Nakon što su proteklog vikenda predstavili svoju kandidatkinju za županicu Bjelovarsko-bilogorske županije, bjelovarski HSLS započeo je aktivnu kampanju. Danas su pored bjelovarske Gimnazije održali konferenciju pod nazivom „EU fondovi – potencijal za razvoj Bjelovarsko-bilogorske županije“, na kojoj je kandidatkinja za županicu BBŽ-a, Ivana Jurković Piščević, istaknula važnost korištenja europskih sredstava za razvoj županije.
– Kao što sam naglasila prilikom predstavljanja svoje kandidature, EU fondovi su ključni za razvoj županije. Međutim, svjedoci smo da HDZ i aktualni župan Marko Marušić u protekle četiri godine nisu uspjeli okupiti stručan tim koji bi povukao značajnija sredstva. Rok za izgradnju i obnovu škola je do 30. lipnja 2026., a županija i župan nisu učinili dovoljno kako bi se poboljšali uvjeti kroz bespovratna sredstva koja su im bila na raspolaganju – izjavila je Jurković Piščević.
Dodala je kako su posljednje dostupne statistike pokazale da je Grad Bjelovar u posljednjih nekoliko godina povukao 250 milijuna eura iz EU fondova, dok je Bjelovarsko-bilogorska županija povukla tek 1 posto tog iznosa.
– To je poražavajuće jer nikada nije bilo više dostupnih sredstava. Pitanje je hoće li u budućnosti biti ovakvih prilika za financiranje razvojnih projekata.

Gradonačelnik Hrebak: „Gimnazija je ključna za razvoj Bjelovara“
Predsjednik HSLS-a i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je važnost bjelovarske Gimnazije kao jednog od ključnih obrazovnih centara u gradu.
– Gimnazija je rasadnik mladih talenata koji se nakon školovanja vraćaju u naš grad i zajedno s nama grade gospodarstvo, kulturu, sport i umjetnost – sve ono što čini grad pravim gradom.
Podsjetio je da je HSLS još prije četiri godine u kampanji obećao izgradnju i dogradnju Gimnazije, prelazak na jednosmjensku nastavu te dodatnu izgradnju sportske dvorane.
– Nismo bili uključeni u projektiranje Gimnazije, što mi je žao. Marko Marušić predstavio je projekt koji je izradila zagrebačka tvrtka, a sada vidimo da projekt radi jedna bjelovarska tvrtka. Pitamo se gdje su izgubljene protekle četiri godine u planiranju ovog projekta.
Hrebak je naglasio kako mu je žao što mora javno kritizirati županijsku vlast, unatoč tome što ju HSLS podržava.
– Podržavamo aktualnu vlast, ali mi smo samo partneri, kao što i nas u Gradu podržava određena politička opcija. No, važno je postaviti pitanja: gdje je nestala podzemna garaža koja se ranije spominjala? Nema je u projektu. Osim toga, promijenio se projektant, a ostalo je nešto više od godinu dana da se iskoriste sredstva iz EU fondova. Mislim da ozbiljno kasnimo.
Na kraju, Hrebak je poslao jasnu poruku građanima Bjelovara:
– Gimnazija će biti izgrađena, na ovaj ili onaj način, jer je izuzetno važna za naš grad. A naša kandidatkinja za županicu, Ivana Jurković Piščević, bit će stup razvoja županije kroz korištenje EU fondova.
Foto: Bjelovar.info

