
Na Aktualnom satu druge po redu sjednice Županijske skupštine Bjelovarsko – bilogorske županije, pitanja su redom postavljali Marijan Sabolović, Aida Sučić, Zlatko Barila i Sandra Frčo.
Vijećnika Županijske skupštine, Marijana Sabolovića (HSS) zanimalo je što konkretno Bjelovarsko – bilogorska županija namjerava učiniti po pitanju pružanja pomoći malim uzgajivačima svinja s područja županije.

– Izmjenom Zakona o trgovini i prodaji svinja uzgajivači su u još težoj situaciji nego što su bili. Zanima me, može li Županija u tom pogledu intervenirati i pomoći malim uzgajivačima kojih je nažalost sve manje. Predlagao sam neke izmjene i župana molim da se zajedno sa svojim stručnim timom potrudi da proizvodnja na našem području ne izumre, rekao je Sabolović.
Odgovorio je bjelovarsko – bilogorski župan.

– Županija namjerava pomoći, ne samo malim uzgajivačima, već poljoprivrednicima općenito. Daj Bože da dođemo u poziciju da za tu namjenu pronađemo dovoljno financijskih sredstava. Već sam odradio razgovore s nekim OPG-ovima, tako da bih volio s vama sjesti za stol, vidjeti koji su konkretni problemi i potom da s Odjelom za poljoprivredu utvrdimo stvarno stanje i kojim putem ćemo nastaviti ići dalje. Rješenje ćemo sasvim sigurno ponuditi, no prvo moramo razgovarati, a potom uvidjeti koje su naše trenutne mogućnosti. S obzirom da smo poljoprivredni kraj, naši mali poljoprivrednici i njihove obitelji moraju od nečega živjeti, a ne da rasprodaju svoju imovinu i krenu trbuhom za kruhom, zaključio je Marušić.

– Da li je Županija na čelu sa županom Marušićem planirala i u kojoj vremenskoj projekciji, poduprijeti Akcijski plan podizanja konkurentnosti malih OPG-ova i poslovnih subjekata u turističkom sektoru na području Garešnice, ujedno i cijele Bjelovarsko – bilogorske županije, upitala je Aida Sučić (NSH).

–Turistička zajednica Bjelovarsko – bilogorske županije od 2017. godine nije imala direktora. U tijeku je Javni natječaj za izbor osobe koja će obnašati tu funkciju, čime će biti učinjen prvi korak pri stvaranju dobre ekipe za razvoj turizma i naravno suradnje sa svima u županiji, pa tako i s vama. Dakle, riječ je o krovnoj organizaciji koja će biti na raspolaganju svima koji se na bilo koji način bave turističkim sektorom. Smatram da imamo Bogom danu zemlju i izvrsna mjesta u našoj županiji. Neke lokacije ne promoviramo dovoljno i na način na koji bismo trebali. Nadam da ćemo našu financijsku strukturu osnažiti i putem povlačenja sredstava iz EU fondova. Točan iznos koji Županija namjerava osigurati vam trenutno ne mogu reći, odgovorio je župan Marušić.
Sljedeće pitanje bilo je upućeno iz redova Hrvatske stranke umirovljenika.

– Poštovana predsjednice Županijske skupštine BBŽ, nadam se da dijelimo iste stavove oko demokratskih odnosa, točnije demokratskog parlamentarizma i da bi o tome itekako trebali povesti računa. Svjesni smo da kako živi manjina i kako surađuje s većinom, ovisi upravo o većini. Danas ćemo izabrati skupštinska tijela, odnosno članove odbora gdje imamo ukupno 112 članova. Prema izračunu, oporba bi prema broju mandata trebala dobiti 54 člana, a dobili smo 35. Neke izjave vladajućih ne govore mi da će odnosi biti dobri i da će se demokratizirati, već upravo suprotno. Pitam vas, da li mi zapravo idemo u sumrak, upitao je Zlatko Barila (HSU).

– Svi poslovi i sve funkcije odrađuju se sukladno Poslovniku rada Županijske skupštine Bjelovarsko – bilogorske županije, izbornim rezultatima i temeljem dosadašnje prakse. Osobno ne doživljavam nikakav sumrak. Županijska skupština nije mjesto rješavanja nikakvih tenzija unutar oporbe ili vladajuće koalicije, zaključila je Ivana Jurković Piščević, predsjednica Županijske skupštine BBŽ.
Na odgovor se nadovezao i bjelovarsko – bilogorski župan.
– Vi vjerojatno vidite sve ove mikrofone, snimače, a imamo i direktan prijenos skupštine. Mislim da od takve demokracije bolje nema. Građani jako dobro čuju i vide tko što pita i tko zagovara kakvu tezu. Podjele po odborima napravljene su fer i korektno. Znam da bi vi željeli imati više članova po odborima, ali su izborni rezultati rekli svoje. Imate svoj poduži vlakić koalicije, pa ste sada u potrebi namiriti sve te osobe. Teza o nedemokratskom pristupu u Županijskoj skupštini vam ne stoji, poručio je župan.
O temi imovine Bjelovarsko – bilogorske županije govorila je Sandra Frčo (SDP).

– Županija posjeduje imovinu koja je u komunalnim vodnim građevinama i zemljištima na kojima je napravljena. Riječ je o 58 milijuna kuna vrijednosti. Kroz medije se u protekla dva tjedna oglašavaju neki županijski članovi, načelnici, direktori komunalnih poduzeća. Bojim se kako će se nova vlast odnositi prema svojoj imovini. Činjenica je da Bjelovarsko – bilogorska županija, sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o vodama iz 2019. godine više ne može biti vlasnik kao regionalna samouprava, ali mogu jedinice lokalne samouprave. Hoće li naša Županija višegodišnje ulaganje pozamašnog iznosa od 58 milijuna kuna samo tako razdijeliti lokalnim jedinicama samouprave ili namjerava pozvati da postanu udjeličari trgovačkog društva Bjelovarsko – bilogorske vode koje sada upravljaju s tom infrastrukturom i samim time ne likvidirati Bjelovarsko – bilogorske vode te sačuvati još 2 milijuna kuna na koliko je procijenjena likvidacija trgovačkog društva?

– Prema našoj imovini ja ću se odnositi pažnjom dobrog gospodara. Sve su to naši zajednički novci, projekti, naše ustanove. Vjerujte mi, njima se ne namjeravam olako razbacivati jer takav način upravljanja vodi stanju u kakvom se Županija danas nalazi. Vaše pitanje je na mjestu, no pitam se zašto se na tome nije radilo prije? Pretpostavljam da su razlozi političke prirode. U detalje ne želim ulaziti, no u narednim mjesecima želim raditi zajedno sa svim gradonačelnicima i direktorima komunalnih poduzeća, ako treba i resornim ministrom, u cilju postizanja zajedničkog rješenja. Čut ćemo što kažu zakon i struka, kazao je Marko Marušić.