
Udruga za razvoj poduzetništva „Perspektiva“ održala je u srijedu 10. srpnja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji motivacijsku radionicu. Radionica se odvijala u sklopu regionalnog projekta „Ženska perspektiva“, a cilj joj je bio potaknuti na sudjelovanje u projektu žene poduzetnice koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom, agroturizmom, izradom rukotvorina te tradicionalnih suvenira. Cilj projekta je besplatna pomoć i edukacija pri dodatnom razvijanju poduzetničkog pothvata, kako bi od proizvođača za vlastite potrebe postale komercijalni proizvođači.
– U projektu će biti uključeno 50 žena iz 7 županija kontinentalne Hrvatske. Tu su Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska, Bjelovarsko-bilogorska i Sisačko-moslavačka županija. Želja nam je okupiti ove žene koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom i plasiraju gotovi proizvod. Naš zadatak je da mu kroz projekt dodamo veću vrijednost. Projekt će trajati dvije godine, a razlog zašto je okupio sve ove županije je taj što su ove poduzetnice u svom kraju uglavnom već poznate. Na ovaj način širimo njihovo tržište, a sudionice će dobiti znanja kojima će moći razraditi svoju projektnu ideju, te da mogu samostalno živjeti od svog poduzetničkog poduhvata, objasnio je predsjednik Udruge Tomislav Lneniček.
Sudionice će također dobiti priliku otputovati na studijsko putovanje u Istru, gdje će obići tamošnje poduzetnice i učiti iz njihovih primjera i udruživanja. Bjelovarsko-bilogorska županija također se rado uključila u projekt, prema riječima dožupanice Bojane Hribljan, jer ovo smatraju izuzetno vrijednom inicijativom osnaživanja žena pogotovo na ruralnom području.
– U ovaj projekt uključili smo osam žena koje rade na OPG-ovima. One se bave različitim djelatnostima, od proizvodnje lavande, sira, pa nadalje. One nastoje privređivati u okruženju u kojem žive. Ovakav projekt je dobar da ih potakne da se educiraju, i da se povežu na nivou cijele države kako bi postigle veću vrijednost i veći nivo poduzetništva. Time ostvaruju i mogućnost da jednog dana svoj posao prenesu na svoju djecu, da ga prošire u svom kraju, i možda zadrže stanovništvo u tim krajevima. Žene su prije svega još uvijek one koje su većinom nezaposlene, a život na selu za njih je osobito težak. Tim više je ovaj projekt hvalevrijedan i trebao bi obuhvatiti cijelu Hrvatsku, poručila je Bojana Hribljan.
Vrijednost projekta je 250.000$ a podupire ga Zaklada „Coca-Cola“. Među sudionicama naše županije je i Slađana Đurđević iz civilne udruge izvornih roma Lovara, koja provodi projekt romske etno-kuće u Maglenči. Cilj etno-kuće je dugoročno objediniti kulturno-edukativne, rekreativne, i gastronomsko-smještajne kapacitete.
– Za sada u ponudi imamo stalnu dokumentarno-povijesnu izložbu koja je postavljena u rekonstrukciji starog gospodarskog objekta koji je pretvoren u prikaz arhitektonske izvedbe romske kuće s početka 20. Stoljeća. Pored nje se nalazi i dio rekreativnog sadržaja, sastoji se i od polja lavande i eko-sušare koja je ujedno i prostor za društvena događanja na otvorenom. Već duže vrijeme se povodimo idejom da osnujemo gastronomsko-smještajne kapacitete, odnosno jedan etno-restoran s ponudom tradicionalne romske kuhinje i smještajne kapacitete za sve posjetitelje. To je nešto što je i sastavni dio strategije Nacionalnog programa za Rome, gdje bi preko projekta društvenog poduzetništva pokušali sve ove sadržaje pretvoriti u ekonomski samoodrživu ideju, objasnila je Slađana Đurđević.