
Europska komisija u trideset zemalja organizira Startup Europe Week 2019., a u našem gradu se organizira 13. i 14. ožujka 2019. godine. Namijenjen je svima zainteresiranima za poduzetništvo, ali i studentima te srednjoškolcima. Organiziraju se različita predavanja, paneli, radionice o poduzetništvu, predstavit će se najbolje inicijative, dati savjeti kako otvoriti tvrtku, ostvariti suradnju i slično.
Na konferenciji za novinare održanoj u petak, 8. ožujka u Bjelovaru se je, od predstavnika Grada Bjelovara, Tehnološkog parka Bjelovar i Veleučilišta u Bjelovaru te partnera u projektu predstavnika HZZ – Područnog ureda Bjelovar, HGK – županijske komore Bjelovar i Obrtničke komore BBŽ, moglo saznati više o samom projektu.
Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika je sve s idejom pozvao da se prijave.
– Inicijativa za Startup Europe Week krenula je iz Europske komisije, a meni je izuzetno drago da se već 2. godinu zaredom odvija i u našem gradu. Prošle godine je završena vrlo uspješno, a kroz nju je prošlo više od 400 sudionika. Bjelovar je jedan od rijetkih gradova u RH, ako ne i jedini, koji je organizirao nagradu za najbolji startup.
Pozivam sve sudionike s dobrom projektnom idejom da se prijave – prijave su krenule s 5. ožujka i traju do 1. svibnja; traži se najbolja projektna ideja, a Grad Bjelovar sudjeluje s nagradom od sto tisuća kuna.
Startup Europe Week se odvija u više od 200 gradova diljem Europe, a u Bjelovaru traje 13. i 14. ožujka, kazao je zamjenik gradonačelnika.
Ivana Jurković Piščević, direktorica Tehnološkog parka se je osvrnula na položaj žena u poduzetništvu.
– Žene su u poduzetništvu izuzetno malo zastupljene; prema zadnjim statističkim pokazateljima udio zaposlenih i nezaposlenih žena je jednak, a tek 8,9 posto žena se odluči na samozapošljavanje – za razliku od 13,9 posto nezaposlenih muškaraca.
Žene prvi put u radni odnos stupaju u prosjeku s 26 godina i imaju 12,6 posto manju plaću za isto radno mjesto, istu poziciju i isti obuhvat posla.
Mi ovim projektom želimo stvoriti pozitivnu poduzetničku sliku na području grada Bjelovara, ali i okolice. Čitav tjedan u kojem će se održati radionice će Tehnološki park besplatno pružati usluge kompletne revizije poslovnih planova onih koji žele krenuti u poduzetništvo. Plan je s građanima podijeliti znanje i vještine koje imamo kako bi se oni lakše odlučili na kretanje u poduzetništvo, rekla je Jurković Piščević.
Nenad Martinovski, v.d. predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Bjelovar je poručio kako i Hrvatski zavod za zapošljavanje u planu ima dvije radionice namijenjene poduzetnicima.
– Mi ćemo 13. i 14. ožujka organizirati dvije radionice – radionicu za samozapošljavanje gdje ćemo pokazati kako uz pomoć financijskih sredstava Zavoda za zapošljavanje postoji mogućnost da se registrira obrt ili poduzeće te radionicu na kojoj ćemo prezentirati poticajne mjere za zapošljavanje dodatne radne snage. Radionice su prvenstveno namjenjene onim poslodavcima koji do sada nisu koristili mjere.
Gabrijela Marija Patačko, predsjednica Udruženja obrtnika Bjelovar je napomenula kako se ovim projektom želi svima zainteresiranima predočiti što znači obrtništvo, što je to napredovanje i koje su prednosti u obrtništvu.
Miljenko Juratovac, HGK- Županijska komora Bjelovar ističe kako su upravo inovacije ključne za razvoj gospodarstva.
– Uloga Hrvatske gospodarske komore je u davanju kvalitetnih usluga gospodarstvenicima, ali i onima koji to namjeravaju postati. Naše sudjelovanje u ovom projektu je jedna od osnovnih odrednica HGK-a, a jedan od naših projekata je i Salon inovacija jer smatramo da su inovacije jedan od temelja razvoja gospodarstva. Također, startupi s dobrim idejama imaju više šanse da uspiju na tržištu i plasiraju svoj proizvod, istaknuo je Juratovac.
Zrinka Puharić, dekanica Veleučilišta u Bjelovaru.
– Veleučilište izvodi tri preddiplomska stručna studija koja imaju vrlo visoku zapošljivost – naše opredijeljenje je da izvodimo studije iz STEM područja, ali se kod njihovog osnivanja konzultiramo s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, i to ne za ono što je potrebno sada već što će biti potrebno za pet i deset godina, a također i s našim poslodavcima koji nam pomažu u pisanju kurikuluma. Također, imamo i studentsko – poduzetnički inkubator gdje nastojimo omogućiti poduzetničke ideje naših studenata i nastavnika, pojasnila je dekanica.