
U Gradskom muzeju Bjelovar večeras je održana posljednja izložba u nizu povodom 70. rođendana Muzeja.
Nakon Ivana Meštrovića, „70 neobičnih predmeta“ i „Čarolije čipke“, na red je došla autorska izložba Gradskog muzeja „Arheološka kronika – što je bilo prije osnutka Bjelovara?“
Na izložbi je predstavljeno 220 predmeta pronađenih na bjelovarskom području, ali i području čitave županije, a podijeljena je na pet cjelina. Tako posjetitelji mogu vidjeti razne arheološke predmete iz era neolitika, antike i srednjeg vijeka.
Naime, u prvom prostoru prikazano je što je arheologija te je izložen materijal iz neolitika. U drugom prostoru nalaze se predmeti iz metalnih razdoblja, u trećem prostoru prikazan je materijal iz vremena antike s lokaliteta Lug, u četvrtom prostoru prikazana su tri srednjovjekovna lokaliteta, dok su u 5. prostoru prikazani predmeti i fotografije kojima se želi arheologiju približiti javnosti.
– Govoreći laički, od nekoliko desetaka tisuća sitnih predmeta, izdvojeno je preko 220 eksponata. Predstavljeni su eksponati koji su bolje restaurirani i koji su samo kao naznaka onog kontinuiteta života koji postoji u ovim prostorima, kazao je ravnatelj bjelovarskog Gradskog muzeja Milan Pavlović povodom otvorenja izložbe.
Autorica izložbe mlada je kustosica muzeja Marijana Dragičević, koja je ukratko predstavila „Arheološku kroniku“.
– Ova izložba ima tri cilja. Prvi je upoznati ljude s arheologijom i predstaviti rad arheološkog odjela. Drugi cilj bio je podsjetiti i upoznati ljude s nositeljima naše kulturne baštine, dok je treći cilj predstavljanje predmeta. Naime, svaki predmet je izvorni pokazatelj vremena iz kojeg potječe i nadam se da će ljudi vidjeti barem jedan mali dio razdoblja koja ti predmeti predstavljaju, poručila je Dragičević, koja već sada intenzivno radi i na organiziranju znanstvenog skupa koji će se održati u travnju iduće godine, a kojim će se našu Gudovačku pisanicu smjestiti u sam vrh europskih pisanica.
Što se pak organizacije velikih muzejskih projekata tiče, u njima veliku ulogu ima i Grad Bjelovar, stoga je otvorenju izložbe „Arheološka kronika – što je bilo prije osnutka Bjelovara?“ prisustvovao, i svečano je otvorio, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić, koji je tim povodom u ime Grada Bjelovara pozdravio sve okupljene.
– Ova izložba je točka na „i“ svih izložbi koje su ove godine ostvarene u Gradskom muzeju. Ova izložba predmetno je najopsežnija i najobilnija izložba ove godine. Isto tako, vrlo je važna jer nam pomaže upoznati identitet samog grada Bjelovara, rekao je Igor Brajdić.