Bjelovarska Glazbena škola Vatroslava Lisinskog ponovno je postala središte vrhunskog glazbenog obrazovanja, ovoga puta kroz Brass workshop radionicu koja je u školu privukla niz mladih puhača iz cijele regije. Tijekom nekoliko intenzivnih dana, od 30. rujna do 4. listopada, preko 30 polaznika radi s istaknutim stručnjacima na području limenih puhačkih instrumenata, Mariom Lončarom, jednim od vodećih trubača u Hrvatskoj, asistentom na zagrebačkog Muzičkoj akademiji, Dušanom Kranjcem, trombonistom, profesorom na Akademiji za glazbu u Ljubljani te glazbenoj školi u Gornjoj Austriji, rogistom Boštjanom Lipovšekom, profesorom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Ljubljani te tubistom Urošem Koširom profesor u školi u Celju, ali i u još nekim slovenskim školama.
– Zbog velikog interesa smo povećali obujam prošlogodišnje radionice i pozvali još dodatnih trojicu profesora, kako bismo proširili radionice po svakom instrumentu. Polaznici nam dolaze iz Slovenije, Ukrajine, Crne Gore, naravno većinom i iz Hrvatske, od Zagreba i Požege, Virovitice pa do Imotskog – doznajemo od Ivana Oškere, profesora bjelovarske Glazbene škole.
Tijekom radionice, polaznici imaju priliku usavršavati tehniku, raditi na muzikalnosti i interpretaciji, kao i učiti o važnosti disanja, držanja i zajedničkog muziciranja. Poseban naglasak stavljen je na komornu glazbu, pa se učenici okupljaju u brass ansamble u kojima razvijaju osjećaj za timski rad i glazbenu komunikaciju.
– Mi smo stari prijatelji s mladima u bjelovarskoj Glazbenoj školi jer je Ivan Oškera i moj bivši student. Bilo je dosta generacija koje su studirale na Akademiji u Zagrebu, tako da se znamo dugi niz godina. Oni odskaču u kvaliteti, zanimanju i ljubavi prema muziciranju. Bjelovar je od nekada što se tiče brassa, lima, na vrhu, a sada sam se i uvjerio da je bjelovarska škola jaka što se puhačkog odjela tiče. Drago mi je da tu tradiciju nastavljaju i nove generacije – kaže profesor Lipovšek.
Ovakve radionice imaju ključnu ulogu u razvoju mladih glazbenika jer im pružaju priliku da upoznaju različite pristupe, prošire svoje vidike i steknu dodatnu motivaciju za daljnji rad. Organizatori ističu kako je cilj radionice, uz podizanje razine glazbene izvrsnosti, i stvaranje poticajne i podržavajuće zajednice mladih talentiranih glazbenika.
– Prvi put sam u Bjelovaru i ovoj lijepoj lokaciji i novoj školi. Ovdje se osjeća pozitivna energija za dobar rad i napredak u tom slučaju ne izostaj – ističe profesor Košir.
Da mladi glazbenici puhača imaju razloga za optimizam kada je riječ o pronalasku posla nakon završetka Akademije, potvrđuje i Mario Lončar, jedan od predavača na bjelovarskoj radionici.
– U Zagrebu imamo pet profesionalnih orkestara, u svakom je otprilike četiri trubača, a godišnje na Akademiji završi dvoje ili troje. Znači, uvijek ima višak kadra što se tiče orkestara, ali postoje škole gdje se mladi mogu zaposliti i naslijediti svoje profesore. Puno se novih glazbenih škola otvara koje nemaju puhačke odsjeke, pogotovo po Slavoniji, gdje su tambure popularnije pa puhača nedostaje. I tu je šansa za mlade glazbenike – objašnjava Lončar.
Za sve koji žele čuti što su polaznici bjelovarske brass radionice uvježbali tijekom nekoliko dana zajedničkog muziciranja, koncert će se održati u subotu u 12 sati u dvorani zgrade bivšeg Croatia osiguranja, koju je Bjelovarsko-križevačka biskupija besplatno ustupila za ovu priliku. Ulaz je slobodan.
📲 Najbrže informacije – pratite nas na Facebooku, Instagramu i TikToku!
Tekst i foto: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info





