
Bjelovarsko – bilogorska županija broji 18 stalnih radnih tijela, točnije 15 odbora i tri povjerenstva. Dakle, imamo Odbor za financije i proračun Županijske skupštine BBŽ, Mandatno povjerenstvo Županijske skupštine BBŽ, Odbor za izbor i imenovanje Županijske skupštine BBŽ, Odbor za Statut i Poslovnik Županijske skupštine BBŽ, Odbor za međužupanijsku i međunarodnu suradnju, Odbor za razvoj lokalne samouprave, Odbor za pitanje etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina, Odbor za dodjelu povelja i priznanja, Odbor za gospodarstvo, razvoj i obnovu, Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodno gospodarstvo, Odbor za naobrazbu, kulturu i šport, Odbor za prostorno uređenje i zaštitu okoliša, Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb, Odbor za turizam, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova, Odbor za umirovljenike i starije osobe, Odbor za branitelje Domovinskog rata te Povjerenstvo za osobe s invaliditetom.
Prema županovim riječima, svi oni imaju svoje članove i predsjednike koji rade u skladu s poslovnikom. No, da li je uistinu tako, pita se vijećnica Bojana Hribljan (Demokrati) koja se za vrijeme Aktualnog sata pete sjednice Županijske skupštine BBŽ osvrnula na rad odbora, konkretno Odbora za turizam.

– Pitanje o radu županijskih odbora nameće mi se kao članici Povjerenstva za ravnopravnost spolova koji se po prvi put sastao 15. prosinca prošle godine s ciljem donošenja programa rada. Drugi put smo se okupili povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena 8. ožujka 2022. Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Bjelovarsko – bilogorske županije je stalno radno tijelo i ne saziva se vezano uz skupštinu. Njegov rad nije formalan, već aktivan. Podjela ruža na Međunarodni dan žena nam nije toliko bitna, koliko stvarno poštovanje i ravnopravnost. Puno je svakodnevnih tema o kojima bismo aktivnije trebali raspravljati ili barem izraziti svoje stavove. Ruže donose oni muškarci koji se na prigodne datume žele prikazati kao savršeni u odnosu prema ženama. Ipak, dobro znamo čije ruže nose prikriveno trnje. Moje konkretno pitanje odnosi se na rad jednog drugog odbora, a to je Odbor za turizam BBŽ. Zanima me da li su se njegovi članovi sastali? Podsjećam da je za direktora Turističke zajednice BBŽ, 1. rujna 2021. izabran čovjek koji ima bogato iskustvo u radu i navodno velike potencijale. Radio je kao direktor Bizovačkih toplica, a trag je ostavio i pri vođenju Daruvarskih toplica punih osam godina. Istina, s nestalih milijun kuna za što još uvijek nije utvrđeno tko je kriv, da li blagajnica, ravnatelj ili slučaj još uvijek stoji u nekoj ladici čekajući zastaru. Obećanje o razvoju cikloturizma, konjičkog, dentalnog i lječilišnog turizma kroz povezivanje s Lipikom dali su prije službenog stupanja na dužnost. Koje su to konkretne aktivnosti poduzete u posljednjih deset mjeseci rada Turističke zajednice BBŽ? Koliko su one opsežne, ako nije bilo potrebe za sazivanjem odbora i postoje li dokazi aktivnosti u svrhu oživljavanja turističkih potencija? Možda zapravo Odbor za turizam i nije toliko bitan, jer se odluke i ovako donose bez njega, zaključila je Hribljan.
Župan Marko Marušić (HDZ) dao je prilično oskudan odgovor.

– Odbori su radna tijela Županijske skupštine i rade u skladu s poslovnikom. Inače, sjednice sazivaju predsjednici odbora i župan s tim nema veze. Spomenuli ste Odbor za turizam, pa shodno tome, s nama je danas gospođa Šarić, inače potpredsjednica odbora, koja vam može reći detalje. Ukoliko bude potrebno, kontaktirat ću sve predsjednike i zamoliti ih da u što kraćem roku održe svoje odbore, rekao je Marušić.