
Predstavnici Grada Bjelovara, Općine Rovišće i Vodnih usluga d.o.o. Bjelovar u srijedu 5. prosinca održali su konferenciju za novinare na temu aglomeracije. Naime, aglomeracija Bjelovar, Gudovac i Rovišće jedan je od najvrjednijih projekata; odnosno 200 milijuna kuna, od kojih 80 posto financira Europska unija. Izgradnja ili rekonstrukcija vodovodne i kanalizacijske mreže realizirat će se u narednih nekoliko godina.
– Ovo je veliki projekt koji je od iznimne važnosti za grad Bjelovar. 80 posto projekta financira Europska unija, a dio financiraju Hrvatske vode i Vodne usluge Bjelovar. Ovaj projekt će puno značiti za naše stanovnike. Postojeći dio kanalizacijske mreže bit će zamijenjen, a uz to će biti izgrađeno jako puno nove kanalizacijske mreže; po procjenama smo izračunali da bi to moglo biti oko 30 posto novih kapaciteta na području grada Bjelovara, rekao je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
Oko projekta je pomogao i saborski zastupnik Branko Hrg koji je zadovoljan dosadašnjim napretkom.
– Drago mi je što su ovi projekti aglomeracije u principu riješeni na čitavom području kontinentalne Hrvatske; oko deset projekata je bilo pod upitnošću i svih deset je došlo do faze potpisivanja. Do kraja godine bi trebala ukupno biti potpisana oko 33 projekta aglomeracije i grupnih vodovoda na području Republike Hrvatske, a sljedeće godine bi trebalo biti njih još 55. Bjelovar je s partnerima uspio privesti kraju ovaj dio pripremnih radnji te sada slijedi potpisivanje ugovora između Ministarstva i distributera, a nakon toga natječaj, javna nabava i početak gradnje. Postojao je strah kod javnih nabava jer je u Velikoj Gorici javna nabava otišla nekoliko desetaka milijuna iznad planiranih sredstava, ali prije nekoliko dana je ugovor također potpisan u Rugvici i njihova javna nabava je bila u predviđenim okvirima – što je dobar znak i za Bjelovar, istaknuo je Hrg.
Alena Vlašić u ime Hrvatskih voda je kazala:
– Trenutno se očekuje poziv na dostavu projektnog prijedloga te se uskoro očekuje i potpisivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. Aktivnosti projekta uključuju izgradnju i rekonstrukciju sustava vodoopskrbe i odvodnje te projektiranje i nadogradnja ili izgradnja novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda III. stupnja. Kroz ovaj projekt ćemo se uskladiti s direktivama kvalitete vode namijenjene za ljudsku potrošnju, kao i s direktivom o pročišćavanju komunalnih, otpadnih voda.
– Veseli me što smo došli pred kraj ovog ozbiljnog projekta. Ovo je samo jedna u nizu suradnji Općine Rovišće i Grada Bjelovara i siguran sam da ćemo u narednom vremenu biti vrlo uspješni. Ovo je za nas vrlo važno rješavanje pitanja dva vodovoda od 14 kilometara, čija je vrijednost nešto više od 10 milijuna kuna. Nisam zadovoljan što mi nije prošlo pitanje odvodnje, međutim na kraju smo uspjeli napraviti i plan za Bjelovar II, u kojem će se konačno riješiti i to pitanje, istaknuo je Slavko Prišćan, načelnik Općine Rovišće.
Ante Topalović, predsjednik GV Grada Bjelovara pohvalio je bjelovarski Komunalac.
– Važno je pohvaliti prijašnji bjelovarski Komunalac, odnosno sadašnju tvrtku Vodne usluge, što u Bjelovaru doista više ne postoji kućanstvo bez pitke vode. Doduše, još uvijek postoje područja u kojima odvodnja predstavlja problem stanovnicima, ali upravo ovaj projekt će riješiti taj problem. Europska unija će kroz ovakve projekte pokazati svoju pravu vrijednost jer je ovih 200 milijuna kuna ozbiljan iznos sredstava koji ozbiljno podiže standard našeg grada i susjedne općine.
Ivan Ivančić u ime tvrtke Vodne usluge d.o.o. pojasnio je projektni proces.
– Konkretan povod za ovu tiskovnu konferenciju je činjenica da smo konačno dobili potvrdu resornog ministarstva i posredničkog tijela razine II da je naša aplikacija završena i da zadovoljava zadane kriterije za financiranje. U sljedećoj fazi očekujemo poziv na potpis ugovora o financiranju izgradnje predmetnog projekta. Važno je napomenuti da se prvenstveno radi o ispunjenju direktive Europske unije, a ono što je uspjeh svih nas je to što smo uz tu direktivu uspjeli ugraditi i dio potreba vezanih uz općenitu javnu infrastrukturu grada Bjelovara. Također, u projekt smo stavili i rekonstrukciju dijela mreže u gradu, u dužini od 2600 metara, kao i rekonstrukciju vodovoda na području grada; zamjena najstarijih dionica u dužini od 6 kilometara na užem području grada. Što se tiče vodovoda, u projektu je i dogradnja sustava javne vodoopskrbe općine Rovišće. Radi se o novih 14 500 metara vodovoda u naseljima koja do sad nisu imala riješen problem vodoopskrbe. Uz dogradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na III. stupanj, na ekvivalent od 47 000 stanovnika, posebno veseli i nabavljanje opreme u vrijednosti od 12 milijuna kuna.
Gradonačelnik Hrebak se osvrnuo i na strahove oko javne nabave.
– Treba biti optimističan, posla ima za sve; vjerujem da kad se prvih desetak ugovora provede kroz javnu nabavu, da će onda sve ići puno lakše. Kad smo projektirali, ukalkulirali smo 20 do 30 posto veće cijene izvođenja, od prosječnih cijena bjelovarskih tvrki – stoga očekujemo da bi to doista trebalo biti realno. U svim drugim gradovima je najveći problem bio javni natječaj vezan uz izgradnju pročišćivaća voda. Zasad nam je bitno da se proces pokrene, a kako će to izgledati u budućnosti ćemo vidjeti. Opasnost uvijek postoji, ali imamo nekoliko primjera koji pokazuju da je situacija u redu. Iznimno mnogo znači što u Bjelovaru imamo stopostotnu pokrivenost vodovodom, koliko bi tek značilo kada bismo imali i kanalizaciju na nekih 70 do 80 posto; to je onda stvarno jedan razvijen, urbani grad, naglasio je gradonačelnik.