Gudovcu biti će zaposleno deset osoba, što nikako nije mala stvar, rekla je Anna Lauš, ravnateljica DV Bjelovar.
– Svako ulaganje u predškolski odgoj je iznimno važno za zajednicu, najviše za djecu. Svi europski strateški dokumenti ističu važnost ranog predškolskog odgoja u cjelini, što znači da je iznimno važno da radimo na povećanju kapaciteta vrtića, provedbi raznih projekata i programa koji će podići razinu svijesti djece i roditelja o važnosti predškolskog odgoja. Mnoga istraživanja pokazuju da djeca koja pohađaju ustanovu ranog i predškolskog odgoja itekako kasnije imaju bolje razvijene vještine, od same uspješnosti, afirmacije u društvu do socijalnih postignuća. Kao privatni osnivač vrtića mogu potvrditi jako dobru suradnju sa Gradom Bjelovarom. Pomaci su vidljivi i to pozitivni, istaknula je Senka Ivanušec, ravnateljica DV Ciciban.
– Prvenstveno se zahvaljujem Ivani Bekavac i gradonačelniku jer su nas od samog početka bodrili na sudjelovanje u ovom projektu. Iskreno, na samom startu sam bila prilično skeptična, no on se vrlo brzo pokazao potrebnim i korisnim. Projekt nam je omogućio niz edukacija koje su inače jako skupe, stoje čak i po 12 tisuća kuna. Rijetko koji vrtić i odgojitelj si to u današnje vrijeme može priuštiti. Sada je pred nama druga faza projekta, držimo palčeve da sve uspije onako kako je planirano, rekla je Marina Hehet Valentić, ravnateljica DV Osmijeh.