
Povodom Međunarodnog dana pismenosti, Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar organizirao je u utorak 8. rujna jednodnevnu besplatnu radionicu stjecanja digitalnih znanja i vještina. Cilj radionice bilo je osvještavanje potreba razvoja digitalne pismenosti uslijed razvoja suvremenih tehnologija koje su ušle u sva područja svakodnevnog života i komunikacija. Kako kažu u centru, digitalna pismenost danas je nužnost u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, profesionalnih i privatnih, a kriza i provedba mjera sprječavanja koronavirusa preko noći je većinu poslovnih i društvenih aktivnosti prebacila u virtualni prostor.
– Živimo u modernom vremenu kada se digitalnost uvukla u mnoge pore našeg društva i života, bilo da je riječ o obavljanju poslova, društvenom životu ili korištenju određenih usluga. Stjecanje digitalnih vještina je nama među prioritetima i do sada smo imali odličnu suradnju sa brojim udrugama i njihovim članovima, pa i obrtnicima. Danas smo zato organizirali besplatnu radionicu u suradnji sa Udrugom žena Gudovac i Socijalnom zadrugom Pružimo ruke. Žene su danas saznale na koji način koristiti platformu e-građanin, na koji način društvene mreže mogu biti korisne, kako platiti račune, nešto naručiti putem interneta, a sve to s naglaskom na sigurnost u virtualnom svijetu. Korona kriza je svoju kulminaciju doživjela tijekom ožujka, travnja i svibnja. Mi smo na svu sreću kompletnu našu nastavu uspjeli prebaciti on-line, što nam je bilo jako važno, jer su polaznici bez obzira na njihovu razinu digitalne pismenosti prihvatili našu inicijativu, uključili se u rad te savladali potrebna znanja i vještine i na taj način tijekom tih mjeseci pratili nastavu bez ikakvih problema. Da istaknem, mi smo kroz svibanj imali 150 polaznika on-line nastave. To je naš doprinos digitalnom opismenjavanju građana Bjelovara. Ukoliko nas takva slična situacija ponovno zadesi, mi smo spremni nastaviti raditi na taj način, jer je on-line nastava kod nas uvijek izvediva, rekla je Zvjezdana Galkowski, ravnateljica Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar.
Centar već niz godina provodi tečajeve digitalnog opismenjavanja za sve uzraste u suradnji s udrugama i ustanovama, a odnedavno ima i Digitalni ured za e-građane u kojemu građanima pruža individualne instrukcije. Cilj je povećati postotak digitalnih kompetencija koji prema posljednjem Eurostatovon istraživanju populacije od 16 do 54 godine iznosi 56 posto. Prema istom istraživanju mladi u Hrvatskoj od 16 do 24 godine bilježe digitalnu pismenost od čak 97 posto, što je najviše međe zemljama članicama EU, stoga na stjecanje i korištenje digitalnih vještina želimo potaknuti naše sugrađane srednje i starije dobne skupine.
– Odlučila sam se za edukaciju jer je danas to područje izuzetno bitno, kako za mlađu, tako i za stariju populaciju. Digitalna pismenost je danas zaista broj jedan, u bilo kojem smislu. Nešto sam već savladala, ali želim naučiti još više. Ovakva vrsta edukacije može koristiti svima i zato bih onima koji još uvijek dvoje oko digitalnog opismenjavanja, poručila da se potrude i pronađu motivaciju za učenjem i stjecanjem novih informatičkih znanja i vještina. Primjerice, sustav e-građanin je izvanredna stvar i potreban je svakome od nas, poručila je polaznica edukacije Lidija Dokić iz Udruge žena Gudovac.