
Posljednjih dana mnogi Bjelovarčani muku muče sa suzbijanjem ambrozije koja je trenutno u fazi vrhunca cvjetanja. Najbolje to znaju i osjećaju alergičari kojima se osjetljivost na polen ambrozije manifestira kroz razne, itekako neugodne zdravstvene tegobe.
Iako neki smatraju da ambrozija najviše problema predstavlja građanima koji žive na rubnim dijelovima grada, stanari Ulice Vlatka Mačeka u prvoj bjelovarskoj zoni u neposrednoj blizini tržnice upućuju na činjenicu da to nije tako. Tome u prilog idu fotografije na kraju teksta, na kojima se jasno vidi mnoštvo ambrozije visoke otprilike metar, metar i pol.
Kontaktirali smo komunalnog redara, koji je naglasio da po tom pitanju ne može ništa učiniti jer predmet nije u njegovoj nadležnosti. Upućeni smo na sanitarnu inspekciju, kojoj smo se također pokušali obratiti za pomoć. Zvali smo nebrojeno puta, no nitko se nikada ne javlja, kao da su svi djelatnici na godišnjem odmoru. Ambrozija je zaista ogromna i što je najgore nalazi se na privatnom zemljištu koje je vlasnik pripremao za izgradnju zgrade u ožujku ove godine. Vlasnik zemljišta više ne dolazi, očito je cijeli proces izgradnje stao. Eto, ostala nam je ambrozija koja nam stvara probleme, ističu stanari spomenute ulice.
U nastavku donosimo tekst Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na temu suzbijanja rasta ambrozije
Kako bi što je moguće više usporili širenje ambrozije, izuzetno je važno uklanjati ambroziju prije početaka cvatnje, mehaničkim čupanjem biljke zajedno sa korijenom, jer tako sprječavamo stvaranje velikih količina polena koji kod osjetljivih ljudi izazivaju alergijske reakcije.
U Hrvatskoj je na snazi Naredba o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije – Ambrosia artemisiifolia L (Narodne novine 72/07) koje su se obvezni pridržavati svi vlasnici i korisnici poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta: vrtova, oranica, livada itd., šuma i lovišta, ovlaštenici upravljanja vodotocima i kanalima, te površinama uz vodotoke i kanale, ovlaštenici upravljanja i održavanja površina uz javne prometnice i željezničke pruge, ovlaštenici upravljanja parkova i drugim javnim zelenim površinama. Naredbom se propisuju mjere obveznog uklanjanja korova ambrozije tijekom vegetacijske sezone tekuće godine, a njeni obveznici moraju u više navrata sa svojih površina, uključujući i rubove parcela, šuma i poljskih puteva, redovito uklanjati i suzbijati ambroziju. O provedbi navedenih mjera brinu poljoprivredni i komunalni redari, fitosanitarna i šumarska inspekcija.
Da bi se spriječilo širenje ambrozije i izloženost alergenu, ovaj je korov potrebno suzbijati:
Mehanički, međurednom kultivacijom, okopavanjem, plijevljenjem i pročupavanjem izbjeglih biljaka, redovitom višekratnom košnjom, priječenjem prašenja i plodonošenja biljaka. Biljku treba plijeviti u proljeće odnosno tijekom travnja, svibnja i lipnja. Kad joj je visina jedva 10 do 15 centimetara, ambrozija se može suzbiti preoravanjem strništa.
Agrotehničkim mjerama njege poljoprivrednih kultura: pridržavanjem plodoreda, obradom tla, pravovremenom sjetvom i gnojidbom kulture, višekratnim prašenjem strništa i neobrađene (nezasijane) poljoprivredne površine, redovitom košnjom gradskih travnjaka, svih neobrađenih površina i zelenih površina te uređenjem rubova šuma i vodotoka.
Kemijskim sredstvima – uporabom učinkovitih herbicida koji imaju dozvolu za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj za suzbijanje ambrozije, a u skladu s uputom za primjenu koja je uz njih priložena.
U praksi se, međutim, događa da se zbog različitih razloga zemljišta i vrtovi ne održavaju niti obrađuju primjereno, pa se tako ambrozija cijelu sezonu širi na neobrađenim dijelovima zemljišta. I dvorišta napuštenih obiteljskih kuća ili prizemnih stanova zgrada s dvorištem koji nemaju vlasnika, ostaju nepokošena i mjesta su na kojima raste ambrozija.
Kako veliki dio stanovništva ne poznaje uvjete koji pogoduju razvoju ambrozije odnosno nije upoznat s time kako identificirati cvijet ambrozije, potrebne su češće edukacije u organizaciji nadležnih institucija.
Ako i ne pripadamo obveznicima propisa koji reguliraju suzbijanje ambrozije, svakako kao pojedinci možemo doprinijeti uklanjanju ovog korova košnjom ili čupanjem u proljeće (u travnju, svibnju i lipnju), prije nego biljka procvjeta i prouzroči tegobe osobama s alergijom na ambroziju.