
U utorak je u Gradskom muzeju u Bjelovaru održano zanimljivo predavanje pod nazivom „Graničarske pukovnije Varaždinskog generalata u 18. i 19. stoljeću“ . Predavanje je održao Tomislav Aralica, strastveni zaljubljenik u hrvatsku vojnu tradiciju, savjetnik za srednjovjekovlje, oružje, odore i znakovlje. O toj temi piše i drži predavanja i izlaže na tu temu, jer je i kolekcionar te posjeduje značajnu zbirku militarije. Po zanimanju je sudac općinskog suda u Sesvetama i dolazi iz poznate hrvatske književne obitelji, sin je književnika i akademika Ivana Aralice.
Ovo predavanje organizirano je u sklopu Dana Matice hrvatske u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, a organizator je bilo Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije iz Bjelovara, uz svesrdnu pomoć Gradskog muzeja i povijesne postrojbe Bjelovarski graničari husari – 1756. koji su bili obučeni u svoje odore i time još bolje dočarali bogatu vojnu prošlost ovih krajeva.
Bjelovarčani su imali priliku naučiti o razvoju Vojne krajine, ali i o razvoju odora graničarskih vojnika, te oznakama koje su ih isticale među ostalom vojskom toga vremena. Recimo razlika između Križevačke i Đurđevačke pukovnije nakon preustroja generalata, kojima je Bjelovar postao sjedište bila je samo u boji dugmeta, jedni su imali zlatne, dok su drugi imali srebrene ili bijele boje.
Uz prezentaciju na kojem je bio prikazan razvoj odora, predavač Tomislav Aralica izložio je nekoliko sablji, bodeža, ali i husarsku torbicu iz vremena zajedničke vladavine Marije Terezije i njezinog sina Josipa II.
Nakon predavanja Tomislava Aralice, kratko upoznavanje s tradicijom na kojoj su nastali Bjelovarski graničari husari – 1756., održao je Zlatko Kramarić koji je govorio o povijesti same postrojbe, njezinom ustroju, kao i o njezinom značaju za predstavljanje Bjelovara i naše županije diljem naše domovine, ali i inozemstva, gdje naši husari često gostuju, posebno u Republici Mađarskoj s čijim husarskim postrojbama imaju jako dobru višegodišnju suradnju. Zahvaljujući upravo našoj povijesnoj postrojbi sačuvan je konj pasmine gidran, te je on postao prepoznatljiva pratnja naših husara.
Kako su ovogodišnji Matičini dani u dosta predavanja obilježeni povezanošću čovjeka i prirode, ali i da imamo priliku još nešto novo naučiti o prošlosti naših krajeva, a što nam je zasigurno svima potrebno.
Tekst: Slaven Klobučar