
Europski projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“ kojeg je Bjelovarsko-bilogorska županija prijavila na Poziv Zaželi – Program zapošljavanja žena, Ministarstva rada i mirovinskog sustav, uspješno je prošao posljednju fazu postupka dodjele bespovratnih sredstava.
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava donijelo je Odluku o financiranju za projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“ u maksimalnom iznosu prihvatljivih troškova 10,3 milijuna kuna, od čega je odobreno 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a preostalih 300 tisuća kuna sufinancirat će sama Županija. Sljedeći korak je potpisivanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, nakon čega će Županija krenuti u realizaciju projekta.
Inače, nositelj projekta je sama Bjelovarsko-bilogorska županija, uz potporu dvanaest partnera.
Partneri u projektu su:
- Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Bjelovar
- Centar za socijalnu skrb Bjelovar
- Centar za socijalnu skrb Daruvar
- Centar za socijalnu skrb Garešnica
- Centar za socijalnu skrb Čazma
Partneri koji će zapošljavati žene, su:
- Pomoć u kući starijim osobama Općine Veliko Trojstvo
- Centar za pomoć i njegu u Općini Veliki Grđevac
- Grad Grubišno Polje
- Općina Velika Pisanica
- Općina Berek
- Općina Ivanska
- Dom za starije osobe Bjelovar
Riječ je o projektu putem kojeg će se zaposliti 70 nezaposlenih žena s naglaskom na starije od 50 godina, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, mlade žene koje su izašle iz sustava skrbi i udomiteljskih obitelji, beskućnice, pripadnice romske nacionalne manjine te povratnice s odsluženja zatvorske kazne unazad 6 mjeseci. Tako će se socijalno osjetljivoj skupini društva omogućiti radna mjesta i redovni prihodi, a zahvaljujući obrazovanju i osposobljavanju pružit će im se nova znanja i vještine kako bi im se kasnije olakšao pronalazak novog radnog mjesta.
Projekt će se provoditi 30 mjeseci, od kojih će 24 mjeseca žene biti zaposlene i pružati potporu i podršku za 350 starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju. Po završetku rada, dio žena iz projekta pohađat će i edukacije za njegovateljice, edukacije za obavljanje pomoćnih poslova u zanimanju kuhar i u zanimanju konobar, te edukacije za poslove samostalnog knjigovođe.
Na taj način omogućit će im se dodatna edukacija kako bi i nakon završetka projekta imale znanja za obavljanje navedenih poslova i samim time lakše došle do radnog mjesta.
Treba i napomenuti kako je riječ o projektu koji je svojevrsna nadopuna projekta „Pletenica života“ kojeg je također Bjelovarsko-bilogorska županija u suradnji s partnerima uspješno provodila.