
Na području općine Kapela u tijeku su radovi na energetskoj obnovi OŠ Mirka Pereša koju je tijekom posjeta općini u četvrtak 21. siječnja obišao župan Damir Bajs sa suradnicima, u pratnji ravnateljice škole Anamarije Tuškan i načelnika Općine Kapela Danijela Kovačeca. Radi se i projektu vrijednom 2,4 milijuna kuna, točnije investiciji Bjelovarsko – bilogorske županije kojom će se ova škola obnoviti od temelja do krova. OŠ Mirka Pereša jedna je od 42 školska objekta s kojima je potpisan ugovor s izvođačem radova za temeljitu obnovu.
– Bjelovarsko – bilogorska županije je sa zadnjeg mjesta u Hrvatskoj po ulaganju u školstvo došla na drugo. To znači da ćemo u ovom mandatu napraviti pedesetak škola. Neke će biti novoizgrađene, neke dograđene, a neke energetski obnovljene. Riječ je o investiciji koja će biti zaokružena na 250 milijuna kuna. Time želimo postići jedan standard, najviše za naše učenike i nastavnike. Oko 90 posto učenika ići će upravo u takve škole. Kada energetska obnova škole u Kapeli bude gotova, Bjelovarsko – bilogorska županije će izdvojiti dodatna sredstva za sve ono što ne ulazi u energetsku obnovu, ponajviše za dodatne radove i opremanje unutrašnjosti. Radovi se odvijaju zadovoljavajućim tempom. Ovo nije projekt samo mene kao župana, već partnerskog odnosa sa svim dionicima. Zasada je završeno više od 20 škola, njih 20-ak je u procesu izvođenja radova, a za nekoliko škola ćemo raspisati natječaje. Što se tiče energetske obnovu, u tom pogledu smo iskoristili mogućnost i obnove zdravstvenih objekata, Doma za starije i nemoćne u Bjelovaru i mnoge druge, rekao je župan Damir Bajs.
Radovi energetske obnove na OŠ Mirka Pereša koji su u završnoj fazi, obuhvaćaju postavljanje vanjske ovojnice, izolaciju stropova i podova, zamjenu vanjske stolarije, postavljanje nove LED rasvjete, poboljšanje postojećeg sustava grijanja i druge potrebne radove.
– Izuzetno sam zadovoljna kojom brzinom teku radovi i na korak smo do završetka energetske obnove. Zbog vremenskih uvjeta se nisu mogli završiti radovi na jednom dijelu fasade, tako da je sada taj segment na redu. Školu trenutno pohađa 150 učenika, 30 nastavka i 15 ostalih članova školskog osoblja. Mi već sada po računima vidimo rezultate uštede energenata, za otprilike deset posto. Ipak, konkretnu uštedu ćemo moći ustanoviti tek slijedeću zimu. U školskim prostorijama je već sada osjetno toplije. Što se tiče epidemije koronavirusa, držimo se dosta dobro. Tu i tamo imamo slučajeve zaraze i samoizolacije, ali sve u svemu, do sada nismo imali većih poteškoća, rekla je ravnateljica OŠ Mirka Pereša Kapela, Anamarija Tuškan.
Energetskom obnovom škole zadovoljan je i načelnik Općine Kapela, prvenstveno zbog učenika i svih djelatnika škole koji će uskoro imati kompletno obnovljenu obrazovnu ustanovu.
– Ovu školu najviše pohađaju djeca s područja naše općine, ali imamo učenike i iz općine Rovišće i Zrinski Topolovac. Svaki projekt koji dođe u našu općinu prihvaćamo objeručke. Imamo društveni dom i kino dvoranu sa 180 sjedećih mjesta za koje čekamo uporabnu dozvolu kako bismo objekte stavili u funkciju kroz stopostotno financiranje iz fondova EU. Zatim, tu je i poslovna zona na kojoj bi radovi trebali završiti krajem travnja. Raspolažemo sa 17 parcela, od čega su za dvije već potpisani ugovori sa tvrtkama. Jučer nam se javila još jedna zainteresirana tvrtka iz Sv. Ivana Zeline. Nakon problema uzrokovanih epidemijom, napokon se nastavljaju radovi na kanalizaciji. Svaki dan očekujemo potpisivanje ugovora za izgradnju pročistača. Pripremamo se za novo programsko razdoblje, s naglaskom na cestogradnju koja nam je slaba točka. Također, projektiramo novi vatrogasni centar, a razmišljamo i o poljoprivrednoj tržnici sa hladnjačama. Imali smo izgradnju plinske mreže koju i dalje planiramo razvijati, od Poljančana pa prema sjeveru općine. Ukupno 14 fotonaponskih elektrana dolazi na društvene domove širom općine, s tima da jedna elektrana odlazi na školu u Starim Skucanima, pojasnio je načelnik Kovačec.
Općina Kapela i dalje ulaže u demografiju i naseljavanje novih mještana. Tijekom 2020. godine, Općina Kapela je dala subvenciju u iznosu pet tisuća kuna za šest novih obitelji koje su kupile kuće na tom području.