
Danas se obilježava Svjetski dan spavanja, događaj koji se svake godine obilježava sredinom ožujka, a slavi važnost kvalitetnog sna za naš organizam.
Ovaj praznik obilježava se od 2008. godine pod pokroviteljstvom Svjetske udruge koja proučava medicinske aspekte sna, s ciljem podizanja svijesti o poremećajima spavanja.
Prosječna osoba čak jednu trećinu života provede spavajući, a kolika je važnost spavanja i njegov utjecaj na zdravlje govori činjenica da je upravo neispavanost jedan od čimbenika koji povećavaju rizik pogrešaka, nezgoda i nesreća – neispavanost dovodi do dnevne pospanosti, zamora, slabosti, manjka koncentracije i loše memorije.
Dugoročno se nedostatak sna i poremećaji u spavanju sve više prepoznaju kao poveznica s kroničnim bolestima kao što su pretilost, visok krvni tlak i karcinom.
Problemi sa spavanjem muče 45 posto svjetske populacije te se s pravom svrstavaju u modernu civilizacijsku bolest. Prosječnoj osobi potrebno je od sedam do devet sati sna u jednoj noći kako bi se dobro osjećala fizički i psihički. National Sleep Foundation stoga ima mnoštvo savjeta kako to i ostvariti, a mi donosimo neke od njih!
1. Držite se rasporeda spavanja.
Stručnjaci preporučuju da odredite vrijeme spavanja i buđenja te da se toga i pridržavate (čak i vikendima). Određen raspored spavanja pomaže u reguliranju Vašeg unutarnjeg sata i time potpomaže kvaliteti sna.
2. Prije spavanja se opustite.
Opuštajuća večernja rutina daleko od jake svjetlosti pomoći će u rješavanju stresa koji bi Vas mogao držati budnima.
3. Izbjegavajte popodnevno drijemanje.
Ako se borite s problemima spavanja najbolje bi bilo preskočiti čak i kratke dnevne drijemeže.
4. Redovito vježbajte.
Vježba u bilo koje dana zasigurno će pridonijeti kvalitetnijem snu.
5. Spavajte u ugodnom okruženju.
Za optimalne uvjete spavanja u spavaćoj sobi ne bi trebalo biti pretoplo. Osim toga, trebali bi spavati u što tišem i mračnijem okruženju. U tome mogu pomoći čepići za uši, maske za spavanje, tamni zastori i slični proizvodi.
6. Spavajte na ugodnom madracu.
Prosječno trajanje madraca je 9 ili 10 godina, nakon tog razdoblja trebalo bi ga zamijeniti novim. Za ugodno iskustvo spavanja bitna je i udobnost jastuka, stoga obratite pozornost i na te čimbenike.
7. Navečer izbjegavajte jako svjetlo.
Prije spavanja pokušajte se ne izlagati prejakom svjetlu, ali zato jutarnja izloženost suncu potpomaže regulaciji Vašeg bioritma.
8. Izbjegavajte tešku hranu prije spavanja.
National Sleep Foundation preporučuje i izbjegavanje velikih obroka 2 do 3 sata prije spavanja. Osim jake hrane, poželjno je prije spavanja ne konzumirati ni alkohol, nikotinske proizvode i kofein.
A kako ćete vi proslaviti ovaj zanimljivi praznik?