
U petak 15. siječnja 2021. godine, putem videokonferencije održana je 30. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara. Sjednica je uobičajeno počela sa Aktualnim satom tijekom kojeg su vijećnici postavljali pitanja i davali prijedloge.
Prvi prijedlog dala je vijećnica Zdenka Henc (ABB).
– Predlažem da se djeci sa područja koje je nastradalo u potresu omogući besplatno ljetovanje u hostelu Grada Bjelovara u Novom Vinodolskom, jasno je poručila vijećnica Henc.
– U našem hostelu postoji mogućnost za organizaciju i provedbu besplatnog ljetovanja za mališane. Mi takvih iskustava već imamo i u tom segmentu ne bi trebalo biti nikakvih problema. Tamo su do sada boravila djeca iz Dječjeg vrtića iz Sarajeva, djeca koja su se natjecala na razini biskupije, školarci iz socijalno ugroženih obitelji, kao i djeca nagrađivana na raznim natjecanjima. Mi ćemo prvo ispitati mogućnosti zbog problema kojeg smo imali prošle godine, kada zbog pandemije koronavirusa nismo mogli primiti veći broj djece. Ipak, vjerujemo da ćemo ove godine sudjelovati sa punim kapacitetom te sva mjesta moći ponuditi za djecu sa područja Banovine, rekao je pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje i sport, Milan Mateković.
Vijećnika Nenada Nekvapila (SDP) zanimalo je na kojoj je razini civilna zaštita u Bjelovaru, posebno što se tiče osposobljenosti ljudi.
– Drugo pitanje odnosi se na energetsku obnovu u Bjelovaru. Tijekom izvida nakon potresa na području Banovine, jedna poznata ahitektica rekla je kako su stiropori ljepljeni na trule zgrade. Zanima me da li je na zgradama u Bjelovaru prije energetske obnove provjeravana statika, da nas jedan dan ne bi zadesila tužna sudbina Banovine, rekao je vijećnik Nekvapil.
Odgovorila je zamjenica bjelovarskog gradonačelnika, Valna Bastijačinć Erjavec.
– Na samom početku moramo razlučiti profesionalnu civilnu zaštitu koja je u našem Gradu i koja je organizirana kroz Županiju te je pod vodstvom Ministarstva unutarnjih poslova koje provodi stručne edukacije. Ukoliko se pitanje odnosi na Stožer civilne zaštite koji također u svom sastavu ima i profesionalne vatrogasce, HGSS, pripadnike civilne zaštite, kao i sve ostale stručnjake i u tom segmentu se edukacije provode. Ukupno šest naših povjerenika je završilo prvu fazu edukacije kroz projekt kojeg je objavilo Ministarstvo hrvatskih branitelja, pojasnila je zamjenica Bastijančić Erjavec.
– Bez obzira što energetska obnova nije obuhvaćala provjeru statičke, već energetske stabilnosti, prije prijave projekta za energetsku obnovu u svim našim školama izvršen je izvid statike. To nije učinjeno samo u PŠ Tomaš, gdje su uočene statičke promjene na svodu podruma pa tu školu nismo ni kandidirali za energetsku obnovu. Grad Bjelovar je iz vlastitih sredstava sanirao taj dio, nakon čega smo energetski zaštitili sanitarni čvor. Škola je sada u dobrom stanju. Nakon zadnjeg potresa, sve su škole u nadležnosti Grada Bjelovara statički provjerene. Nigdje nisu primjećeni statički pomaci i nastava se može održavati bez ikakvih problema, odgovorio je Milan Mateković, pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje i sport.
Slijedeća pitanja postavila je vijećnica Sabina Oltra Botinčan (Damir Bajs NL).
– Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Bjelovara donijeta je Odluka o utvrđivanju mjerila za sudjelovanje roditelja korisnika usluga u cijeni Programa dječjih vrtića. Zanima me kada će se ta odluka početi primjenjivati i da li su osigurana sredstva za baš svako treće i slijedeće dijete, ako su prvo i drugo polaznici osnovne škole? Naime, imam informaciju da se radi izbor roditelja, odnosno za nekoga ta mjera vrijedi, a za nekoga ne, zbog čega su vrtići stavljeni u vrlo nezgodnu situaciju. Na 25. sjednici sam ukazala na česte probleme u Prilazu Andrije Hebranga, zbog vozača koji voze neprilagođenom brzinom. Smatrala sam da bi problem donekle riješili usporivači na cestama. Tada mi je odgovoreno da je osigurana te postavljena potrebna i odgovarajuća signalizacija. Nažalost, većina nas je nedavno vidjela snimku utrke dvaju automobila. Opet ću upitati, postoji li mogućnost dodatne regulacije prometa, prvenstveno zbog blizine škola i vrtića, upitala je vijećnica Sabina Oltra Botinčan.
– Odluka će se početi primjenjivati od 1. veljače 2021. što smo utvrdili na sastanku sa predstavnicima svih vrtića u Bjelovaru. Grad Bjelovar je osigurao sredstva u ukupnom iznosu od 400 tisuća kuna i pretpostavljamo da to ipak neće biti dovoljno za svu djecu iz obitelji sa više članova koja imaju za treće i svako slijedeće dijete pravo oslobađanja plaćanja, ako su prvo i drugo dijete učenici osnovne škole. Utvrdili smo i limit od 1 400 kuna po članu obitelji. Do njega smo došli na način da smo dvije minimalne plaće od 3 400 kuna, dakle 6 800 kuna podijelili sa pet, na dva roditelja i troje djece, čime smo došli do iznosa od 1 360 kuna, kojega smo zaokružili na 1 400. Dakle, svi koji će po članu obitelji imati više od tog iznosa, neće moći ostvariti pomoć. Ukoliko bi zaključili da je takvih roditelja manje od 100, smatramo da bi kroz nadolazeće vrijeme taj limit mogli povećati ili prilagođavati. Kakva će biti situacija, vidjet ćemo prema upisima djece u rujnu, zaključio je pročelnik Milan Mateković.
– Ova namjera je izuzetno dobra i plemenita, zbog čega smo ju i podržali. Treba reći još jednu istinu koju je pročelnik zaobišao diplomatskim odgovorom. Naime, u razgovoru sa ravnateljicama dječjih vrtića uvidjeli smo kako ima roditelja koji ostvaruju primanja između 20 i 30 tisuća kuna mjesečno. Zamislite koju bi poruku Grad Bjelovar poslao ostalima roditeljima sa takvim primanjima omogući ovu vrstu pomoći, dodao je gradonačelnik Dario Hrebak.
– U video snimci koju ste spomenuli očito se radi o mlađim vozačima kojima ceste služe za održavanje ilegalnih utrka. Tu bih svakako apelirao na građane da u takvim slučajevima odmah pozovu policiju. Nažalost, Hebrangova nije jedina ulica u kojoj se takve stvari događaju. Nedavno smo održali sastanak sa stanovnicima okolnih ulica, primjerice Cvjetne ulice, Ulice 105. brigade, Ulice Marije Jurić Zagorke koji se susreću sa sličnim, ako ne i istim problemima. Uzimajući u obzir sve činjenice, pokušavamo pronaći rješenje za povećanje razine sigurnosti na cijelom području. Postavljanjem usporivača ne bismo puno toga postigli, jer se radi o malo kompleksnijem problemu. Isto tako, prometna rješenja se ne odabiru bez razloga, već se provode razne procedure koje provode ovlašteni stručnjaci, zaključio je Zoran Preskočil, viši savjetnik za poslove gradnje Grada Bjelovara.
Posljednje pitanje na Aktualnom satu postavio je vijećnik Slobodan Žganjer (HDZ).
– O Lepircu smo već raspravljali, ali se od tada ništa nije promijenilo, već je situacija još gora. Smeća ima po svuda, skupljaju se životinje, ljudi se više niti ne sakrivaju, već sve radnje obavljaju tijekom dana, čak su neke osobe bacile smeće od kolinja. Mislim da je sve zajedno prevršilo svaku mjeru, poručio je Žganjer.
– Ovdje se jedan dio veže na neodgovornost građana. Nelegalno odlaganje otpada odvija se na čestici koja je u privatnom vlasništvu i na kojoj nisu rješeni imovinsko pravni odnosi, a sudski sporovi su u tijeku. Grad Bjelovar do sada nije uspio stupiti u kontakt sa vlasnikom zemljišta. Međutim, naši će komunlani redari u okviru svojih zakonskih ovlasti i odluka Grada Bjelovara izdati rješenje o uklanjanju nepropisno odloženog otpada što bi predstavljalo prvi korak u daljnjim procedurama, rekao je Zoran Preskočil, viši savjetnik za poslove gradnje Grada Bjelovara.
Na samom kraju 30. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara jednoglasno je prihvaćen Prijedlog odluke o prijenosu ušteđenih sredstava s osnove naknada vijećnicima Gradskog vijeća i članovima radnih tijela za stradale od potresa u Petrinji. Također, gradonačelnik Hrebak je najavio uplatu dodatnih sredstava od strane Grada Bjelovara za Grad Petrinju u iznosu od 100 tisuća kuna.