
Dan ružičaste vrpce humanitarna je akcija čiji je glavni cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, jer se 90 posto oboljelih žena može izliječiti ako se bolest otkrije u početnom stadiju. Ovu manifestaciju u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji organizira Liga protiv raka BBŽ i bjelovarska Udruga žena liječenih od karcinoma dojke „Biser“ .
Dan ružičaste vrpce u Hrvatskoj obilježava se prve subote u listopadu, pa će sutra 3. listopada u Gradu Bjelovaru od 18,00 do 21,00 sat, ružičastom bojom zasvijetlit i bjelovarski paviljon, dok će članice Udruge žena liječenih od karcinoma dojke „Biser“ u zrak pustiti ružičaste balone povodom Dana ružičaste vrpce – Dana borbe protiv raka dojke.
– Kada je u pitanju rano otkrivanje raka dojke, brigu o svom zdravlju jednako moraju voditi žene, ali i muškarci koji također mogu oboljeti od ove zloćudne bolesti. Preventivni pregledi u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke su najbitniji. Simptomi kod ove bolesti su u početku skroz neprimjetni, praktički ih ni nema. Samo pregledima, redovitim kontrolama i pregledima kod liječnika, povećava se mogućnost ranog otkrivanja bolesti, a potom i uspješnog izlječenja. U Hrvatskoj i konkretno u Bjelovaru imamo jako dobre stručnjake u bolnicama. Postoje specijalni timovi liječnika za dojku i moram im uputiti same pohvale. Od raka dojke obolijeva jako puno žena u Hrvatskoj i riječ je o izuzetno podmukloj bolesti. Tijekom mjeseca listopada, ali i cijele godine moramo svi biti svjesni da je rak dojke jedna od najčešćih bolesti u našem društvu. Svi moramo voditi brigu o sebi, svome tijelu i eventualnim promjenama na njemu. Budimo odgovorni i javimo se liječniku na vrijeme, poručuje Milica Carek, predsjednica Udruge žena liječenih od karcinoma dojke „Biser“.
– Rak dojke nastaje nekontroliranim rastom maligno – promjenjivih žljezdanih stanica dojke koje u početku uništavaju zdrave okolne stanice, a zatim daljnjim napretkom bolesti počinju ulaziti u krvni limfni sustav te se širi u druge dijelove tijela. Bitno je spomenuti da se rak dojke najčešće pojavljuje nakon 50 godine života. Jedan od najvažnijih čimbenika je životna dob, a zatim i pozitivna obiteljska anamneza u smislu obolijevanja od bilo kojih ginekoloških onkoloških bolesti, prva mjesečnica prije 12 godine života, menopauza nakon 55 godine života, nerađanje ili rađanje prvog djeteta nakon navršenih 30 godina te loše životne navike kao što su pretilost, pušenje, povećana konzumacija alkohola, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost. Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Hrvatskoj se odvija još od 2006. godine. U njega su uključene sve žene od 50 do 69 godina koje svake dvije godine pozivamo da obave mamografiju. Cilj programa je smanjiti mortalitet kod žena za 30 posto, a svakako bi bilo bolje da je taj postotak veći. Ipak, glavni cilj je otkriti bolest u početnom stadiju, jer je tada izlječenje skoro pa stopostotno. Tu je važno i smanjivanje troškova vrlo skupog liječenja, kao i poboljšanje kvalitete života kod oboljele osobe. Metode ranog otkrivanja raka dojke su mamografija, UZV dojke i samo pregled koje bi sve žene trebale raditi već nakon navršenih 20 godina. Žene koje imaju pozitivnu obiteljsku anamnezu trebale bi redovito posjećivati svog ginekologa. Od svih vrsta karcinoma u Hrvatskoj godišnje obolijeva oko 24 tisuće ljudi, od čega 13 tisuća muškaraca i 11 tisuća žena. U prosjeku, svake 21 minute u Hrvatskoj se jednoj osobi dijagnosticira neka vrsta raka, dok svakih 38 minuta jedna osoba od raka premine. Konkretno, od raka dojke u Hrvatskoj na godišnjoj razini oboli oko 2 700 žena, umire ih oko 750, dok u našoj županiji tijekom godine obolijeva oko 60 žena, a umire 30-ak. Gledajući statistiku, situacija u našoj županiji nije tako strašna, no svakako bih volio da je broj oboljelih žena ravna nuli, detaljno je pojasnio predsjednik Lige protiv raka BBŽ, dr. sc. Želimir Bertić.