
Djelatnik Hrvatskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć Bjelovarsko – bilogorske županije, Tomislav Petrušić koji je u već nekoliko navrata u javnosti otvoreno govorio o radu hitnjaka ispod određenih standarda, u svom zadnjem istupu pozvao je sve djelatnike diljem Hrvatske koji rade u hitnoj pomoći ili sanitetskom prijevozu, da u ponedjeljak 21. veljače točno u podne upale zvučne signale u trajanju od pet minuta.
Petrušić je naime prije nekoliko dana na svom Facebook profilu javno objavio status pod nazivom “Naših pet minuta”, putem kojeg Vladi Republike Hrvatske i ministru zdravlja, Viliju Berošu poručuje kako je vrijeme za ispravljanje starih pogrešaka. Ističe kako je Hitna medicinska služba jedina žurna služba u državi čiji djelatnici za posao koji obavljaju nemaju beneficirani radni staž. Podsjećamo da osim vatrogasaca i djelatnika MUP-a, beneficirani radni staž u Hrvatskoj imaju i operni pjevači, ribari, dimnjačari, monteri dalekovoda, balerine, vozači tramvaja, ali ne i djelatnici hitne medicinske pomoći.
U nastavku prenosimo Petrušićevu objavu.
“Naš posao je zahtjevan te smo izloženi velikoj količini stresa koji jednako utječe na naše psihičko i fizičko zdravlje. Danas se od jednog hitnjaka očekuje da sa 67 godina može kvalitetno odrađivati posao kojem je glavni cilj spašavanje ljudskih života.
Realno, sa 67 godina vi niste u stanju nositi osobu s četvrtog kata neke zgrade koja zajedno s nosilima ima više od 100 kilograma, a to naši djelatnici u sanitetskom prijevozu čine svaki dan i to po nekoliko puta. Zamislite vozača hitne pomoći koji sa 67 godina mora juriti kroz križanja da bi što prije došao na mjesto intervencije, tehničara koji treba otvoriti venski put i masirati nekome srce za vrijeme reanimacije ili liječnika od 67 godina koji treba poslušati nekome pluća ili se spustiti u provaliju, uvući u razbijeni auto i ozlijeđenoj osobi pružiti prvu pomoć.
Zamislite kolegicu koja kao dispečer radi sa 65 godina i cijelu noć mora ostati sabrana dok prima pozive, upravlja timovima na terenu i trpi uvrede nezadovoljnih građana. Kako god okreneš, u svemu ovome najviše ispaštaju naši pacijenti koji ne dobivaju adekvatnu prvu pomoć i djelatnici Hitne medicinske pomoći koji zadnje godine svog radnog staža provode po bolovanjima i fizikalnim terapijama jer nisu više u mogućnosti obavljati posao u kojem su psihički i fizički izgorjeli, a to sve državu opet košta. Država kao država, nekome je majka, nekome maćeha. Za nekoga ima, za nekoga nema.
Upravo iz tog razloga pozivamo sve djelatnike zavoda diljem zemlje, bilo da rade u hitnoj pomoći ili sanitetskom prijevozu, da ovog ponedjeljka točno u 12,00 sati upale zvučne signale na pet minuta te na taj način Vladi RH i ministru Berošu poručimo kako je vrijeme da isprave grešku koju je 1998. godine napravio ondašnji ministar zdravstva Andrija Hebrang. Upravo tada je nama hitnjacima ukinut beneficirani radni staž i od tada smo stavljeni u nepovoljan položaj naspram drugih profesionalnih interventnih službi u Republici Hrvatskoj”.
Načelno se slažem s time da bi hitni trebali ponovno imati beneficirani staž. Imam, usput, jedno pitanje. Što je sa poštarima? Probajte sjesti na motor i na minus 10 voziti se osam sati ili istih osam nositi kacigu na plus 35 i pri tome prijeći više od 100 km. Novce, pse i slične pogodnosti ne treba posebno nabrajati. Da, i to sve sa 65 ili više godina.