
U velikoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije, u ponedjeljak 18. lipnja održan je Stručni skup prevencije protiv ovisnosti. Tema skupa bilo je provođenje adekvatnih preventivnih programa u odgojno-obrazovnim ustanovama, koji su od prošle godine definiranim minimalnim standardima.
Iako posljednjih godina nije rađeno novo istraživanje na području naše županije, podaci o ovisnosti dostupni su preko Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske, te od samih učenika, prema riječima Ornele Malogorski, ravnateljice Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar.
– U Bjelovaru je to prvenstveno ovisnost o alkoholu. S obzirom da je Agencija za odgoj i obrazovanje u suradnji sa Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Vladinim uredom za suzbijanje zlouporabe droga donijelo minimalne standarde donijelo minimalne standarde prevencije za ovisnosti za odgojno-obrazovne ustanove, odnosno jedan temelj za preventivni rad u školama. Izrada preventivnih programa itekako je potrebna da bismo uskladili ono što radimo u našim školama. Preventivne programe zapravo već imaju sve škole u svojim kurikulumima, imaju zdravstveni i građanski odgoj koji obuhvaća teme prevencije. Osim satova razrednika na kojima također obuhvaćaju ove teme postoje i projekti koji se bave univerzalnom prevencijom, dakle rad na jačanju životnih vještina djece i mladih, objasnila je Ornela Malogorski.
Josipa Lovorka Andrić iz Vladinog ureda za suzbijanje zlouporabe droga te voditeljica Odjela za programe u strategije istaknula je kako unatrag posljednjih nekoliko godina postoji stabilan trend smanjenja korištenja opijatskih droga, međutim mladi i dalje probavaju nove droge, i najčešće se koristi kanabis, a prisutna je i neopijatska ovisnost.
– Prema provedenim istraživanjima među petnaestogodišnjacima i šesnaestogodišnjacima, možemo reći da smo prema konzumaciji novih droga u odnosu na prevalenciju koja je u ESPAD zemljama i EU zemljama 4%, kod nas je to 7% među mladima. Također smo pri vrhu u konzumaciji ekstenzivnog pijenja. U školama se radi puno s mladima. Svaka ustanova ima obvezu kreiranja programa prevencije u sklopu godišnjeg programa. Ured posljednjih godina ima ulogu unaprjeđenja provedbe svih preventivnih intervencija, pa i ovih u školama. U srpnju prošle godine doneseni su dokumenti, minimalni standardi prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu. Radi se o važnim dokumentima koji će sigurno unaprijediti provedbu preventivnih aktivnosti u školama, jer sadrže i odredbe što je od preventivnih aktivnosti učinkovito provoditi, a što ne. Naime prije svega treba poštovati činjenicu da postoji štetna prevencija, a to se želi spriječiti ovim dokumentom, rekla je Josipa Lovorka Andrić.
Ivana Biljan, viša savjetnica za stučne suradnike pedagoge, predstavnica podružnice Osijek Agencije za odgoj i obrazovanje na Stručnom skupu je u ime Agencije kao sudionika u pisanju strateškog dokumenta iznijela stavove o tome kako treba pristupiti mladima i prezentirati im problem ovisnosti.
– Svi stručnjaci koji se bave prevencijom moraju prilagoditi sadržaje i aktivnosti potrebama lokalne zajednice, školi i djeci s kojem rade, odnosno njihovoj razvojnoj dobi. Sva istraživanja su pokazala da već u predškolskoj dobi treba početi s preventivnim aktivnostima, razvijanjem zdravih stilova života, koristeći sveobuhvatni pristup među kojim je i jačanje roditeljskih kompetencija, jačanje odgojno-obrazovnih radnika i njihovih profesionalnih kompetencija i svakako rad sa djecom od najranije dobi, izjavila je Ivana Biljan.