
Već više od godinu dana Grad Bjelovar radi na projektu digitalizacije pod nazivom Bjelovar – prvi hrvatski digitalni grad. Ideja je bila ići u korak s novim tehnologijama, još više se otvoriti prema građanima i pojednostaviti im komunikaciju s Gradskom upravom, a djelatnicima omogućiti da budu učinkovitiji i olakšati im posao.
Nakon niza implementiranih internih procesa unutar Gradske uprave, implementiran je i prvi proces prema građanima te je time Grad Bjelovar konačno postao prvi digitalizirani grad u Hrvatskoj, čak i prije same Države.
Tim povodom je u utorak 24. rujna održano predstavljanje navedenog projekta, kojem su prisustvovali bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak sa suradnicima, predsjednica Uprave IN2 Katarina Šiber Makar te voditelj projekta Frane Šižgorić, a također i predstavnici Ministarstva uprave – savjetnik ministra Ivan Lakoš te Zoran Luša, načelnik Sektora za razvoj elektroničke uprave.
Od kolikog je značaja proces digitalizacije za sam Grad, istaknuo je Dario Hrebak napomenuvši kako Grad Bjelovar ponovno postavlja standarde u modelu upravljanja javnim resursima.
– S ovim sustavom bit ćemo ažurniji i brži. Ne želim da ijedan građanin ovisi o gradskom djelatniku. To znači ubrzavanje, uštedu preko 30 posto, izbacivanje velike količine papira iz svakodnevne upotrebe. Za građane znači da će neke od stvari zbog kojih su svakodnevno morali dolaziti u Gradsku upravu, od sad moći raditi iz svojih kuća, poručio je gradonačelnik i dodao kako će, obzirom na preciznost sustava biti moguće svakog gradskog službenika ocijeniti kroz njegov rad.
– Želimo biti mala, brza i učinkovita Gradska uprava u kojoj neće biti izgubljenih predmeta ili predmeta po ladicama, koja će uvesti standardizirane modele ponašanja prema građanima i poduzetnicima i gdje će postupanje prema svakoj stranci biti jednako, poručio je Hrebak.
Inače, jučer je Gradskoj upravi napravljen prvi online zahtjev za naknadu za novorođeno dijete, a koja će roditeljima biti isplaćena kroz svega nekoliko dana.
– U gradskoj upravi svakodnevno se odvija 80 posebnih procesa. Mi smo implementirali svih 80, a od danas je u funkciji njih 15. Na osnovi tih 15, ja osobno već potpisujem neke dokumente, i vjerujem da ćemo kroz mjesec ili dva automatizirati i ostale procese, kazao je Hrebak i dodao kako neki Gradovi u Hrvatskoj već funkcioniraju na ovakav način, ali da je pred Gradom Bjelovarom još mnoštvo takvih usluga.
Katarina Šiber Makar, predsjednica Uprave tvrtke IN2 koja je radila na projektu Digitalizacije naglasila je kako je u provođenju projekata važno vodstvo i tim koji je spreman promijeniti svoj način rada i zamijeniti svoje poslovne procese – a upravo to postoji u Bjelovaru, naglasila je Šiber Makar.
Tatjana Skoko, direktorica Microsofta Hrvatska također smatra kako je tehnologija glavni pokretač i snaga promjena u društvu te da je projekti poput ovoga izuzetno vesele jer upravo oni čine život i društvo boljim, poručila je Skoko.