
Protekla godina u mnogim je segmentima života bila obilježena epidemijom koronavirusa. No, unatoč korona krizi, gledajući brojke iz 2020. godine, možemo reći da rodilište Opće bolnice Bjelovar nema razloga za brigu, već za slavlje. Naime, u bjelovarskom rodilištu tijekom prošle godine obavljeno je 579 poroda, što je u usporedbi sa 2019. godinom za deset poroda više.
– Iz godine u godinu bilježimo sve veći broj poroda i novorođene djece. Zbog epidemije je rad na odjelu dosta otežan, kako zbog rizika od zaraze, tako i zbog organizacijskih poteškoća. Neki djelatnici su bili bolesni, a imali smo i dosta samoizolacija. Prvi dan ove godine u rodilištu je rođena curica te se od početka godine do danas rodilo oko 20 beba. Tijekom prvih dana 2021. nismo imali COVID pozitivnu rodilju, za razliku od protekle godine kada smo ih imali čak 14. Neke su rodile carskim rezom, što za naš tim predstavlja epidemiološki i tehnički izazov, rekao je voditelj odjela, Tibor Toth.
Zbog pandemije koronavirusa, na odjelu bjelovarskog rodilišta bilo je potrebno obaviti određene tehničke preinake. Za COVID pozitivne rodilje osposobljen je dio rodilišta u kojemu mogu boraviti, a pripremljena je i pomoćna rađaonica. Pri cijeloj reorganizaciji moralo se paziti na velik broj detalja, kako ostatak rodilišta ne bi epidemiološki bio ugrožen.
– COVID pozitivne rodilje moraju se u rodilište najaviti telefonski, na što ih upućuju i njihovi ginekolozi. Netko od naših djelatnika dolazi po rodilju i u rodilište ulazi na poseban ulaz koji je namijenjen samo za njih. Osiguran je poseban dio rodilišta gdje rade primalje obučene u zaštitnu opremu. Na taj način se ne stvara komunikacija sa ostatkom odjela na kojem leže COVID negativne trudnice. U novi način rada smo uložili jako puno energije, prvenstveno kako bi COVID pozitivne trudnice imale zadovoljene apsolutno sve uvjete i potrebe. Na svu sreću, kod naših rodilja nismo zabilježili niti jedan teži oblik bolesti, a nismo imali niti jednu bebu koja je rođena kao COVID pozitivna. Poznato je da nema vertikalnog prijenosa sa trudnice na bebu, pa je moguća samo naknadna zaraza djeteta. Naše rodilište je prije dvije godine bilo u jako teškoj situaciji jer nismo imali dovoljno liječnika ginekologa. Trend u društvu je takav da se izuzetno mali broj liječnika opredjeljuje za specijalizaciju iz ginekologije i porodništva jer se radi o izuzetno složenom i rizičnom poslu koji je možda i najviše podložan sudskim procesima. Na svu sreću, dobili smo dva liječnika koji su završili specijalizaciju i sada nam je puno lakše. Imamo sedam specijalista ginekologije i porodništva što zasada zadovoljava naše potrebe, pojašnjava Toth.
Osim epidemije koronavirusa, prošlu godinu je na Odjelu ginekologije obilježio i smanjen broj ginekoloških hladnih operativnih zahvata. Već duže vrijeme, u Bjelovaru se obavlja jako puno minimalno invazivnih ginekoloških zahvata i operacija.
– Gledajući hrvatske prilike, tu smo na jednom vrlo visokom nivou. Nažalost, zbog korone i prestanka izvođenja tih hladnih zahvata, sada smo po tom pitanju u malom zaostatku. Međutim, u zadnje vrijeme smo ponovno krenuli raditi, polako se vraćamo u stari tempo. Razvili smo tehnike primanja pacijentica kako bismo uspijeli napraviti obradu i pripremu. Kada smo potpuno uvjereni da su žene COVID negativne, upućujemo ih na operativni zahvat. Svim ženama bih preporučio da redovito posjećuju svoje ginekologe, bez obzira na epidemiju i drugačiji sistem rada. Preventivni pregledi se ne smiju zanemariti čak ni u ovim težim i kompliciranijim vremenima. U zadnje vrijeme imamo dosta žena koje nažalost dolaze sa određenim zanemarenim stanjima i uznapredovalim malignim bolestima koje nisu na vrijeme otkrivene, upozorio je primarijus.