
Bjelovar je dobio zimsku školu jahanja. Po prvi puta, u suradnji s Bjelovarskim graničarima – Husarima 1756., te Hrvatskom udrugom uzgajivača Gidran pasmine konja, Bjelovarski sajam d.o.o. organizira „Zimsku školu jahanja“. U Aukcijskoj dvorani na Sajamskom prostoru u Gudovcu održano je svečano otvorenje „Zimske škole jahanje“.
Zimska škola jahanja u kojoj je Senka Budimir glavni trener je u tijeku, a škola će se održavati svaki vikend sve do Proljetnog sajma koji će biti održan 27. ožujka.
Na svečanosti otvorenja direktor Bjelovarskog sajma d.o.o. Davorin Posavac u pozdravnom je obraćanju zahvalio svim suradnicima što su omogućili održavanje Zimske škole jahanja i kako bi građani mogli uživati u tome, a i kako bi se promovirao uzgoj konja. Predsjednik Udruge uzgajivača konja Gidran pasmine Branko Kovačić napomenuo je kako dijeli mišljenje direktora Posavca i kako je to bila misao vodilja oko pokretanja škole. Zahvalio je sajmu na inicijativi oko pokretanja zimske škole jahanja jer će ona između ostalog omogućiti uvježbavanje konja i tijekom zimskog perioda kako bi bili spremni i za ostale priredbe tijekom godine. Također je zahvalio Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i Gradu Bjelovaru na suradnji oko osiguravanja prostora.
Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić u ime Grada pozdravio je sve prisutne, i podsjećajući na sve prilike kada su Bjelovarski graničari Husari 1756. promovirali Bjelovar istaknuo kako će podrška koju su dosad dobivali biti nastavljena posebice u ovako dobrim projektima. Josip Trogrlić, zapovjednik Bjelovarskih graničara Husara 1756., zahvalio je lokalnoj i regionalnoj samoupravi na prepoznavanju Husara kao elementa turističke ponude, i kao ono što će naš kraj učiniti prepoznatljivim.
– Bjelovar će sada biti četvrti grad koji ima zatvorenu jahaonicu i zimsku školu i divno je što će brojna djeca moći doći ovdje i iskusiti ovaj doživljaj bez da roditelji moraju odvajati velik novac da im to omoguće. Među njima će se sigurno naći i budući konjanici naše postrojbe. Trenutno među nama ima momaka i djevojaka koji pobjeđuju na natjecanjima u državi i izvan nje. Zahvaljujem se svima koji su ovo omogućili, a apeliram ovim putem naše vlasti i suradnike da se zajedno s nama izbore za to da ljudi koji uzgajaju ove konje za to dobiju i neke poticaje, a ne samo za uzgoj za prodaju mesa, otvoreno je progovorio Trogrlić.
General Ognjen Preost, predsjednik Hrvatskog konjičkog saveza, istaknuo je kako je Bjelovarsko-bilogorski kraj jedan od stožernih krajeva u očuvanju konjičkog sporta. Podsjetio je kako je tu puno vrhunskih natjecatelja i vrhunskih rezultata, a ono što je posebice važno je stalno razvijanje novih projekata. Za cjelokupno funkcioniranje postrojbe zahvalio je Josipu Trogrliću.
Jelena Ramljak sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pohvalila je također volju za konjogojstvom i naglasila da već duži niz godina Agronomski fakultet uspješno surađuje s našim krajem i Gradom Bjelovarom pomažući pritom upravo u tome.
Bjelovarsko-bilogorska županija je među prvima u Hrvatskoj krenula u razvoj i isticanje potrebe konjičkog turizma. Zamjenik župana Neven Alić rekao je kako danas na području županije aktivno djeluje 15 konjičkih udruga i desetak poljoprivrednih domaćinstava koje se bave uzgojem konja. Konjički turizam od strateškog je značaja za razvoj turizma županije općenito.
– Imamo trasirano preko 200 kilometara konjičkih staza koje su povezane sa okolnim županijama. Turistička zajednica BBŽ radila je od 2016. intenzivno na razvoju konjičkog turizma i sa Međunarodnom asocijacijom konjičkog turizma ENGEA iz Italije. Podupiremo konjički turizam jer smatramo da savršeno odgovara predivnim krajevima naše županije, kakvi oni doista i jesu. Potpora će se nastaviti i dalje, i želim ovim putem zahvaliti svima koji su sudjelovali na pokretanju ove Zimske škole jahanja, te otvaram Zimsku školu jahanja, dodao je Neven Alić te pozvao sve govornike i predstavnike institucija i udruga da se okušaju i oni u jahanju a kako bi pokazali nazočnima i zainteresiranima da je ovo siguran sport.