U Četvrtoj osnovnoj školi Bjelovar ponovno je bilo posebno, tiho i svečano. Projekt “Domovinski rat i dječji sat”, koji se u školi provodi već devet godina, još je jednom okupio učenike, učiteljice i goste u trenutku zajedničkog sjećanja na Vukovar i sve žrtve Domovinskog rata.
Sve počinje već u listopadu, kada učiteljice Ivana Smolec Mustapić, Dijana Pertunaj i Željka Kalabek zajedno sa svojim učenicima kreću u višetjedne pripreme. Kroz likovne radove, istraživanja, povijesne sadržaje, pjesme i razgovor, pripremaju se za dan kada će školski hol ispuniti tišina, emocije i ponos.
Mladi voditelj s velikim srcem
Posebnu toplinu projektu već nekoliko godina daje i učenik osmog razreda, Adrian Đurđević, koji se okušao u ulozi voditelja programa. Sa svojim tihim, smirenim i iznimno toplim glasom, Adrian priznaje da mu je ovaj projekt važan i osobno i emocionalno.

– Slušajući o povijesti Vukovara svaki put se rastužim. Teško je čuti koliko je ljudi poginulo i nestalo. Zbog toga je ovaj projekt važan za sve nas mlade – iskreno je rekao.
U kratkom, ali dojmljivom razgovoru otkrio je i svoje snove.
– Želim postati novinar ili voditelj. Volim pisati, volim voditi programe, to me stvarno ispunjava – govori s osmijehom i skromnošću koja osvaja.
Dječja vedrina u ozračju sjećanja
Adrian, osim što je talentiran govornik, već šest godina svira harmoniku–dugmetaru. Kaže da će svirati i dalje, jer glazba mu daje radost koju rado dijeli s drugima. Dok priča o svom glazbenom putu, lice mu se razvlači u širok osmijeh – mali trenutak dječje vedrine koji unosi toplinu i u ovako ozbiljnu temu.
Priča o projektu “Domovinski rat i dječji sat” stoga nije samo priča o sjećanju. To je priča o generacijama koje uče, osjećaju, rastu i razumiju važnost povijesti. I o mladima poput Adriana, koji svojim glasom i talentom dokazuju da se vrijednosti mira, zajedništva i empatije itekako prenose u budućnost.
Foto: Bjelovar.info
📲 Najbrže informacije – pratite nas na Facebooku, Instagramu i TikToku!


